زمان مطالعه : ۶ دقیقه

در حالی که خانه مد شنل در ۱۹ فوریه ۲۰۱۹ در غم عمیق از دست دادن طراح خلاق خود، کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld)، به سر می برد، مجله هارپرز بازار آلمان یک مصاحبه را با آلن ورتیمر، صاحب و مالک اصلی شرکت شنل انجام داده است که او در این مصاحبه گفته است: ” امروز من نه تنها یک دوست بلکه یک انسان فوق العاده خلاق که در اوایل دهه هشتاد میلادی تعریف جدیدی به این خانه مد هدیه کرده را از دست دادم.” از آن زمان تاکنون کارل با هر کلکسیون یک تعریف تازه را به شنل داد. در این مطلب می خواهیم ۱۰ شو و طراحی مهم کارل لاگرفلد را برای شنل بررسی کنیم.

کارل لاگرفلد در سال ۱۹۸۳ هدایت خلاقانه خانه مد را به طور رسمی بر عهده گرفت. کارل هر ساله هشت کلکسیون را برای شنل طراحی می کرد که تنها شش تا از آن ها در کت واک ها به نمایش در می آمد.
چشم انداز های کارل، ایجاد فشن شو های بزرگ، لوکیشن های خارق العاده و خلاقیت در جزئیاتی نظیر سوزن دوزی ها، کلاه و پر ها بود. مالک برند شنل در مصاحبه اظهار داشته است: ” من سعی می کنم تا جایی که در توانم باشد استایل شنل را گسترش دهم و برای عمل به آن همیشه به سخن گوته فکر می کنم که می گفت برای داشتن آینده بهتر باید از عناصر گذشته بهره برد.”

ما در این مقاله به مناسبت مرگ این هنرمند برجسته به بررسی رزومه کاری او می پردازیم و ده تا از شو ها و طراحی های افسانه ای کارل برای برند شنل را مورد بررسی قرار می دهیم، پس اگر تو هم جزو طرفداران این طراح بزرگ هستی گروه منودلیار را تا انتهای این مقاله همراهی کن.

۱. کلکسیون اوت کوتوغ بهار و تابستان ۱۹۸۳ شنل

کارل لاگرفلد اولین کلکسیون خود را برای Chanel در ۲۵ ژانویه ۱۹۸۳ ساعت ۳ بعد از ظهر در “Rue Cambon 31” به نمایش در آورد. لاگرفلد در این کلکسیون کمتر از گذشته های نزدیک بهره برده و به جای آن از طرح های دهه بیست و سی میلادی الهام گرفته است که از میان آن ها می توان از پیراهن های بلند و باریکی نام برد که کارل آن ها را برای دهه هشتاد میلادی مدرن کرده و بسیار شیک و زنانه شدند.

۲. کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۸۴ شنل

اولین کلکسیون “Ready-to-wear” شنل در این سال ارائه شد. طراح این خانه مد می خواست با ارائه کلکسیون لباس های روزانه یک تغییری در استایل این خانه مد بدهد. کاری که کارل همیشه تمایل به انجام آن داشته که برای مثال شلوار های ورزشی را نیز وارد این برند لاکچری کند. بنابراین کارل در کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۸۴ برای اولین بار جین، لباس موتور سواری و همین طور کلاه ایمنی را در شوی خود ارائه داد که یک اتفاق جذاب برای طرفداران این برند بود.

۳. کلکسیون اوت کوتوغ پاییز و زمستان ۱۹۸۶\۱۹۸۷

یک کلکسیون غیر معمول و کلاسیک، عنوانی است که به این مجموعه در زمان ایجادش داده شده است. برای تایید این عنوان، کارل کلکسیون جدید خود را به لباس های شبانه خارق العاده با کارولین های کوتاه و یک تفسیر و الهام جدید از لباس های محلی شنل تقسیم کرد. برای نمونه می توان عدم استفاده از آستر و دکمه های طلایی را در این مجموعه نام برد که این خود یک انقلاب کوچک برای این خانه مد به حساب می آمد و چنین کاری تنها در توان کارل لاگرفلد بود.

۴. کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۹۱ شنل

کارل معتقد بود که فشن همیشه هم نباید جدی باشد. بنابراین کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۹۱ در تم ساحلی و در رنگ های روشن به نمایش در آمد که از اجزای این کلکسیون می توان کیف های ساحلی کوک خورده شنل، کت های پولکی در رنگ آبی ( این رنگ از امواج کالیفرنیا الهام گرفته شده)، شلوار های دوچرخه سواری و تخته موج سواری که به عنوان اکسسوری در شو به همراه مدل ها به چشم می خورد، نام برد.

