زمان مطالعه : ۲ دقیقه

یدالله صمدی

یدالله صمدی، کارگردان سینما و تلویزیون که از چندی پیش به دلیل بیماری کبد در بیمارستان بستری بود، در سن ۶۶ سالگی در گذشت.

این کارگردان متولد سال ۱۳۳۱ در شهر مراغه بود. شروع فعالیت صمدی در سینما با دستیاری نصرت‌ الله کریمی در فیلم «تخت خواب سه نفره» بود و بعد ها با این کارگردان در فیلم «خانه خراب» نیز همکاری کرد.

یدالله صمدی به مدت سه سال (۱۳۸۰-۱۳۷۷) مدیر عامل خانه سینما بود و علاوه بر آن ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران را نیز بر عهده داشت. او در هفدهمین و سی امین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم فجر، داوری بخش مسابقه سینمای ایران را عهده‌ دار بود.

در سال ۱۳۶۳ با ساخت اولین فیلم خود “مردی که زیاد می‌ دانست”، ساخت اولین فیلم طنز را به نام خود سند زد و با همین فیلم برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی از سومین جشنواره فیلم فجر گردید.

از مهم‌ ترین مؤلفه های آثار یدالله صمدی توجه به فرهنگ بومی آذری و استفاده از داستان‌ های اصیل این سرزمین است که حاصل آن را می‌ توان در فیلم‌ های اتوبوس، ایستگاه، ساوالان، آپارتمان شماره ۱۳، دو نفر و نصفی، سارای، بانوی من و شهر  آشوب مشاهده نمود.

او همچنین کارگردانی دو سریال “شوق پرواز” و “هفت سین” را بر عهده داشته است. وی در طی سال‌ های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، سریال شوق پرواز را دربارهٔ زندگی شهید عباس بابایی، به سفارش بنیاد شهید و امور ایثارگران برای شبکه اوّل سیما کارگردانی کرد و این نخستین تجربهٔ تلویزیونی او به شمار می‌رفت که با موفقیت و استقبال چشم‌ گیری مواجه شد.

منودلیار این اتفاق درد ناک را به جامعه سینما و دوستدارانش تسلیت می گوید.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند.

تلویزیون و نمایش

افسانه‌های گمشدگان

هنر داستان‌نویسی