زمان مطالعه : ۳ دقیقه

عضلات صورت، گروهی متشکل از ۲۰ عضله هستند که در زیر پوست واقع شده اند. اکثر آن ها از جمجمه یا ساختار های فیبری آغاز و از طریق یک تاندون کشسان به پوست متصل می شوند. همچنین عضلاتی که در اطراف منافذ صورت مانند دهان، چشم، بینی و گوش قرار دارند در طول جمجمه و گردن کشیده شده اند. در ادامه این مطلب کارکرد این عضلات را با هم بررسی می کنیم.

خب بیا اول ببینیم عضلات ازچه بخش هایی تشکیل شده اند، چند دسته هستند و به چه صورت کار می کنند. دستگاه ماهیچه ‌ای یا دستگاه عضله ای از ماهیچه‌ ها تشکیل می ‌شود. ماهیچه‌ ها برای حرکت بدن استفاده می ‌شوند. ماهیچه ‌ها انرژی شیمیایی مواد غذایی را به انرژی مکانیکی تبدیل می ‌کنند، حرکت بدن از انقباض و انبساط ماهیچه‌ ها حاصل می ‌شود. ماهیچه‌ ها به نسبت شکل و اندازه ‌ای که دارند تقسیم ‌بندی می ‌شوند که در بدن سه نوع ماهیچه وجود دارد: ماهیچه‌های اسکلتی (مخطط)، ماهیچه‌های صاف و ماهیچه ‌های قلب.

گروه اول که در افراد معمولی حدود ۴۰٪ وزن بدن را تشکیل می‌ دهند. گروه دوم مانند ماهیچه‌ های خودکار دیواره رگ ‌ها، روده و معده هستند که حدود ۱۰٪ از بدن را تشکیل می ‌دهد. گروه سوم هم که ماهیچه های قلب را تشکیل می دهند مخطط ولی غیرارادی هستند. ما فقط یک ماهیچه مخطط منشعب و غیرارادی در بدن داریم که ماهیچه قلب است. عضلات چهره گروهی از ماهیچه های اسکلتی هستند که توسط عصب صورت حرکت و آن ها را کنترل می کنند. به این عضله ها به اسم عضلات نمایشی نیز نام گذاری می شوند. در ادامه با عملکرد عضله های صورت بیشتر آشنا می شویم.

Procerus or pyramidalisپوست وسط پیشانی را به سمت پایین می کشاند و باعث اخم بین ابروها می شود.

Frontalisابرو را به بالا می برد و انقباض آن باعث چروک افقی روی پیشانی می شود. به طور کلی عضله های پیشانی از ماهیچه‌ هایی تشکیل شده است که بخشی از جمجمه را می‌ پوشانند. برخی منابع ماهیچه پیشانی را ماهیچه‌ ای جداگانه به‌ شمار نیاورده بلکه آن ‌را بخشی از ماهیچه پس‌ سری ‌پیشانی می دانند.

Zygomaticusمجموعه ای از عضلات گونه که صورت را به سمت بالا می کشد( مثل خنده یا لبخند). به این عضله ماهیچه گونه ای کوچک هم می گویند. این عضو از ماهیچه‌ های دخیل در تشکیل حالات صورت است که کار آن کشیدن لب بالا به بالا و به سمت جانبی است.

Orbicularis oculiچشم ها را می بندد و ما را قادر می سازد به گوشه نگاه کنیم و ضمنا کنترل جریان اشک را هم بر عهده دارد.

(Circular muscles of the lips (Orbicularis orisاطمینان از حرکت لب ها.

Buccinatorsگوشه های دهان را به عقب می کشاند.

Mentalisلب پایینی را به جلو و پوست چانه را به بالا می آورد

Triangular muscles of the lipsباعث پایین آوردن گوشه لب ها می شود.

Levator muscles of the upper lipsلب فوقانی را بالا می برد.

Masseterفک را می بندد.

Risorisلب ها را به هنگام لبخند زدن می کشد.

Depressor labiiلب زیرین را پایین می آورد.

Depressor anguli orisگوشه تحتانی لب ها را پایین می آورد.

Levator angularisگوشه فوقانی لب ها را بالا می برد.

Pterygoidفک را به عقب می کشد یا می بندد.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آناتومی پوست

نحوه عملکرد جوان سازی صورت به وسیله طب سوزنی

آیتم های پیشنهادی سلبریتی های بالای ۵۰ سال ادامه دارد

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۲۶۵ کلمه توسط هاله عالی زاد نوشته شده است.