زمان مطالعه : ۵ دقیقه

در این مقاله از “۵ طراح برتر منودلیار”، ۵ نفر از طراحان ایرانی در حوزه مد و فشن را که از دید مجله منودلیار به عنوان طراحان برتر ماه آبان انتخاب شده اند، با هم می بینیم، با برند آن ها آشنا می شویم و جدید ترین مجموعه های پاییزی یا برترین طراحی هایشان که به انتخاب خود طراحان تبدیل به یک گالری شده اند را نگاه می کنیم. پس با این مقاله از مجموعه طراحان برتر منودلیار همراه باش.

گلاره مظفری

گلاره مظفری، فوق لیسانس رشته گرافیک، بعد از سال ها فعالیت و کسب تجربه در این رشته، از سال ۹۳ به طراحی لباس روی آورد و برند خود را با نام Gelareh Clothing Design را وارد بازار کرد و مخاطب خاص خود را جلب نمود.
او به طور مشخص در طراحی تمام کارها از مجموعه عوامل تصادفی، تجربی، ذهنی و واقعی الهام می گیرد و سعی دارد تا با توجه به حس و سلیقه شخصی و تلفیق آن با اصول شناخت و ترکیب بندی رنگ، مبحث ریاضیات و هندسه فرم با استفاده از علم تناسب اعداد به خصوصیتی مشخص در طرح هایش برسد که آن را امضای کار خود می داند.
او در پاییز ۹۸ تحت تاثیر هنر بخارادوزی قرار گرفت و با توجه به پیشینه این هنر، استفاده از این نوع پارچه را در لاینی از طرح هایش قرار داد و کلکسیون پاییز خود را ارائه نمود.
سابقه این هنر به شهر بخارا از قدیمی ترین اقامتگاه های ایرانیان در منطقه بین النهرین برمی گردد. این هنر، نوعی سوزن دوزی از رودوزی است که با نخ های ابریشمی رنگین بر روی کرباس و کتان دوخته می شد که عموما در اثر پر کاری و دوخت زیاد روی پارچه، زمینه آن به سختی مشخص است. اوج این هنر در زمان صفویه بوده است.
انتخاب پارچه در کلکسیون پاییز امسال گلاره مظفری و نوع برش، المان ها، آسترکشی و نواردوزی های نخی برگرفته از لباس های آن دوران و تبدیل و کاربردی کردن آن برای استفاده امروزی است.

در ادامه برخی از طراحی های او برای مجموعه پاییز ۹۸ را می بینیم:

نینا عبادی

نینا عبادی متولد سال ۱۳۶۷ و طراح لباس ساکن تهران است. پس از چند ماه از آغاز فعالیت جدی در زمینه طراحی لباس، او اولین مجموعه خود را در زمستان سال گذشته با عنوان «سرور» اجرا نمود. مجموعه ای که بر پایه استفاده از دست دوز های پرتزئین عشایر قشقایی در کنار پارچه های فاستونی مردانه و ایجاد نوعی عدم تقارن شکل گرفته است. «خط و ربط» هم دومین مجموعه‌ نینا عبادی بوده که در آن «خط» نقش اساسی دارد و بیشتر به آن پرداخته شده است. در این مجموعه نیز بیشتر از پارچه های پر زرق ‌و برق در کنار پارچه های کاملاً ساده استفاده شده است.

غزال رجبیان

طراح بعدی این ماه غزال رجبیان است. او یکی از طراحان خلاق و مبتکری بوده که سعی می کند با کار هایش طیف وسیعی از سلیقه ها را پوشش بدهد.

