زمان مطالعه : ۳ دقیقه

این آخرین حرف های کارل لاگرفلد بود؛ قبل از شروع آخرین فشن شوی کارل، بعد از یک دقیقه سکوت با صدای بلند (آن صدا بخشی از یک پادکست شنل بود) شروع به صحبت کرد. او گفت که چقدر دوست دارد همیشه مهمانان خود را با کار هایش شگفت زده کند و در آخرین شوی خود نیز به این نکته به طور کامل عمل کرده بود. این شو یکی از بهترین های کارل بود؛ یک فضای تئاتری، توجه و دقت به جزئیات، بازی با کلیشه ها و نمایشی که بسیار نزدیک به زندگی واقعی بود از ویژگی های شگفت انگیز این شو بود. در ادامه این مقاله گروه منودلیار می خواهد به بررسی بیشتر آخرین کلکسیون کارل لاگرفلد بپردازد که اگر تو هم مایلی بیشتر در مورد آن بدانی ما را تا انتهای این مقاله دنبال کن.

این بار جهان کارل یک روستایی در آلپ با نام “Chalet Gardenia” بود که سر تا سر محیط با کوه ها محاصره شده و یک فضا و لوکیشن بی نظیر و منحصر به فرد را ایجاد کرده بود. نحوه برگزاری شو های لاگرفلد اصولا بر خلاف قوانین تعریف شده است و به گونه ای می توان گفت که او یک انقلابی را در سیستم فشن شو ها ایجاد کرده است.

لاگرفلد همیشه معتقد بود که برای داشتن آینده بهتر باید به گذشته نگاه کرد و این اعتقاد را در کلکسیون آخر خود نیز به خوبی به کار برده است. کارل در سرزمین عجایب زمستانی خود از سیلوئت های دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی الهام گرفته است (دهه ای که برخی از طراحان دیگر نیز برای این فصل از آن الهام گرفته اند). این دهه دقیقا مصادف است با زمانی که برند شنل در خواب به سر می برد و هیچ فعالیتی در دنیای مد نداشته است؛ دقیقا قبل از آغاز همکاری لاگرفلد با شنل و زنده کردن دوباره این برند. به عبارت دیگر در این کلکسیون کارل به زمان قبل از زمان خود برگشته است.

در این کلکسیون مجموعه ای از شلوار های گشاد، مانتو های بلند و گشاد، دامن های میدی، کت و دامن، پیراهن و کلاه های جذاب به نمایش در آمدند.  پارچه های  طرح دار معمول شنل با نام چار خانه ای مورب یا دندان گرگی (hounds tooth check) با الگوی نروژی در سر تا سر کلکسیون ظاهر  شدند. هم چنین کت و شلوار های برفی، کیپ های دراماتیک و کت های پفی که کارل از دنیای شنل آورده بود نیز در این مجموعه دیده شده است.   

چه کسی بهتر از لاگرفلد می تواند پیراهن هایی همانند گوله برف طراحی و خلق کند که نه تنها  شیک و همیشگی هستند بلکه به هیچ عنوان مسخره و خنده دار هم جلوه نمی کنند. یکی از این پیراهن ها را کایا گربر، سوپر مدلی که از طریق کارل بسیار معروف و شناخته شده است، به تن داشت. علاوه بر کایا، کارا دلوین نیز با حمایت کارل به این حد از شهرت رسیده است و کت واک این شو با حضور کارا آغاز شد. پنه لوپه کروز نیز که در چند سال گذشته سفیر شنل است، با به تن داشتن یکی از آن پیراهن های گوله برفی این شو را به پایان رساند. کلودیا شیفر و  نائومی کمبل، سوپر مدل های مورد علاقه کارل، از جمله سلبریتی هایی بودند که در ردیف جلو این شو دیده شدند.

در پایان این مراسم مدل ها یک واک دسته جمعی را ارائه دادند که در حین حرکت خیلی از مدل ها نمی توانستند جلوی اشک هایشان را بگیرند.

این شو پایان یک فصل از تاریخ فشن بود که به بهترین نحو انجام شد و بهترین پایانی بود که از فردی مانند کارل لاگرفلد انتظار می رفت. قطعا کارل نیز چیزی بیش از این نمی خواست.

روحت در آرامش مرد بزرگ…

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می دهد:

کارل لاگرفلد جاودانه شد

چه کسی جانشین لاگرفلد در خانه مد شنل شده است؟

۱۰ شو و طراحی مهم کارل لاگرفلد برای برند شنل “CHANEL”