زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در مورد مدیتیشن ذهن آگاهانه چه می دانی؟ مدیتیشن یا مراقبه فواید بسیاری دارد که مهم ترین آنها افزایش تمرکز، کم کردن استرس و آرامش بیشتر است. در مورد مدیتیشن ذهن آگاهانه باورهای درست و غلط بسیاری وجود دارد. با من در این مقاله همراه باش تا با هم بدانیم کدام باور در این مورد درست است و کدامیک افسانه افسانه ای بیش نیست. 

باور اول: مدیتیشن ذهن آگاهانه برای فارغ شدن از دنیای روزمره، تخلیه ذهن و کم کردن استرس مناسب است

فکر می کنم این رایج ترین باور در مورد مدیتیشن ذهن آگاهانه باشد. یکی از مهم ترین اهداف این نوع مراقبه که روش های به خصوصی هم برای آن وجود دارد، ذهن آگاهی برای کاهش استرس است. این رویکرد پشتوانه علمی قوی دارد و دستاورد آن تمرکز بیشتر ذهن در روند کار کردن و بیداری ذهنی، احساسی و فیزیکی در روند کار؛ شناخت ارتباط بین افراد و مدیریت روابط بین خود و دیگران است. در روند این نوع مدیتیشن، ذهن از مشغولیت رها می شود و می تواند دغدغه هایش را کنار بگذارد، به همین دلیل قدرت فکر کردن را کم می کند. تضادی که در این جا وجود دارد این است که ما در این روش می توانیم افکار، احساسات، بدن و روابطمان را کنترل و آرام کنیم؛ اما گاهی اوقات همین کنترل و آرام بودن باعث آتش بیشتر می شود. 

باور دوم: برای ایجاد فضا و حالت مناسب مدیتیشن ذهن آگاهانه نیاز به زمان زیادی است

ذهن آگاهی در انواع روش ها می تواند به کار گرفته شود و تو باید بررسی کنی کدام روش برای تو مناسب تر و کاربردی تر است. اگر قصد داری روش های مراقبه را در زندگی روزمره ات به کار بگیری، باید آماده مبارزه و تلاش باشی. در نهایت خواهی دید که این مدیتیشن بعد از گذر زمان چقدر برای تو تأثیرات مثبت دارد. افراد زیادی وجود دارند که بخش عمده ای از برنامه روزانه شان را به یادگیری و تمرین مدیتیشن اختصاص می دهند و اصول این روش مثل تنفس منظم را بر اساس نظم و برنامه پیش می برند. خیلی از افراد هم بدون برنامه ریزی و نظم خاصی این روش مدیتیشن را دنبال می کنند و تلاش می کنند همان برنامه روزمره شان را با تمرکز و ذهن آگاهی بیشتر انجام دهند. مثلاً با تمرکز و آگاهی بیشتر حمام کنند، ذهن آگاهانه غذا بخورند، دقیق تر به صحبت های اطرافیانشان گوش بدهند و با تمرکز پیاده روی کنند. نتیجه مطالعات نشان داده هر دو نوع این مدیتیشن ها برای کسب آرامش و افزایش تمرکز مناسب و کاربردی هستند.

باور سوم: مدیتیشن ذهن  آگاهانه مخصوص افزایش تمرکز و توجه است

گرچه یکی از مزایای این روش مراقبه بهبود تمرکز و توجه است، تنها خاصیت آن نیست! ممکن است در روند این نوع مدیتیشن، فکر تو به هزاران مسأله مختلف سرکشی کند، اما این به معنای عدم ذهن آگاهی نیست. هر بار که ذهن تو در این مدیتیشن پرش داشته باشد، متوجه می شوی که در فضای مدیتیشن در جهان اطراف حضور داشته ای و باید دوباره تمرکز و توجه خود را به دست بیاوری. ذهن آگاهی همان آگاهی و اطلاع است. یک لحظه ممکن است در ذهن آگاه باشی و لحظه دیگر، تنفس تو آگاهانه و دقیق باشد.

باور چهارم: ذهن  آگاهی مخصوص افراد آرام است

تجربه ثابت کرده بسیاری از افراد که در ذهن آگاهی موفق هستند، لزوماً انسان هایی آرام نیستند؛ اما به مرور زمان می توانند بر احساسات و افکار خود غلبه کنند و آرامش بیشتری داشته باشند. اتفاقاً افرادی که ذهن آشفته و دغدغه های فکری زیادی دارند، به این ذهن آگاهی نیاز بیشتری دارند تا بتوانند آرامش را به زندگی شان بازگردانند. این به معنای آن نیست که ذهن آگاهی لزوماً باعث آرامش می شود؛ اما می تواند نرمش ذهن را بیشتر کند تا از لحظه های خوب لذت بیشتری ببرد و توان مقابله با سختی ها را داشته باشد.

باور پنجم: مربیان ذهن آگاهی همیشه آگاه هستند

این باور کاملاً اشتباه است. درست است که مربیان ذهن آگاهی روش این کار را به خوبی می دانند اما لحظات متعددی در زندگی آنها پیش می آید که آگاهی افکار و ذهن و احساساتشان را از دست می دهند. گرچه تمرین و تکرار تأثیر فوق العاده ای در توان ذهنی و روحی آنها و ارتباطات بین فردی شان دارد و قدرت خود کنترلی فراوانی به آنها می بخشد.

باور ششم: ذهن آگاهی می تواند جهان را به مکان بهتری تبدیل کند

می دانم که قرار بود ۵ باور را به معرفی کنم؛ اما این باور جالب ترین و دوست داشتنی ترین رویا است که امیدوارم به هر طریقی شده، روزی محقق شود و جهان به مکانی زیباتر و دوست داشتنی تر تبدیل شود. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

فواید مدیتیشن کردن

۹ ترفند ساده برای سحرخیزی

راه حل هایی ساده برای آرامش پیدا کردن