زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ورا ونگ “Vera Wang”، طراح لباس خلاق چینی – آمریکایی است که بیشتر در زمینه طراحی لباس عروس شناخته شده. او طراح مد و ساکن نیویورک است که بیشتر شهرتش را بخاطر طراحی لباس عروس هایش بدست آورده است. یکی از زنان موفق که با کارنامه درخشان خود، به چهره ای مطرح در عرصه مد تبدیل شده است.

وی در ۲۷ ژوئن سال ۱۹۴۹، در آمریکا متولد شد و پس از پایان تحصیلات در زمینه تاریخ هنر، به مدت ۱۶ سال به عنوان دبیر ارشد مجله vogueآغاز به کار کرد. در سال ۱۹۸۷، با برند “Ralph Lauren” همکاری و پس از گذشت دو سال، شرکت خود را راه ‌اندازی کرد. ورا به مرور عطر، جواهرات و لوازم خانگی را نیز به خط تولید خود افزود و در سال ۲۰۰۵، جایزه CFDA را برای بهترین طراح لباس زنانه دریافت کرد. نام “Vera Wang”، با لباس عروس ‌های خاص، طراحی های فوق العاده و پارچه های زیبا، در آثاری مدرن و منحصر به فرد گره خورده است. او در کودکی به همراه مادرش یکی از بینندگان همیشگی فشن شوی برند هایی ماند دیور و بالنسیاگا بود. ورا در رشته تئاتر در کالج سارا لارنس واقع در شمال نیویورک تحصیل کرد و پس از مدتی رشته خود را به تاریخ هنر تغییر داد. او یک اسکیت باز حرفه ای هم بود و در سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ به عنوان عضو تیم ملی نوجوانان ایالات متحده آمریکا به رقابت پرداخت. و دقیقا چند سال بعد که به تیم ملی دعوت نشد جرقه شروع کار ونگ در مجله ووگ زده شد. (بخدا خواهر می گویند هر چیزی در زندگی بی حکمت نیست یعنی این)

در سن ۲۳ سالگی بود که ونگ به عنوان سردبیر ارشد مجله ارتقا یافت و به به مدت ۱۵ سال در ووگ کار کرد. او در طول این مدت شاهد و تحت تاثیر تغییر سبک های نسل خود بود. سپس از ووگ به رالف لورن رفت و با سال ها تخصصی که در مجله به دست آورده بود، نقش خود را به عنوان مدیر طراحی برنامه اکسسوری های شرکت رالف لورن آغاز کرد.

چه شد که ورا ونگ طراحی لباس عروس را آغاز کرد؟

در سال ۱۹۸۹ بود که ونگ ازدواج کرد. در حالی که او برای عروسی خودش آماده می شد، نتوانست لباس عروس مورد علاقه اش را که به سلیقه و سبک شخصی خودش بخورد را پیدا کند؛ بنابراین تصمیم گرفت که خودش دست به کار شود و لباس عروس مورد علاقه اش را طراحی کرد. او با پرداخت پول به یک خیاط زنانه توانست لباس عروس سفارشی خودش را بدوزد. سال بعد تصمیم گرفت تا شکاف هایی که در بازار لباس های عروسی تجربه کرده بود را پر کند و فکر کرد که شتاید عروس های زیادی زیادی باشند که مشکل او دچار شده و توانایی ایده پردازی و طراحی ونگ را نداشته باشند، آن ها باید چه کنند؟ این شد که او شروع به فروش طراحی های لباس های عروسی خود در سالن طراحی در هتل Carlyle نیویورک کرد و با استقبال خوبی مواجه شد. اوج شهرت ونگ زمانی بود که او تصمیم گرفت از همه اندوخته های زندگی اش با هم استفاده کند و آمد یک لباس اوت کوتوغ و دست دوز را برای ستاره اسکیت باز معروف آن زمان “نانسی کریگان” طراحی کرد و آن را به اجرای نمایش رقص روی یخ (پاتیناژ) درآورد. همین شد که او به اوج طراحی در زمینه لباس عروس صعود کرد و پس از ان افراد مشهوری برای طراحی لباس های مراسم عروسی خود به ورا ونگ اعتماد کردند.

او برای افراد مشهور و سلبریتی هایی مانند ماریا کری، جنیفر لوپز، جسیکا سیمپسن، جنیفر گارنر، شارون استون، ویکتوریا بکهام، آوریل لاوینی، سارا میشله گلر، اوما تورمن، هالی هانتر، کمپل براون، جری ریان، کارنا گوره و تعدادی دیگر از ستاره ‌های مشهور، لباس عروسی طراحی کرده ‌است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

“CHRISTIAN DIOR” (کریستین دیور)

اولین طراح لباس جهان چه کسی بود؟

اولین طراح لباس جهان چه کسی بود؟