او در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و چون از کودکی در کنار مادرش با کار تزیینات سفره عقد، طراحی پارچه و تزیینات آن آشنا بوده، خیلی با حرفه طراحی بیگانه نبوده است. او در همان سال ها با خیاطی آشنا می شود و در در سال ۸۹ تصمیم می گیرد که مسیر و انتخابش را از رشته تحصیلی اش تغییر دهد. هدف غزال از این کار، رفتن در مسیری است که حالش را خوب می کند. همین هم شد که او در پاییز ۱۳۹۰ اولین مجموعه لباس های پاییزش را که شامل کت و مانتو بود، طراحی می کند. او همزمان با کارش دوره های مقدماتی و پیشرفته طراحی و خیاطی لباس را می گذراند تا کارش را به صورت حرفه ای تر دنبال کند. از آنجایی که غزال رجبیان سعی در طراحی های ساده برای در بر گرفتن طیف گسترده تری از سلیقه مخاطبانش را می کند، در سال ۹۶ با طراحی و ارئه مجموعه کت و شلوار های ساده و کلاسیک قدمی نو در حیطه طراحی لباس هایش برداشت. این مجموعه به خانم ها این امکان را می داد تا با پوشیدن این لباسی ها در حتی در مراسم های بسیار رسمی، کاملا شیک و استایلیش به نظر برسند. این طراح از مجوعه ای به نام Gazzallia در دبی برای اولین بار رونمایی کرد که با استقبال زیادی هم رو به رو شد؛ زیرا با تلفیق سبک مدرن و کلاسیک، کت و شلوار هایی با تزیینات دست دوز ارائه کرد.

مجموعه پاییز امسال (۱۳۹۸) این طراح بر پایه سادگی و پر کاربرد بودن لباس ها طراحی شده که بسیار راحت و سبک هستند. ست های سه تکه، ساهتار شکنی در انتخاب پارچه از نکات بارزی است که در مجموعه جدید غزال رجبیان به چشم می خورد.

نازنین بکتاش

نازنین بکتاش در مورد خود می گوید: “فارغ التحصیل ارشد پلیمر هستم. همیشه علاقه داشتم پوششی متفاوت از بقیه داشته باشم به همین خاطر دوره ای طراحی لباس رو گذراندم و بعد از آن شروع کردم به طراحی کردن و اجرای آن. به طور کلی هدفم تغییر اصول پوششی هست که خواسته یا ناخواسته به مرور زمان در باور عموم مردم رخنه کرده و تلاشم طراحی ایده های تازه و به جود آوردن تفاوت پوشش با اکثریت با استفاده از جزئیات بیشتر روی کارهایم بوده به طوری که در نگاه اول چشم بیننده را در رابطه با طراحی کنجکاو کند. جزئیاتی که بسته به سلیقه فردی به شکل های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند.
و در رابطه با سایز کارهایم معمولا فری یا اور سایز هستند تا هر فردی بی توجه به سایز و اندام خود آن ها را بپوشد و احساس راحتی داشته باشد.”

نازنین عبادی

نازنین عبادی، دانش آموخته‌ رشته‌ی گرافیک در تهران و ساکن برلین است. او کار طراحی و ساخت زیورآلات را به صورت حرفه‌ای از سال ۱۳۹۰ آغاز کرد. او با بهره گیری از المان های معماری گذشته، نگارگری ها و فرش های ایران آثاری مینیمال و ‌مدرن طراحی می کند.
به لحاظ فرم نیز مثلث به عنوان پایه‌ بسیاری از المان های معماری در ایران، در طرح های اولیه زیورآلات او نقشی محوری و اساسی دارد.
در سال ۱۳۹۲ او با الهام از نشان های افتخار، شروع به طراحی زیور آلاتی با عنوان مدال کرده و برای اولین بار استفاده از فرم کلی نشان و مدال را به صورت روزمره وارد عرصه  مد کرد.
در ساخت زیورآلات، او از کریستال های سواروفسکی، دانه‌های توهو (که کوچک ترین و یکدست ترین دانه ها هستند)، آینه و همچنین نقره استفاده می کند. درخشش خاص کریستال های سواروفسکی ظاهر زیورآلات نازنین عبادی را منحصر به فرد ساخته است.