زمان مطالعه : ۴ دقیقه

داشتن مو هایی بلند و سالم آرزوی هر خانمی است ولی شاید برای تو هم پیش آمده یا سایر خانم ها شنیده ای که مو هایت از یک جایی به بعد رشدش متوقف یا بسیار کند می شود. در این مورد چه باید کرد؟ بی شک تو هم می دانی که باید موهایت را تقویت کنی اما چگونه؟! با دارو ها و مواد شیمیایی یا راهکاری طبیعی برای افزایش رشد مو ها وجود دارد؟
خوشبختانه راهکار ها و ترفند های زیادی برای این کار وجود دارد که در این مقاله می خواهم پنج مورد از مهم ترین آن ها را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

ماساژ

ماساژ پوست سر برای افزایش رشد و تقویت مو ها بسیار مؤثر است به خصوص وقتی که با روغن گیاهی یا ماسک های مو همراه باشد. ماساژ جمجمه را تحریک کرده و موجب ضخیم تر شدن تار مو هایت می شود. هر روز وقت بگذار و پوست سر و جمجمه ات را ماساژ بده این کار موجب می شود تنش ها و استرس هایت کاهش پیدا کرده، مو هایت ضخیم تر شده و زود تر رشد کنند.

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا از قدیم برای درمان ریزش مو به کار می رفته است. همچنین این گیاه دارویی مو های آسیب دیده را احیاء کرده و شوره سر را برطرف می کند. در ضمن آلوئه ورا فولیکول های مو هایت را آزاد می کند که ممکن است بر اثر چربی زیاد مو مسدود شده باشند.
می توانی هفته ای دو تا سه بار ژل طبیعی آلوئه ورا را به ریشه موهایت زده و ماساژ دهی یا از شامپو یا لوسیون های حاوی آن استفاده کنی.

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای اسید های چربی است که به داخل بافت مو نفوذ می کنند و مانع از این می شود که تار های مو پروتئین خود را از دست بدهند. بستگی به نوع مو هایت می توانی از این روغن قبل یا بعد از حمام استفاده کنی؛ اگر مو های چرب داری می توانی از شب قبل یا حداقل دو ساعت قبل از حمام به مو هایت روغن نارگیل بزنی و ریشه مو ها و پوست سرت را با آن خوب ماساژ بدهی. اگر مو های خشک داری بعد از حمام ساقه مو هایت را با روغن نارگیل تقویت کن.
تحقیقات نشان می دهد روغن نارگیل علاوه بر سرعت بخشیدن به رشد مو ها موجب می شود مو هایی سالم، زیبا و درخشان داشته باشی.

روغن ماهی

میل کردن روغن ماهی موجب می شود که اسید های چرب امگا ۳ از داخل بدن مو هایت را تقویت کرده، رشد آن ها را افزایش داده و پروتئین ها و مواد مغذی مورد نیاز آن ها را تأمین کند و همچنین ریزش مو هایت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
اسید های چرب امگا ۳ موجب می گردد که سلول ها ایمن شده و فعالیت هایشان را به درستی انجام دهند.

جنسینگ

جنسینگ می تواند با تحریک و افزایش تعداد فولیکول های مو رشد مو هایت را سریع تر کند. این ریشه گیاهی فوق العاده مغذی حاوی ترکیبات فعالی است که مو ها را سالم و قوی نگه می دارند.

آب پیاز

تحمل بوی پیاز با توجه به مزایای شگفت انگیز آن بر روی مو ها ارزشش را دارد. تحقیقات نشان می دهد آب پیاز می تواند رشد مو ها را تحریک و به آن سرعت ببخشد، کراتین مو را فعال کرده و سرعت گردش خون  در پوست سر بالا ببرد.
یک پیاز بزرگ را رنده کرده و درون یک پارچه نازک قرار بده و آب آن را جدا کن سپس آب پیاز را به ریشه و ساقه مو هایت بزن، ماساژ بده و پس از ۱۵ دقیقه به حالت معمول مو هایت را با شامپو بشوی.

روغن رزماری

روغن رزماری از اولین روغن های طبیعی بود که برای افزایش رشد مو ها و جلوگیری از ریزش آن ها استفاده شده است. این روغن می تواند موجب رویش مجدد مو ها شود. چند قطره روغن رزماری با روغن زیتون اضافه کن و آن را به پوست سر و ساقه مو های خود بزن و ماساژ بده سپس مو ها را آبکشی کن. این کار را دو تا سه بار در هفته انجام بده. همچنین می توانی چند قطره از این روغن را به شامپو یا لوسیونت اضافه کن. توجه داشته باش که هیچ وقت روغن رزماری را مستقیم به پوستت نزن.

لیمو ترش

لیمو ترش گزینه دیگری است که برای تقویت، سلامت و زیبایی مو های خود استفاده کنی. تو می توانی آب لیمو ترش را به ریشه و ساقه مو هایت بزنی، ماساژ دهی و بعد از حدود ۱۵ دقیقه با شامپو بشویی.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

نقش کلیدی میوه ها برای رشد موها

افزایش رشد مو با رژیم غذایی صحیح

مفیدترین موادغذایی برای افزایش رشد موها