زمان مطالعه : ۳ دقیقه

“Iris Apfel” (آیریس آپفل)، طراح دکوراسیون داخلی و الگوی مد نود و پنج ساله آمریکایی است. او متولد ۲۹ آگوست ۱۹۲۱، در نیویورک بوده و یک کارآفرین آمریکایی، یک شخصیت آیکونیک در مد و طراح داخلی به حساب می آمد. او تنها فرزند ساموئل برل است که فروشنده شیشه و آینه بود. آیریس همیشه مورد توجه علاقه مندان به دنیای مد و فشن بوده و عکس های جذاب با استایل های متفاوتش در دوران کهن سالی طرقداران بسیار زیادی دارد. پس از اتمام تحصیلات در رشته تاریخ هنر، با مجله “WWD” آغاز به کار کرد و به عنوان دستیار در کنار “Elinor Johnson” در زمینه طراحی داخلی به فعالیت پرداخت. وی طراحی و بازسازی پروژه ‌های مختلفی از جمله کاخ سفید را بر عهده داشته است.

در ۲۲ فوریه سال ۱۹۴۸، او با کارل آپفل (کارل متولد ۴ آگوست ۱۹۱۴ – درگذشت ۱ آگوست ۲۰۱۵) ازدواج کرد و زندگی عاشقانه شان را آغاز کردند. دو سال بعد، آن ها شرکت نساجی “Old World Weavers” را راه اندازی کردند و آن را تا سال ۱۹۹۲ (زمان بازنشستگی شان) مدیریت کردند. از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۲، آیریس آپفل در چندین پروژه بازسازی طرح به عنوان مثال کار در کاخ سفید برای ۹ رئیس جمهور (نظیر ترومن، آیزنهاور، کندی، جانسون، نیکسون، فورد، کارتر، ریگان و کلینتون) شرکت کرد.

بعد از اینکه در سال ۱۹۴۸، با “Carl Apfel” ازدواج و شرکت نساجی “Old world Weavers” را راه اندازی کرد، کم کم استایل خاص و منحصر به فرد “آیریس”، او را به چهره ای شناخته شده تبدیل کرده که همواره به مبارزه با تبعیض سنی پرداخته است. در طی تجارتشان، این زوج جذاب آغاز به سفر در سراسر جهان کردند که در آن آیریس شروع به خرید چیز های غیر غربی و لباس های هنری کرد که این لباس ها را در مجالس بزرگ با حضور احزاب بزرگ جامعه می پوشید. در سال ۲۰۰۵، موسسه هنرهای زیبا در موزه هنر متروپولیتن نیویورک، نمایشگاهی با عنوان “Rara Avis” از مجموعه لباس ها و اکسسوری های او برگزار کرد و در سال ۲۰۱۳، توسط مجله “The Guardian”، به عنوان یکی از خوش لباس ترین زنان سال در میان زنان شیک پوش بالای ۵۰ سال انتخاب شد. موزه شیوه زندگی و تاریخ مد در بوینتون بیل فلوریدا، یک ساختمانی را طراحی کرد و یک گالری از آن را به لباس ها، اکسسوری ها و مبلمان اپفل اختصاص داد. در سال ۲۰۱۴ نیز فیلم مستند “Iris”، توسط “Albert Maysles”، زندگی شگفت انگیز و موفق “آیریس” و داستان عشق ماندگار او و همسرش را به تصویر کشیده است. همسری که در سال ۲۰۱۵، پس از ۶۸ سال زندگی مشترک، در ۱۰۰ سالگی درگذشت. در سال ۲۰۱۶، او در یک تبلیغات تلویزیونی برای ماشین فرانسوی DS 3 بازی کرد و همچنین چهره برند استرالیایی “Blue Illusion” بود؛ و در ماه مارس سال ۲۰۱۶، آیریس همکاری خود را با شرکت استند آپ تکنولوژی “WiseWear” که در زمینه تولبد جواهرات خوشمند فعالیت می کرد، اعلام کرد.
علاوه بر تمام فعالیت ها و حوزه های هنری مختلفی ک هآیریس در آن فعالیت داشت، این چهره منحصر به فرد با استایل خاصش در سنین بعد از میانسالی بود که طرفداران زیادی را به خودش جلب و او را تبدیل به یک چهره معروف بین المللی کرد. از جمله دیگر فعالیت های آیریس اپفل می توان به مشاوره استالینگ و بخش های دیگر فشن نیز اشاره کرد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

“John Galliano” (جان گالیانو)

قوانین تغییر‌ پذیر در مد

چند پیشنهاد برای استایل خیابانی آخر هفته پاییزی

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۱۹۱ کلمه توسط ندا فیاضی نوشته شده است.