زمان مطالعه : ۳ دقیقه

این ترکیب مرغ های کبابی شده با گوجه گیلاسی و لیمو یک طعم مدیترانه ای را در کنار سس مخصوص اش به همراه می آورد. که می توانی آن را برای وعده شام در کنار پوره سیب زمینی یا کمی برنج یونانی نوش جان کنی.

اول بگذار یک چیزی به تو بگویم درسته اسمش کباب مرغ یونانی ست، درسته سس مخصوص دارد اما واقعیتش این است که همان فیله مرغ کبابی با ماست و خیار خودمان است. گاهی برخی غذا ها آنقدر برای ما عادی شده که نمی دانیم در جایی دیگر از این دنیا چه دبدبه و کبکبه ای برای خودشان دارند. و گاهی نمی دانیم همین غذا های روزمره ما در کنار هم چه ترکیب های فوق العاده ای که نمی سازند. پس به نظرم حتی اگر از نظر تو این غذا ساده است ولی آن را تا انتها بخوان، چون بیشتر از ۲ دقیقه زمان نمی برد اما در عوض زمان هایی که نمی دانی چه چیزی درست کنی و به نیمرو پناه می بری این غذای ساده می تواند به دادت برسد. حالا برویم ببینیم آیا یونانی ها واقعاً این غذا و ماست و خیار را به شیوه متفاوتی درست می کنند یا نه.

موادی که برای مزه دار کردن مرغ یونانی و سس آن لازم داریم:

۲ قاشق چای خوری فیله لیمو ترش بدون پوست

۳ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش

۳ قاشق غذاخوری پونه تازه و خرد شده

۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون

۲ حبه سیر له شده

۳/۴ قاشق چای خوری نمک

۱/۴ قاشق چای خوری فلفل سیاه تازه آسیاب شده

۷۰۰ گرم سینه مرغ بدون استخوان (به نوار های باریک ۲/۵ سانتی متری برش بزن)

۱ پیمانه گوجه گیلاسی

۱ پیمانه ماست یونانی کم چرب

۱/۲ پیمانه خیار رنده شده

۲ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش

۴ عدد نان پیتا یونانی

در یک سینی فر ۴۰*۲۵ سانتی متر که کف آن را با فویل پوشانده ای کمی روغن اسپری کن و بگذار کنار.

حالا در یک ظرف متوسط پوره های لیمو را به همراه ۳ قاشق آب لیمو که داشتیم مخلوط کن و پونه، روغن زیتون، سیر و ۱/۲ نمک فلفل را به آن اضافه کن. حالا مرغ را به این مخلوط اضافه کن و در آن بغلتان. سینه یا فیله های مرغ را با گوجه هایی که داشتیم به ۶ تا ۸ عدد سیخ بلند بزن و آن ها را روی سینی که از قبل آماده کردیم قرار بده و باقی مانده مخلوط لیمو را که برای مزه دار کردن مرغ استفاده کردیم، روی مرغ ها بریز. سینی را به مدت ۱۵ – ۱۲ دقیقه یا زمانی که مغز پخت شود بگذار داخل فر با حرارت ۷۰ درجه سانتی گراد بماند.

در ظرف دیگر ماست را به همراه خیار، باقی مانده نمک و ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش مخلوط کن و اگر دوست داشتی کمی شوید تازه داخل آن بریز.

مرغ های کبابی شده را از فر بیرون بیاور، سس ماست و خیار را روی نان های پیتا بزن، یک لایه مرغ و بعد هم گوجه فرنگی ها را روی آن قرار بده. بسیار هم خوشمزه و راحت، نوش جان.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

ساده ترین پیش غذا ها در کمتر از ۲۰ دقیقه

پیشنهاد منودلیار به مناسبت روز کوکی: کوکی اسماتیزی

بستنی یخی هندوانه ای