زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بیدار شو. آماده شو. سر کار برو. به خانه برگرد. بخور و بخواب… همه این ها هر روز و هر روز تکرار می شوند و برای هر کدام از ما کم و زیادی دارند. اما برنامه روزمره زندگی ممکن است ما را از پا در بیاورد. گاهی اوقات احساس می کنیم مثل یک همستر، روی چرخ زندگی می دویم و این بازی تکرار می شود و تکرار می شود و تمامی ندارد. اما شکستن این دایره ساده است، تنها کافی است خودت را به چالش بکشی. تو می توانی از پس روزمرگی ها بر بیایی. در این مقاله چند راهکار ساده برای کنار آمدن با روزمرگی ها را به تو معرفی می کنم. این ۶ عادت ساده و روزمره، می توانند تو را سرحال و پر انرژی نگه دارند و خلق و خوی تو را از یکنواختی و افسردگی نجات دهند. 

۱- در خانه گل طبیعی قرار بده: شاید ساده به نظر برسد اما وقتی در خانه عطر و بوی گل های تازه و طبیعی می پیچد و رنگ بی نظیر گل ها، جلوه دیگری به فضای خانه می دهد، روحیه تو هم بهتر می شود. نیازی نیست گل های گران قیمتی را انتخاب کنی و برای نخریدن گل، قیمت بالا و هزینه زیاد را بهانه کنی؛ انواع گل های ارزان قیمت اما رنگی را انتخاب کن تا چشمانت را به این زیبایی ها عادت دهی و از استشمام عطر دل انگیز گل ها روحیه بگیری.

۲- هر هفته به خرید مایحتاج ضروری برو: شکم خالی، یکی از مهم ترین عوامل تغییر روحیه و به هم ریختن اعصاب است. اگر کابینت ها و یخچال آشپزخانه را همیشه از مواد مورد نیاز و ضروری پر نگه داری، می توانی به خورد و خوراکت ساده تر برسی و از افت فشار خون که باعث تغییر روحیه می شود، جلوگیری کنی. این حرف به معنای آن نیست که باید مواد و خوراکی های گران قیمتی را تهیه کنی. مهم سیر شدن و جلوگیری از بیماری روحی و جسمی است و سبک غذا خوردن تو به خودت و نوع زندگی ات مرتبط است. یک روز در هفته را به خرید اختصاص بده و برای جلوگیری از خرید بی رویه، آنچه نیاز داری را لیست کن تا سریعتر و راحت تر خرید کنی.

۳- یک ساعت در روز را فقط به خودت اختصاص بده: وقتی زمانی برای توجه به خودت نداشته باشی، احساس می کنی بین رسیدگی به خواسته های دیگران گیر افتاده ای و هیچ چیز در این دنیا متعلق به تو نیست، حتی خودت! همین موضوع باعث افت روحیه و بی حوصلگی می شود. برای اینکه احساس خوبی نسبت به خودت و زندگی داشته باشی، باید به خودت برسی و برای توجه به خودت زمانی را اختصاص دهی. مهم است که در این یک ساعت، با افکار مثبت و مرور اهداف، ذهن و روحت را تقویت کنی. مثلاً می توانی صبح ها یک ساعت زودتر بیدار شوی، برای خودت قهوه درست کنی و کتاب بخوانی. این کار به شدت روحیه را تقویت می کند. 

۴- اهداف روزانه و کوچکی برای خودت تعیین کن: هیچ چیز بهتر از احساس دستیابی به اهداف نیست. برای خودت یک لیست تهیه کن و هر روز صبح، اهداف و برنامه های روزانه ات را در آن یادداشت کن. مهم نیست این برنامه ها بزرگ یا کوچک باشند؛ تنها این مهم است که به آن ها دست پیدا کنی و طبق برنامه پیش بروی. هر کدام را که انجام دادی جلوی آن یک تیک بزن تا امید و روحیه بیشتری بگیری.

۵- رادیو و تلویزیون را خاموش کن: شاید تعجب کنی اما در روزگاری نه چندان دور، رادیو و تلویزیون و اینترنت نبود و مردم هیچ مشکل بزرگ و جدی نداشتند! قطع ارتباط با دنیای مجازی و ارتباطات رادیویی، باعث می شود تو زمان خالی بیشتری داشته باشی و تمرکز بیشتری بر مسائل پیدا کنی. به این ترتیب می توانی به مسائل حیاتی تر بپردازی؛ یک کتاب خوب بخوانی یا وقتت را با عزیزانت بگذرانی.

۶- قدر عزیزانت را بدان: افراد زیادی در زندگی ما وجود دارند که با قدردانی از زحمات یا حتی حضور آن ها، روحیه خود ما هم بهتر می شود. فرقی نمی کند که بخواهی از همسرت قدردانی کنی، یا برای مادرت یک دسته گل بخری یا با پدرت یک فنجان چای بنوشی، مهم همان حس حضور و قدردانی است که حال تو را بهتر می کند. آیا از لبخند عزیزانت لذت نمی بری؟

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند: 

تأثیر مدیتیشن بر خواب بهتر

فواید مدیتیشن کردن

راه حل هایی ساده برای آرامش پیدا کردن