زمان مطالعه : ۶ دقیقه

اگر در حال تلاشی که برنامه غذایی سالم و متناسبی را رعایت کنی، چرخیدن در فروشگاه ها برای خرید مواد غذایی می تواند برای تو بسیار گیج کننده و حتی نامناسب باشد، چون بسیاری از محصولات غذایی بسته بندی شده ای که خود را “سالم” معرفی کرده اند، در واقع انتخاب های نامناسبی برای سالم خواری هستند. یادت باشد، بهترین ترفند برای انتخاب غذای سالم، ساده بودن و هرچه طبیعی تر بودن آن است! در واقع هرچه غذایی ساده تر باشد، احتمال اینکه گزینه مناسبی برای تغذیه سالم باشد، بیشتر است. انتخاب غذاها به عنوان یک گزینه سالم، بر اساس حرف ها و باورهای مرسوم و جا افتاده و یا مواد تشکیل دهنده آنها، مثل شرط بندی است و این انتخاب ها ممکن است واقعاً سالم باشند و یا نباشند! اما من حقایقی را در مورد ۸ ماده غذایی که ممکن است تو را فریب دهند، برایت فاش می کنم تا بتوانی انتخاب های بهتری برای تغذیه سالم داشته باشی:

  • نوشیدنی های ورزشی و آب غنی شده:

بسیار ساده و قابل درک است اگر تو نوشیدنی های ورزشی را به عنوان یک تغذیه سالم انتخاب کنی، به خصوص که ورزشکاران مشهوری آنها را در تبلیغات مختلف معرفی می کنند. اگر کودک تو با سختی و به مدت طولانی ورزش می کند، آب و انرژی از دست رفته بدن او باید به زودی تأمین شود. یادت باشد اکثر کودکان برای احیاء بدن و بازگشت انرژی از دست رفته، نیازی به نوشیدنی های ورزشی ندارند؛ به علاوه اینکه کالری اضافی موجود در این نوشیدنی ها می تواند سبب افزایش وزن و پوسیدگی دندان ها شود. همین نکته در مورد آب ها و آب میوه های غنی شده با انواع ویتامین ها و مواد معدنی هم مصداق دارد؛ چرا که آنها معمولاً حاوی طعم دهنده ها و شیرین کننده های مصنوعی هستند.

نوشیدن آب خالص و داشتن یک رژیم غذایی متعادل، بهترین راه برای سالم ماندن و بازگشت آب از دست رفته بدن است. فکر می کنی طعم آب خالص برای کودک تو خسته کننده و تکراری شده است؟ می توانی با لیموترش و یا انواع توت ها، خودت برای او آبمیوه های متنوع و خوشمزه ای تهیه کنی.

  • اسنک های مخلوط:

این اسنک ها یک راه حل آسان، دوست داشتنی و خوشمزه برای تجدید انرژی بین ساعت های درسی، تمرین ورزشی و بازی هستند؛ اما یادت باشد، بسیاری از نمونه های این اسنک ها که در فروشگاه های مواد غذایی عرضه می شوند، با مواد نه چندان مغذی مثل شکلات، آجیل شور، برنج بو داده و بادام زمینی های پوشش دار پر شده اند. مراقب این اسنک ها باش! اسنک مخلوطی را انتخاب کن که عمدتاً از آجیل ساده، میوه های خشک شده و دانه های گیاهی تشکیل شده باشد. می توانی این خوراکی خوشمزه را در خانه و متناسب با ذائقه ات آماده کنی!

  • چیپس های گیاهی:

تکه های چیپس بسیار نازکند و فراوری صورت گرفته برای آماده سازی آنها باعث از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی موجود در این سبزیجات می شود. قطعاً خوردن سبزیجات به صورت خالص و طبیعی بسیار سالم تر است، اما اگر دوست داری موقع خوردن میان وعده ها لذت بیشتری ببری و از شنیدن صدای ترد و لذت بخش این خوراکی ها کیف کنی، می توانی از برنج های برشته، چیپس ذرت پخته شده، کراکرهای تهیه شده از دانه ها و آجیل ها و پف فیل استفاده کنی. برای جلوگیری از مصرف بی اندازه چیپس یا کراکرها در یک وعده غذایی، هر بسته از آنها را به چند قسمت مساوی تقسیم کن و در زمان های مختلفی از روز آنها را میل کن.

