زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کدو حلوایی این خوشمزه بزرگ گرد نارنجی رنگ که در فصل پاییز سر و کله اش پیدا می شود، علاوه بر این که عضو ثابت خیلی از سالادها، دسرها، شیرینی ها، سوپ ها، خوراکی ها و غذاهای هیجان انگیز و لذیذ است، خاصیت های فوق العاده ای را هم در دل خود جای داده که در این مقاله می خواهم در مورد مهم ترین آن ها صحبت کنم و به تو چهار دلیل عمده بدهم که تا فصل پاییز تمام نشده است تا می توانی کدو حلوایی را به شکل های گوناگون در برنامه غذایی روزانه ات بگنجانی و میل کنی.
اگر کنجکاو شدی این ۴ دلیل برای مصرف کدو حلوایی چه هستند و این میوه پاییزی چه خواصی دارد، با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

کدو حلوایی سرشار از ویتامین است

رنگ نارنجی دلربا و زیبای کدو حلوایی خبرهای خوبی با خود دارد: کدو حلوایی سرشار از بتاکاروتن (Beta Carotene) است. بتاکاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود که بدنت آن را به ویتامین A تبدیل می کند. ویتامین A از بدن تو در برابر بیماری هایی مانند سرطان محافظت می کند و با افزایش نور چشم، باعث تقویت بینایی ات می شود.
در ضمن این خوشمزه پاییزی می تواند حدود ۲۰ درصد از ویتامین C مورد نیاز بدن تو را تامین کند.

با مصرف کدو حلوایی پر انرژی باش

کدو حلوایی درست مانند موز مقادیر زیادی پتاسیم دارد. پتاسیم ماده معدنی است که باعث افزایش انرژی بدن تو می شود. یک فنجان کدو حلوایی پخته یا له شده ۵۶۴ میلی گرم پتاسیم دارد که این مقدار بیشتر از میزان پتاسیمی است که در یک موز متوسط وجود دارد.
به همین دلیل است که متخصصان تغذیه مصرف کدو حلوایی را در وعده صبحانه توصیه می کنند چرا که در این صورت یک روز پر انرژی را پیش رو خواهی داشت.

کدو حلوایی مقادیر زیادی فیبر دارد

کدو حلوایی به خصوص دانه آن سرشار از فیبر است. یک فنجان تخمه کدو ۱۲ گرم فیبر رژیمی دارد. تخمه های تفت داده کدو حلوایی را هم می توانی به صورت تنقلات جایگزین هله هول های پر کالری و مضر کنی و هم به سالاد خود بیافزایی و از این طریق مطمئن باشی فیبر کافی هر روز به بدنت می رسد.

آهن بدن خود را با کدو حلوایی تأمین کن

شاید باورت نشود ولی تخمه کدو حلوایی می تواند مقدار آهن بدنت را به صورت روزانه تامین کند. حدود ۳۰ گرم تخمه کدو ۴.۲ میلی گرم آهن دارد. دانه کدو خواص فوق العاده زیادی در خود جای داده است: این دانه های خوشمزه منبعی غنی از روی (زینک – Zinc)، منیزیم و همان طور که پیش تر گفتم پتاسیم محسوب می شود.

تو کدو حلوایی را بیش تر دوست داری یا تخمه آن را؟ دوست داری کدو حلوایی به چه صورت میل کنی؟ نظراتت را با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این پوست در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۱۲ پیشنهاد برای زمانی که نمی دانی سیب را انتخاب کنی یا کدو حلوایی

خوراک کدو حلوایی و عدس

چیپس کدو حلوایی