زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شاید تو هم شنیده باشی که بهترین نحو خوابیدن، به پشت خوابیدن است. پژوهشگران و متخصصان با استناد به تحقیقات متعدد و گسترده ای که در این زمینه انجام داده اند توصیه می کنند برای حفظ سلامت و البته زیبایی و جوانی آن به پشت بخوابی. البته به پشت خوابیدن کار هر کسی نیست چرا که اکثر افراد نمی توانند به پشت بخوابند و به این نحو خوابیدن برایشان سخت و دشوار است.
به همین منظور به فکر نوشتن این مقاله افتادم چرا که جدا از فواید و مزایای قابل توجه و شگفت انگیز به پشت خوابیدن که در ادامه این مقاله به آن هم اشاره خواهم کرد، به این نحو خوابیدن مستلزم یک سری راهکار ها و البته تمرین است پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

اگر همیشه عادت به پهلو چپ یا راست یا اصلاً به حالت دمر بخوابی قطعاً خوابیدن به پشت برایت سخت و طاقت فرسا است. بی شک تو هم در شرایطی قرار گرفته ای که به خاطر برخی محدودیت ها مانند انجام بوتاکس تا مدتی مجبور باشی به پشت بخوابی؛ خاطره ای که از آن شب ها به یادت مانده این است که مرتب از این دست به آن دست شده و خوابت نمی برد تا آخر خسته می شوی و قید به پشت خوابیدن را می زنی و آن طور که دوست داری به خواب می روی یا حتی ان قدر خوش شانس هستی که بالاخره می توانی بخوابی ولی صبح که چشم هایت را باز می کنی، متوجه می شوی که چقدر خوش خیال بودی چرا که در خواب دوباره غلت زده و به نحوه همیشگی خوابیده ای.
و مهم تر از همه سر، گردن و ستون فقرات در راحت ترین حالت ممکن قرار می گیرند که کاملاً در یک راستا  خواهند بود.

اول از همه چرا این قدر متخصصان اصرار دارند به پشت خوابیدن بهترین نحو خوابیدن است؛ وقتی به پشت می خوابی قفسه سینه، قلب، معده، کلیه ها، کبد و در کل همه ارگان های بدن تحت هیچ فشاری قرار نمی گیرند و می توانند بدون هیچ مزاحمتی به فعالیت همیشگی خود ادامه داده یا استراحت کنند. در ضمن، هیچ کدام از اعضای صورت مانند بینی، گونه ها، پوست و همچنین سایر قسمت های بدن تحت فشار قرار نمی گیرند و فرم طبیعی زیبا و شاداب خود را حفظ می کنند.

در صورتی که اگر به پهلو بخوابی، کلیه ها و کبدت تحت فشار قرار می گیرند و از سوی دیگر فشاری که به کنار صورتت می آید موجب چروک شدن پوست همان طرف گونه ات می شود و خط و خطوط اطراف چشمانت را هم بیش تر می کند.

به دمر خوابیدن بدترین نوع خوابیدن از نظر پژوهشگران به شمار می رود چرا که به مغز، بینی و دستگاه تنفسی و قلب فشار می آورد. همچنین، فرم بینی و پوست صورت را چنان تغییر می دهد و موجب پیری سریع تر پوست صورت و نقاطی از بدن می شود که تحت فشار قرار می گیرند.

جالب است بدانی به دو دلیل اساسی به پشت خوابیدن برای بسیاری از افراد سخت است: اول از همه دوست داری پوست صورتت با نرمی بالشت برخورد داشته باشد و دوم این که کمرت درد می گیرد.
برای دلیل اول می توانی بالشت هایی را در دو طرف خود قرار دهی با برخورد پوست صورت با آن ها دوباره احساس آرامش پیدا کنی. همچنین این کار از غلت زدن تو در طول خواب جلوگیری می کند.

برای حل مورد دوم اول لازم است بدانی که اکثر خانم ها مشکل گودی کمر دارند که به همین دلیل وقتی به پشت بخوابی با فاصله افتادن بین کمر و تخت به مرور احساس درد می کنی برای حل این مشکل، یک بالشت کوچک زیر زانو های هر دو پایت قرار بده؛ با بالا رفتن زانو ها، گودی کمر پر شده و کمرت به تخت می چسبند و دیگر درد نخواهد گرفت.

تو معمولاً به کدام سمت می خوابی؟ آیا خوابیدن به پشت برای تو هم سخت است؟ نظرات و تجربیاتت را با من و سایر دوستان منودلیاری در زیر این مقاله در مورد نحو خوابیدن در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بالشتت را عوض کن و صبح ها با پوست زیبا بیدار شو

بهترین آهنگ هشدار برای بیدار شدن از خواب چیست

یک راهکار کاربردی برای رفع خروپف به لطف تکنولوژی