زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سلام به صورت ماه گرد و تپل مپلت که بعد از ماه رمضان خیلی از خودت شاکی شده ای چون هر چه در این یک ماه وزن کم کرده ای در این دو هفته آمده سر جایش. شاید هم تو از ان دسته افرادی باشی که در ماه رمضان به دلیل درست غذا نخوردن و مصرف بیش از حد شیرینی و قند، چاق می شوند. جزو هر کدام از این گروه ها که هستی نه ناراحت باش و نه حرص بخور عزیز من تا منودلیار و بخش تناسب اندام با منودلیار هست که تو نباید غصه بخوری؛ فقط باید کمی رعایت کنی و متناسب با شرایط بدن و نوع هدفی که داری بروی در قسمت سلامت، رژیم یا تغذیه و سبک غذا خوردنت را تغییر بدهی. امروز نمی خواهیم راجع به رژیم غذایی صحبت کنیم بیشتر می خواهیم راجع به روش های افزایش متابولیسم بدن و خوراکی هایی که باعث افزایش متابولیسم می شوند صحبت کنیم. می دانی که هر چه متابولیسم بدن بالا تر برود باعث چربی سوزی بیشتر شده و بدن انرژی بیشتری تولید می کند که در راستای همین تولید انرژی هم هست که فرآیند سوخت و ساز در آن انجام می شود. رژیم غذایی تاثیر قابل توجهی روی وزن دارد هم مثبت هم منفی. قطعا یکی از راه های خوب برای کاهش وزن ورزش کردن است اما دو تا مساله وجود دارد؛ اول اینکه خیلی از ما حوصله ورزش کردن آن هم به صورت روتین را نداریم و دوم اینکه ورزش خالی بدون تغییر در روند غذا خوردن تاثیری روی کاهش وزن ندارد نهایتا اینکه بتواند کالری زیاد تر از حد مجازی که خورده ای را بسوزاند که چاق نشوی. حتی اگر عادت صحیح غذا خوردن حین ورزش کردن را رعایت نکنی ممکن است دچار افزایش وزن هم بشوی. اما در همین شرایط یک سری مواد مغذی هم هستند که خوردنشان شگفتی های زیادی را به بار می آورند، مثلا همین پروتئین ها؛ مطالعات اخیر نشان داده که مصرف پروتئین ها در برنامه غذایی روزانه سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد افزایش داده و طور موثری روی کاهش وزن تاثیر می گذارند.

پروتئین ها چگونه متابولیسم را بالا می برند؟

پروتئین ها معمولا در مواد غذایی مانند تخم مرغ، گوشت، ماهی، پنیر توفو و حتی خوراکی هایی مثل کینوا، بادام و جوی دوسر به شدت یافت می شود. این ها مانند یک کلید برای باز کردن قفل متابولیسم بدن عمل می کنند زیرا با افزایش این روند باعث کاهش وزن شده و اگر رژیم غذایی ات را بر اساس مصرف این مواد غذایی تنظیم کنی می توانی نتایج خوبی را در روند کاهش وزنت مشاهده کنی. به این صورت که باید ۱/۳ از حجم مواد غذایی دریافتی روزانه ات را به پروتئین ها و خوردن مواد غذایی حاوی پروتئین اختصاص بدهی. تحقیقات اخیر نشان داده از آنجایی که رژیم غذایی بر اساس مواد مغذی حاوی پروتئین متابولیسم بدن را بین ۱۵ تا ۳۰ درصد بالا می برد، می تواند بیشتر از رژیم های کاهش وزن دیگر که تمرکزشان روی کربوهیدرات و چربی هاست تاثیر گذار باشد. علاوه بر این فرآیند هضم پروتئین ها یک روند طولانی مدت را طی می کند که می تواند روزانه تا ۴۰۰ کاری را در بدنت ذخیره کند و دیرتر احساس گرسنگی کنی. مورد مهم بعدی این است که پروتئین ها علاوه بر کمک به سوزاندن چربی باعث عضله سازی می شوند که این خود عامل مهمی در کاهش وزن هایی که همراه با تناسب اندام و زیبایی هستند محسوب می شود.

رژیم های پروتئینی چگونه کار می کنند؟

واضح است که خوردن بیش از حد هر چیزی می تواند نه تنها ابرو یش را درست نکند بلکه بزند چشمش را هم کور کند. قاعدتا در مصرف پروتئین هم باید تعادل رعایت شود و مثلا گوشت قرمز زیاد مصرف نشود. به جای آن می توانی یک صبحانه سرشار از غلات کامل با جوی سر، شیر و چند عدد بادام بخوری یا حتی یک عدد تخم مرغ آبپز. برای وعده های غذایی ات خوردن یک تکه ماهی گریل شده یا پنیر توفو در کنار یک ظرف سبزیجات تازه تاثیر مثبتی روی تناسب اندام تو دارد. حالا اگر این روند را با یک برنامه ورزشی ساده هم ترکیب کنی که به سرعت می توانی تغییرات بدنت را مشاهده کنی. این برنامه غذایی را امتحان کن و از بالا رفتن سوخت و ساز بدنت در حین عضله سازی لذت ببر.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

با رژیم غذایی کتو در کمال آرامش وزن کم کن

با این ۳ خوراکی چربی سوز خوشمزه آشنا شو

اسنک های کم کالری و مقوی