۵. کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۹۶ شنل

این کلکسیون حداقل به دو دلیل شوک برانگیز و عجیب و غریب به نظر می رسید. اولین دلیل آن این بود که کارل لاگرفلد به وضوح از مراکز خرید الهام گرفته و لباس های روزانه معمولی را با ترکیب جین و مخمل به همراه لوگوی شنل ایجاد کرده بود و دلیل دوم حضور بیکینی های کوچک بامزه بود که برخی از مدل ها مانند آمبر ولتا و استلا تنات به تن داشتند که برای آن دوران یک حرکت و خلاقیت تازه به حساب می آمد.

۶. کلکسیون بهار و تابستان ۱۹۹۸ شنل

با این کلکسیون کارل لاگرفلد، زندگی کاری کوکو شنل را جشن گرفت. کارل این مجموعه را به شش گروه تقسیم کرد که هر کدام از آن ها سنگ بنای استایل های شنل را برجسته می کرد. لباس هایی از پارچه های توئید در رنگ های متنوع، استفاده از تور های سیاه و لباس خواب هایی از پارچه جرسی نمونه هایی از این کلکسیون جذاب و بزرگ بودند.

۷. کلکسیون کروز ۲۰۰۸ شنل در سانتا مونیکا

از سال ۲۰۰۰ لاگرفلد کلکسیون های کروز را به جای سالن های مد در فشن شو های بزرگ ارائه می داد. برای کلکسیون میانی در سال ۲۰۰۸، او برای اولین بار یک حرکت شگفت انگیزی را انجام داد که مانند خود کلکسیون حس جذاب سفر را منتقل می کرد. به همین دلیل در ۱۸ مه ۲۰۰۷، کارل مهمانان خود را به فرودگاه سانتا مونیکا در لس آنجلس دعوت کرد جایی که مدل ها از داخل هواپیما حرکت خود را به کت واک آغاز می کردند. این کلکسیون ترکیبی از خود شنل و کلیشه مد ساحل غرب بود.

۸. کلکسیون پاییز و زمستان ۲۰۱۰\۲۰۱۱ شنل

لاگرفلد بعد از این کلکسیون در مورد استفاده از خز و پوست حیوانات مصنوعی گفته: “امروزه دیگر دلیلی وجود ندارد که از آن ها استفاده نکنم.” بنابراین برای کلکسیون این فصل، پارچه های توئید را با خز های مصنوعی بافته است و یک پارچه ترکیبی جذاب و خاصی را به وجود آورد. این مراسم در یک قصر بزرگ با بلوک های برفی عظیم سه بعدی که همه آن ها از سوئد تهیه شده بودند، برگزار شد.

۹. کلکسیون پاییز و زمستان ۲۰۱۷\۲۰۱۸ شنل

امسال بعد از تعداد بی شماری از فشن شو های این برند، چه چیزی در انتظار حاضرین بوده و قرار است کارل چگونه مانند همیشه تماشاچیان را حیرت زده کند؛ این مهم ترین سوالی بود که همه علاقه مندان به این طراح در سر داشتند و بی صبرانه منتظر فرا رسیدن این شو بودند.
حضور یک موشک ۳۷ متری عظیم در کت واک این کلکسیون، خبر از یک اتفاق نو را می داد. این موشک در کت واک نهایی چند متری از زمین بلند شد و یک موقعیت و فضای بی نظیری را ایجاد کرد. در مورد لباس های این کلکسیون، همان لباس های کلاسیک شنل است که کارل بار ها و بار ها در کلکسیون های مختلف از آن ها الهام گرفته و هر بار مجموعه هیجان انگیزی را خلق کرده است. کارل این بار نیز با یک خوش بینی به آینده، کلکسیونی در رنگ نقره ای و پر از زرق و برق را به نمایش در آورد.

۱۰. کلکسیون “MÉTIERS D’ART” 2018 شنل در هامبورگ

هامبورگ خانه اصلی این هنرمند آلمانی است ولی سال ها بود که کارل پاریس را خانه خود معرفی می کرد. او برای شوی کلکسیون “MÉTIERS D’ART” مجدد به هامبورگ بازگشت چرا که تحت تاثیر مهندسی خلاقانه الب فیل هارمونی “Elbphilarmonie” ، لوکیشن برگزاری شو، قرار گرفته بود و در نهایت این شهر الهام بخش اصلی کلکسیون کارل نیز شد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

کوتوغ CHANEL SPRING 2019

شنل (CHANEL) استفاده از چرم و پوست حیوانات را متوقف کرد

رونمایی از عطر جدید “CHANEL”