زمان مطالعه : ۳ دقیقه

متأسفانه این روزها استرس به بخش ثابت زندگی همه ما تبدیل شده است. نمی توانی کاری کنی که استرس نداشته باشی ولی قطعاً راهی برای کنترل و کاهش استرس وجود دارد.
پژوهش ها نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد بزرگسال از استرس رنج می برند. به همین منظور در این مقاله می خواهم در مورد چند راه برای کاهش استرس را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

ورزش و فعالیت بدنی را فراموش نکن

ورزش یکی از مؤثر ترین راه ها برای مقابله با استرس است. شاید به نظر مسخره بیاید ولی جالب است بدانی که پژوهشگران ثابت کرده اند که وقتی تو فشار واسترس فیزیکی به بدنت وارد می کنی در مقابل بدن استرس های ذهنی خود را آزاد می کند.
و چه بهتر که این فعالیت های ورزشی را به طور منظم انجام بدهی. ورزش با تأثیر بر روی سه عامل زیر استرس را کنترل می کند:

  •  هورمون: ورزش موجب می شود که هورمون های استرس نظیر کورتیزول (cortisol) کم تر ترشح شوند و همچنین سطح اندورفین افزایش پیدا کند؛
  • خواب: ورزش موجب می شود کیفیت خواب شبانه افزایش پیدا کرده و در نتیجه نگرانی و استرس کم شود؛
  • اعتماد به نفس: وقتی به طور منظم ورزش می کنی میزان رضایت و اعتماد به نفست بیش تر شده و این خود موجب می شود که از نظر روحی قوی و آسیب ناپذیر شوی.

فعالیت هایی مثل پیاده روی یا دوی آهسته که تقریباً تمام ماهیچه های بدن را درگیر می کند در کاهش استرس تأثیر بسزایی دارند.

شمع روشن کن

استفاده از روغن های خوشبو کننده یا روشن کردن شمع های معطر نیز در کم کردن استرس و نگرانی مؤثر است به ویژه برخی رایحه ها مثل رایحه اسطخودوس، رز، چوب صندل، پرتقال و شکوفه پرتقال آرامش بخش هستند و می تواند در کاهش تنش ها به تو کمک کنند.
مطالعات نشان می دهند استفاده از رایحه ها در بهبود حالات روحی علاوه بر رفع استرس در ارتقاء کیفیت خواب هم اثر می گذارد.

مصرف کافئین را کم کن

کافئین ماده محرکی است که در چای، قهوه، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد و دوز بالای آن یکی از عوامل ایجاد استرس است. این دوز بالا در هر شخص متفاوت بده چرا که آستانه تحمل کافئین در هر شخص نسبت به شخص دیگر تفاوت دارد.
ولی معمولاً مصرف بیش از پنج فنجان قهوه در روز برای اکثر افراد از حد نرمال بالاتر بوده و موجب بروز استرس می شود.

تنش هایت را روی کاغذ بیاور

نوشتن در مورد مسألی که برایت استرس به همراه دارند یکی از راه هایی شناخته شده که برای کاهش استرس امتحان خود را پس داده است. همچنین می توانی در مورد استرس هایت صحبت کرده و صدای خود را ضبط کنی.
همچنین با شکر گزاری می توانی به سرعت افکارت را مثبت کرده و استرس را از خود دور کنی. به خاطر کوچک ترین چیز هایی که خداوند به تو عطا کرده از او سپاسگزاری کن و از معجزه آن لذت ببر.

جویدن آدامس را فراموش نکن

جویدن آدامس یک دیگر از راه های سریع و فوق العاده مؤثر در کاهش استرس است به طوری که نتایج به دست آمده از یک مطالعه در این باره بیان می کند که اشخاصی که آدامس مصرف می کنند نسبت به سایر افراد مثبت نگر تر بوده و کم تر درگیر استرس می شوند.

با خانواده و دوستانت بیش تر وقت بگذران

حمایت عاطفی که خانواده و دوستان صمیمی ات می توانند از تو بکنند مانند یک سپر جادویی تو را در برابر استرس ایمن می کند. وقتی زمان بیش تری برای بودن در دایره دوستان و خانواده صرف می کنی احساس ارزشمندی بیش تری کرده و راحت تر می توانی سختی های زندگی را پشت سر بگذرانی.
تحقیقات نشان می دهد افرادی که دوستان کمی دارند و زمان کمی را به خانواده اختصاص می دهد بیش تر در خطر افسردگی و اضطراب قرار دارند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

برای داشتن پوستی سالم با این روش ها استرس روزانه ات را کنترل کن

برای تو خانم شاغل: چگونه سریع و بدون استرس صبح از منزل خارج شوی

برای کاهش استرس و تنش بچه دار شدن چه کار کنیم