  • نوتربارها (خوراکی های مغذی میله ای):

بعضی از این نوع خوراکی ها مقدار زیادی شکر دارند و به همین دلیل خوردن آنها هیچ تفاوتی با خوردن یک آبنبات میله ای ندارد! به طور میانگین یک نوتربار حاوی ۲۳۰ کالری است که از ۱۰ گرم شکر و ۲۵۰ میلی گرم سدیم تشکیل شده است. اگر قصد داری به عنوان میان وعده نوتربار میل کنی، آن مدلی را انتخاب کن که شکر افزوده کمتری دارد و بیشتر از آجیل ها، دانه ها، میوه ها و غلات کامل تهیه شده است. بهترین حالت این است که خودت در منزل آن را تهیه کنی.

  • جو دوسر طعم دار شده به همراه سبوس و کشمش (اوتمیل):

غلات صبحانه کلاسیک یک نمونه شکری فریب دهنده دیگر است. گرچه برخی از انواع آن دارای فیبر طبیعی و سالم هستند، اما کشمش های درون آنها عمدتاً با شکر اضافه پوشانده شده اند. همین موضوع در مورد جوی دو سر به کار رفته در آنها هم صادق است. حتی اگر این خوراکی ها از دانه های کامل تهیه شده باشند، طعم دهنده های درون آنها سرشار از نمک و شکرند. مقدار زیادی دود و براق کننده در بسته های غلات آماده وجود دارد. اگر از نمونه های آماده استفاده می کنی، بهتر است به دنبال غلاتی باشی که کمتر از ۱۳۵ میلی گرم سدیم در هر وعده آنها وجود دارد و شکر افزوده هم ندارند.

یک پیشنهاد خوب برای داشتن این غلات در برنامه غذایی روزانه این است که غلات، دانه های سبوس دار یا جو دو سر ساده را تهیه کنی و افزودنی های مورد علاقه خودت مثل کشمش، میوه های تازه یا عسل را به آن اضافه کنی و به عنوان یک میان وعده خوشمزه از آن لذت ببری.

  • اسموتی:

فکر می کنی چیزی سالم تر از نوشیدنی تهیه شده از میوه های طبیعی وجود دارد؟ بله، خود میوه!

گرچه خوردن اسموتی ها هرچندوقت یکبار مناسب و دلچسب است، اما در تهیه اسموتی فیبر میوه ها جدا شده و مقدار قابل توجهی شکر به آن اضافه می شود. به این ترتیب به جای اینکه در یک بطری اسموتی ۹ گرم شکر وجود داشته باشد، ۳۰ – ۴۰ گرم شکر دارد و حتی این میزان در نمونه های تجاری و بسته بندی شده بیشتر هم هست. اگر به اسموتی علاقه داری بهتر این است که آن را در خانه، با مواد اولیه سالم و شکر کم تهیه کنی.

  • محصولات کم چربی یا بدون چربی:

چرا فکر می کنی هر خوراکی که عنوان “کم چربی” روی برچسب آن خورده است، محصول خوب و سالمی است؟ خوراکی طبیعی با چربی پایین، مثل انواع میوه، مناسب و سالم است؛ اما غذاهای بسته بندی شده کم چربی در ۹۰% مواقع، انتخاب های بسیار بدی هستند؛ به این دلیل که غذاهای کم چرب یا فاقد چربی، عمدتاً مواد دیگری مثل نمک، شکر یا سایر چاق کننده ها با کالری بالا را جایگزین چربی کرده اند.

  • محصولات بدون گلوتن:

لازم نیست از مصرف گلوتن خودداری کنی، مگر اینکه در اعضای خانواده ات، کسی سابقه بیماری مانند “سلیاک” داشته باشد؛ که در این بیماری، گلوتن به روده کوچک آسیب خواهد رساند. گرچه محصولات طبیعی فاقد گلوتن، مثل کینوا، بسیار برای بدن مفیدند، اما متأسفانه کسانی که امروزه به مصرف غذاهای فاقد گلوتن رو می آورند، از شیرینی های بدون گلوتن آماده و بسته بندی شده استفاده می کنند. در حالی که در روند حذف گلوتن مواد غذایی در شرکت های تجاری، در اکثر مواقع مواد مفیدی چون ویتامین ب، مواد معدنی و فیبر هم از مواد اصلی حذف می شوند. به علاوه محصولات بدون گلوتن بسیار از نمونه های عادی گرانتر هستند. پس اگر مشکل جسمی و پزشکی خاصی نداری، به برچسب محصولات غذایی “فاقد گلوتن” هیچ توجهی نکن!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بهترین مواد غذایی برای فصل پاییز

مواد غذایی سرشار از امگا۳

۱۰ ماده غذایی که نباید بخوریم