زمان مطالعه : ۲ دقیقه

هنوز از شوکی که در هفته مد اوت کوتوغ پاریس و در فشن شو شنل به شرکت کنندگان با حاضر نشدن کارل لاگرفلد وارد شد بیرون نیامده بودیم که امروز با خبر مرگ کارل لاگرفلد به شدت غافلگیر شدیم.
بله! متأسفانه کارل لاگرفلد (Karl Lagerfeld) مدیر خلاقیت افسانه ای برند شنل امروز صبح ۱۹ فوریه سال ۲۰۱۹ (۲۹ بهمن ۱۳۹۷) در سن ۸۵ سالگی فوت و برند شنل این خبر را تأیید کرد.
به همین بهانه با هم مروری بر زندگی حرفه ای این مدیر خلاقیت فوق العاده خلاق آلمانی داشته باشیم پس با منودلیار همراه باش.

کارل اوتو لاگرفلد (Karl Otto Lagerfeld) متولد ۱۰ فوریه ۱۹۳۳ میلادی در شهر هامبورگ آلمان بود. او یک مدیر خلاقیت، هنرمند، عکاس و کارکاتوریست معروف آلمانی است که به خاطر شخصیت و استایل کاریزماتیک و جذابش در دنیای مد و فشن یک ستاره محسوب می شد.
لاگرفلد ساکن پاریس بوده و به عنوان مدیر خلاقیت برند لاکچری فرانسوی شنل از سال ۱۹۸۳ میلادی فعالیت می کرد.
همچنین مدیریت خلاقیت برند فندی و همچنین مدیریت برندی شخص خود یعنی برند eponymous را هم بر عهده داشت.

کم تر کسی را می توانی پیدا کنی که کارل لاگرفلد را با آن مو های بلند تماماً سفید، عینک آفتابی مشکی، دستکش های مشکی و البته کت و شلوار های آراسته و خوش استایلش نشناسد.

جالب است بدانی اولین شغل حرفه ای او در زمینه مد و فشن مربوط به سال ۱۹۵۵ میلادی می شود که او به استخدام برند بالمین (Balmain) در آمد و به مدت سه سال دستیار شخص پیر بالمین (Pierre Balmain) بود.
پس از آن در سال ۱۹۵۸ پس از جدایی از بالمین همکاری خود را با برند فرانسوی Jean Patou آغاز کرد که به مدت پنج سال بود که در زمینه اوت کوتوغ فعالیت داشت؛ اولین کلکسیون کارل لاگرفلد همراه این برند و در همان سال در طول فشن شو دو ساعته ارائه شد.
لاگرفلد تا سال ۱۹۶۲ میلادی با نام مستعار رولند کارل (Roland Karl) فعالیت می کرد.

در سال ۱۹۶۳ بود که او اولین کلکسیون کوتوغ خود را با برند Tiziani که یک برند ایتالیایی کوتوغ است ارائه داد.
جالب است بدانی یکی از طرفداران پر و پا قرص طراحی های کارل لاگرفلد، الیزابت تیلور (Elizabeth Taylor) ستاره بی نظیر سینمایی بود.

کارل لاگرفلد در سال ۱۹۶۴ میلادی فعالیت خود را با برند Chloé شروع کرد و در سال ۱۹۷۰ میلادی یک کلکسیون کامل را برای این برند مطرح جهانی خلق ارائه داد و در همان زمان همکاری خود را با خانه کوتوغ Curiel رم ایتالیا آغاز کرد.

در سال ۱۹۶۵ میلادی بود که او با برند فندی همکاری کرد و عصر جدید فندی با کلکسیون های ترکیبی خز و چرم او شروع شد.

در کل می توان گفت کارل لاگرفلد افسانه ای تکرار نشدنی در دنیای مد و فشن بود که با رفتنش پرونده ی طراحی های خلاقانه و شگفت انگیزش را هم بست.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

زنان موفق: جی کی رولینگ خالق هری پاتر

آیریس اپفل (IRIS APFEL)

استفن هیلنبرگ خالق باب اسفنجی درگذشت