زمان مطالعه : ۵ دقیقه

امروز می خواهیم با چند نکته ساده، کاربردی و کم هزینه آشنا شویم تا هم بتوانیم بهترین فضا را در خانه هایمان ایجاد کنیم هم بتوانیم با هزینه کم تر اصول صحیح دکوراسیون داخلی را برای خودمان اجرا کنیم.

یک نکته مهم را باید بدانیم و آن هم این است که دکوراسیون برای خانه مانند آرایش برای صورت است. ما با کمک محصولات زیبایی و میکاپ (آرایش) کردن نکات قوت چهره را برجسته می کنیم و نقاط ضعف را می پوشانیم؛ و این دقیقاً همان کاری است که با نکته های اصلی دکوراسیون داخلی برای فضاهای مختلف انجام می دهیم. قبلاً چند نکته کاربردی و جذاب راجع به دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام برایت گفته بودم و امروز می خواهیم چند نکته در ارتباط با دکوراسیون فضاهای اصلی را یاد بگیریم بدون اینکه حساب بانکی مان را پوچ کنیم.

  • توجه به ورودی خانه

اولین نکته داشتن ورودی زیبا و قابل توجه است دقیقاً چیزی که می تواند اولین تأثیر را روی افرادی بگذارد که برای اولین بار وارد خانه یا ویلای تو می شوند.

یکی از بهترین ترفندها برای خانه های غیر آپارتمانی رنگ کردن در است. درهای رنگی مانند قرمز، نارنجی و زرد از محبوب ترین رنگ ها هستند که در بسیاری از فرهنگ ها نیز نماد خوش شانسی به حساب می آیند. اگر هم درب رنگی مورد علاقه تو نیست با سفید کردن آن و تزیینش توسط تابلوهای خوش آمدگویی یا حلقه های گل دست ساز می توانی این جذابیت را به ورودی خانه ات اضافه کنی. پخش شدن موسیقی در قسمت ورودی و گذاشتن انواع عود یا خوشبو کننده برای ایجاد رایحه ای ملایم و دلنشین از مهم ترین عوامل روانی برای این است که افراد تصور کنند در حال وارد شدن به یک فضای فوق العاده هستند.

  • استفاده از رنگ های روشن و طبیعی

برای فضاهای عمومی خانه و قسمت هایی که باید انرژی در حال چرخش باشد بهتر است از رنگ های روشن مانند بژ و خاکستری روشن استفاده شود. دیوارهایی با رنگ خنثی برای ست کردن با اکسسوری های مختلف قابل انعطاف تر هستند و این امکان را می دهند تا با تغییر لوازم تزیینی به راحتی بتوانیم هر چند وقت یک بار دکوراسیون آن قسمت را تغییر بدهیم.

  • نحوه چیدمان کاناپه در کنار صندلی ها

نحوه چیدن مبل ها در فضا بسیار اهمیت دارد. چیدمان مبلمان نشیمن باید اصطلاحاً به نحوی باشد که فضای گفتگو ایجاد کند یعنی باید رو به روی هم باشند و فضای گروهی ایجاد کنند. بهترین چیدمان کاناپه در کنار صندلی های تک نفره باید به گونه ای باشد که یا رو به روی هم باشند یا در یک محور فرضی u شکل کنار هم قرار بگیرند. اشتباه ترین کار در چیدن مبلمان قرار دادن آن ها کنار هم در راستای دیوار است؛ اغلب تصور می کنند که این کار باعث بزرگ شدن فضا می شود اما در نظر نمی گیرند که باعث کاهش زیبایی فضا و اجتناب از ایجاد فضای صمیمی و گفتگو می شود.

  • اجازه بده نور طبیعی وارد خانه شود

پوشاندن پنجره ها با پرده های سنگین و ضمخت قدیمی اشتباه است. بهتر است با استفاده از پارچه های نازک و ظریف اجازه بدهی تا انرژی خورشید وارد خانه شود. ترکیب پارچه هایی با الیاف پنبه ای، کتان یا ابریشم بهترین گزینه است.

  • وجود حداقل یک آینه در فضا لازم است

آینه ها می توانند نور اتاق را افزایش دهند و فضا را بزرگتر نشان بدهند. از آینه می توان به عنوان یک وسیله دکوراتیو برای دیوار فضای غذا خوری، بالای شومینه و… استفاده کرد. البته باید بدانی همانقدر که حضور آینه می تواند جذاب باشد، انتخاب اشتباه برای محل قرار گیری آن نیز می تواند بد و غیر قابل تحمل باشد. آینه ها باید روی دیوارهایی که عمود بر پنجره هستند نصب بشوند.

  • قرار دادن یک اثر هنری

معمولاً قرار دادن یک تابلو یا اثر هنری روی دیوار می تواند جذاب باشد به شرط آنکه روی ارتفاع درست و فواصل درست از یکدیگر قرار بگیرند. با توجه به عمودی یا افقی بودن دیوار و ارتفاع آن باید اثر را نصب کرد. اگر از گروه تابلوهای تزیینی استفاده می کنی باید فاصله مناسب بین آن ها رعایت شود.

  • نورپردازی مناسب

هر فضای اصلی باید با سه لایه از نور پردازی روشن شود، در واقع سه نوع نور باید وجود داشته باشد. اول نوری مانند هالوژن یا ال ای دی (LED) هاست که برای پخش شدن یک نور لطیف و یکنواخت در فضا لازم است. نور بعدی باید متمرکز روی آثار هنری، تابلو یا مجسمه ها باشد. در آخر هم یک جعبه متمرکز از نورها مانند همان لوستر در مرکز سقف کاربردی است و باعث بزرگتر نشان دادن فضا می شود.

  • جدا کردن فضا ها به وسیله فرش

استفاده از فرش، موکت های طرح فرش یا هر نوع کف پوش الیافی دیگر برای مشخص کردن فضای نشینمن از جاهای دیگر لازم است. اگر فرش تا زیر صندلی ها را پوشش نداد حداقل باید تا ناحیه جلوی صندلی که هر دو پا روی آن قرار می گیرد، بیاید.

  • بلند نشان دادن سقف

معمولاً استاندارد سقف ها ۳ متر است اگر سقف اتاقی کوتاه بود برای بلندتر نشان دادن آن علاوه بر آنکه باید از رنگ روشن برای سقف استفاده شود، بهتر است پنل پرده (چوب پرده) را بالاتر از پنجره و تا نزدیکی سقف نصب کنیم و از پرده های قدی با پارچه های سبک استفاده شود تا دیوار بلندتر به نظر بیاید. استفاده از یک آینه عمودی روی دیوار از دیگر خطاهای دید است که باعث بلندتر شدن ارتفاع سقف می شود.

  • نو کردن وسایل

همیشه نیاز نیست از وسایل جدید استفاده کنی، گاهی رنگ کردن همان وسایل قدیمی می تواند یک فضای جدید را به تو بدهد. یک کابینت قدیمی یا مبلمان چوب قدیمی را می توانی رنگ روشن یا رنگ های متالیک و برنز بزنی به این ترتیب وسایلی نو خواهی داشت که به شدت در تغییر دکوراسیون کمک کننده است.

از این راه کارها برای تغییر فضاهای دلخواه یا خسته کننده ات استفاده کن و لذت ببر.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آیا باید همیشه غذای قندک را گرم کنم؟

یک وعده کامل به مناسبت روز جهانی غذا

رایج ترین خوراکی هایی که باعث حساسیت غذایی می شوند