زمان مطالعه : ۵ دقیقه

آداب غذا خوردن و رعایت آن از مهم ترین چیزهایی است که از کودکی باید یاد بگیریم. غذا خوردن یکی از کارهای روزمره است که شخصیت، ادب و ارزش اجتماعی مان را نشان می دهد. علاوه بر نحوه صحیح غذا خوردن، یک سری رفتارها وجود دارد که باید در حین غذا خوردن، قبل و بعد از آن رعایت شود؛ حتی درست غذا خوردن در کنار فرد یا افراد دیگر و چگونه رفتار کردن در این موقعیت از دیگر موارد بسیار مهم است که باید برای ایجاد روابط اجتماعی صحیح آن ها را بلد باشیم. غذا خوردن به همراه فردی که به خوبی شناخت کافی روی او نداری کمی پیچیده است. از یک طرف تلاش می کنی تا او را  بهتر بشناسی از طرفی هم نگران هستی که عادات و آداب غذا خوردن تو درباره ات چه می گوید. یکی از این موقعیت هایی که ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد رستوران رفتن به دلیل قرار های کاری است. در این شرایط مهم ترین چیز این است که یادت باشد تو برای غذا خوردن نرفته ای بلکه برای انجام یک بیزینس و ملاقات کاری آنجایی. دانستن این اتیکت ها در محیط های کاری یکی از مهم ترین چیزهایی است که هر شخص حرفه ای باید آن را بداند. در اینجا برخی از اتیکت های غذا خوردن در این موقعیت ها را بررسی می کنیم.

 • میزبان باید همیشه مسئول باشد

این قانون بدین معناست که شخص میزبان باید همه کارها را بر عهده بگیرد و هماهنگی های لازم را انجام بدهد. مثلاً اگر قرار است به یک ناهار یا شام کاری بروید باید از قبل میز رزرو کنید، مخصوصاً اگر این قرار و شخص آن مهم باشند، بدترین چیز این است که وارد رستوران بشوی و بگویند برای تو و مهمانت میز خالی نداریم. تو باید کارهای مربوط به تدارک غذا را انجام بدهی مثلاً مهمانان را به سمت صندلی ها هدایت کنی یا گزینه هایی غذایی که می توانند انتخاب کنند یا در قیمت خاصی هستند را بهشان پیشنهاد کنی.

 • هرگز صندلی افراد دیگر را نکش

اینکه برای مهمانات در را باز نگه داری یا آن ها را راهنمایی کنی خوب و با ادب است اما هرگز نباید تو صندلی را برایشان بکشی بیرون؛ چه خانم باشد چه آقا. در قرارهای کاری قوانین اجتماعی جنسیتی نادیده گرفته می شوند.

 • محدودیت ها و رژیم غذایی را در انتخاب رستوران در نظر بگیر

اکثر افراد رژیم غذایی شان را به دیگران تحمیل نمی کنند. با این حال با توجه به رستورانی که میزبان انتخاب کرده است می توانی حدس بزنی که بهتر است چه نوع غذایی را انتخاب کنی. به عنوان مثال اگر رئیس تو یک فرد گیاه خوار است و در یک خانه استیک گوشت سفارش می دهد به این معنی است که می توانی استیک سفارش بدهی.

 • گزینه های غذایی ات را با مهمان هماهنگ کن

به این معنی است که اگر مهمان تو پیش غذا یا دسر سفارش داد تو هم در کنار او سفارش بده. قطعاً نمی خواهی مهمانت احساس معذب بودن بکند و تنهایی غذا بخورد. اصلاً زیبا نیست که بگویی: “من سیرم” یا “من که نمی خورم”.

 • محل قرار گیری ظروف را بلد باش

باید بدانیم که چه چیزهایی در سمت راست و چه چیزهایی در سمت چپ بشقاب غذاخوری قرار می گیرد. هر لیوان مخصوص نوشیدنی در سمت راست بشقاب و نان، سالاد یا هر چیز دیگر کنار غذا در سمت چپ بشقاب قرار می گیرند. همچنین برای قاشق چنگال هم مهم است که بدانی چنگال همیشه سمت چم و قاشق و چاقو که انتخاب بین یکی از آن ها صورت می گیرد سمت راست بشقاب گذاشته می شوند.

 • استفاده از رمز BMW

هر گاه در ترتیب و جایگاه قرار گیری ظروف دچار مشکل شدی استفاده از رمز BMW می تواند کمک کند به این معنی که تمام حروف bmw اول واژه های لاتین “bread or butter”، “meal” و “water” است یعنی به ترتیب از سمت چپ نان یا کره، بشقاب غذای اصلی و بعد هم لیوان آب است.

 • همیشه نان را با دست تکه کن

نباید در این گونه ملاقات ها نان را با چاقو برش بزنی، بهتر است آن را به دو تکه تقسیم کنی و بعد هر بار یک قسمت از آن را بردار.

 • هرگز ظروف غذا را روی هم انباشه نکن

هل دادن و جمع کردن ظرف ها روی هم وظیفه تو نیست پس اجازه بده پیش خدمت کارش را انجام بدهد.

 • دستمال سفره را به جای دستمال کاغذی استفاده نکن

دستمال سفره برای پاک کردن کنار دهان است. پس اگر نیاز به دستمال کاغذی برای پاک کردن بینی خود داشتی، عذر خواهی کن و به سرویس بهداشتی برو.

 • میزبان باید پرداخت کند

همیشه میزبان باید صورت حساب را پرداخت کند. اگر تو شخصی را برای ملاقات در محلی دعوت کرده ای پس تو میزبانی و فارق از در نظر گرفتن جنسیت باید میزبان مبلغ را پرداخت کند. اگر میزبان خانم بود و مهمان آقا اصرار روی پرداخت صورت حساب داشت، در این صورت خانم دو گزینه دارد؛ یا باید بگوید که این حساب من نیست بلکه از طرف شرکت پرداخت می شود یا بدون سؤال پرسیدن مبلغ فاکتور را روی میز بگذارد (البته که این قوانین در مورد آقایان هم صدق می کند). اگر مهمان آقا بود و همچنان اصرار بر پرداخت مبلغ داشت راه آخر این است که میزبان خانم با تشکر بپذیرد.

 • همیشه از کلمات “لطفا” و “ممنون” هنگام صحبت کردن با پیش خدمت استفاده کن

بهتر است در این مواقع اعتراض به خدمات یا غذا نکنی چون در مقابل مهمان یک نکته منفی به نظر می رسد.

با دانستن و رعایت این موارد می توانیم بسیار حرفه ای تر از آنچه که فکر می کنیم به نظر برسیم، خصوصاً در ملاقات های کاری که حرفه ای بودن حرف اول را می زند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

عادت غذایی عجیب خاندان سلطنتی

آداب غذا خوردن

سالم ترین پیتزا میوه ای