زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همان طور که پیش تر در مقاله های مختلف منودلیار در مورد رژیم های گوناگون کاهش وزن گفته شده است برای یک برنامه غذایی سالم لاغری که هم موجب کم کردن وزن شود و هم سلامت کلی بدن را حفظ کند لازم به سه ماده خوراکی پروتئین، چربی و کربوهیدرات توجه کنی. نکته قابل توجه این است که همه چربی ها یا کربوهیدرات ها ناسالم نیستند و برخی از آن ها حتی در روند کاهش وزن هم به تو کمک می کنند.
به همین منظور در این مقاله می خواهم ۶ ماده خوراکی را به تو معرفی کنم که چربی موجود در آن ها از نوع مفید بوده و به تو کاهش وزن کمک قابل توجهی داشته باشی پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

آووکادو

آووکادو در اول هر فهرستی از چربی های مفید برای بدن قرار دارد. این ماده خوراکی سرشار از آنتی اکسیدان های گوناگون، چربی های سالم، ویتامین های E, C, K و B و مواد معدنی مس و پتاسیم است.
آووکادو را می توانی در انواع سالاد ها، سوپ ها و ساندویچ ها استفاده کرده یا همراه تخم مرغ میل کنی.

شکلات تلخ

اگر در رژیم کاهش وزن خود دنبال یک دسر خوشمزه ولی در عین حال سالم می گردی که تازه در این روند لاغری به تو کمک هم بکند، شکلات تلخ یکی از بهترین گزینه ها به شمار می رود. این تلخ مزه خوشمزه سرشار از انواع مختلف ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی گوناگون و البته چربی های مفیدی بوده که برای سلامت بدن و رسیدن به تناسب اندام مؤثر هستند.
همچنین قند موجود در آن در مقایسه با دوست شیری اش بسیار کم تر است.

روغن زیتون

می توان گفت بسیاری از غذا ها زمانی خوشمزه می شوند که یا در روغن زیتون سرخ شده یا به کمک آن مزه دار شوند. این روغن گیاهی طبیعی خوش عطر یکی از بهترین روغن هایی محسوب می شود که می توانی مورد استفاده قرار دهی چرا که سرشار از اسید های چرب امگا ۳ به حساب می آید. از دیگر خواص شگفت انگیز روغن زیتون می تواند به خواص ضد تورمی دارد و از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند. همچنین برخلاف کره های گیاهی موجب اضافه وزن نمی شود.

آجیل

دفعه بعد که خواستی میان وعده میل کنی به سراغ یک مشت آجیل برو. آجیل هایی مانند گردو، بادام یا پسته می تواند سلامت قلب تو را تضمین کنند همچنین حاوی چربی های اشباع نشده سالم هستند که اشتها تو را کاهش داده و تا مدت ها تو را سیر نگه می دارد.
در ضمن اکثر آجیل ها سرشار مواد معدنی و خوراکی مفیدی مانند زینک (روی)، سلنیوم و ویتامین E هستند.

کره آجیل

جدا از خود آجیل ها، کره آن ها نیز از جمله چربی های مفید این فهرست قرار می گیرد. اگر هوس کره و مربا کرده ای. کره های گیاهی یا حیوانی مضر را کنار بگذار و به سراغ کره های آجیلی مانند کره بادام زمینی یا کره بادام یا پسته را جایگزین کن که به جای چربی های اشباع شده غیر سالم، چربی های اشباع نشده مفید را به بدنت برسانی که می تواند اشتها تو را نیز کنترل می کند.

پنیر

پنیر نیز سرشار از چربی های اشباع نشده مفید است که خواص مواد خوراکی شگفت انگیزی را در خود جای داده نظیر کلسیم، زینک و ویتامین ها. در رژیمی غذایی خود می توانی از انواع پنیر ها مانند پنیر فتا، پنیر محلی و پنیر موزارلا البته به مقدار کنترل شده استفاده کنی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۴ اسموتی ضد تورمی که شکمت را تخت می کند

این خوراکی های پروبیوتیک را در برنامه غذایی خود بگنجان

نکات مثبت و اشتباهات هنگام استفاده از تردمیل