زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بی شک بارها شنیده ای که مادران می گویند کودک من بد غذا است، به اندازه کافی غذا نمی خورد یا فلان غذا را نمی خورد. واقعا با چنین کودکانی چه باید کرد؟ چگونه به کودک بد غذا غذا بدهی؟ این پرسشی است که در این مقاله چند ترفند برای حل آن دارم. پس اگر در این مورد کنجکاو شده ای با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

واقعیت این است خوراندن یک خوراک جدید به کودک به همین راحتی نیست. حتما دیده ای که خیلی از کودکان در برابر حتی امتحان کردن یک خوراکی جدید مقاومت می کنند. حتی وقتی امتحانش کردند حاضر نیستند یک لقمه یا قاشق دیگر هم از آن بخورند. بدتر از همه این است که علاقه وافر به یک خوراکی یا غذا پیدا می کنند به طوری که نمی خواهند حتی چیز دیگری همراه آن بخورند چه برسد به این که غذا یا خوراکی دیگری را امتحان کنند.
این جور مواقع چه باید کرد؟ برای حل این مشکل چند نکته می خواهم با تو در میان بگذارم که در این راه کمک های زیادی به تو می کند:

غذا دادن به کودک بد غذا زمان بر است

تقریبا می توان گفت غیرممکن است که بتوانی در مدتی کوتاه بد غذایی کودکت را برطرف کنی. برای طی کردن این پروسه نیاز به صبر ایوب داری. رفع این مشکل ماه ها یا شاید سال ها طول می کشد. مهم این است که کودک با میل خودش و نه به زور یک غذا را میل کند چون در این صورت است که به غذا خوردن و به ویژه آن غذای خاص علاقه مند می شود.

با کودک خود صداقت داشته باش

سعی نکن با تغییر شکل یا طعم، یک خوراکی به خصوص را به کودکت بدهی در حالی که می دانی آن را دوست ندارد چون در صورتی که کودک تو متوجه این موضوع شود و این احتمالا هم زیاد است، علاوه بر این که به بد غذایی او دامن می زنی باعث می شوی اعتماد او به خود تو هم خدشه دار شود.

خونسرد باش و ناراحتی خود را به کودک نشان نده

همان طور که پیش تر گفتم در برخورد با کودک بد غذا بهتر است صبور باشی و تا جای ممکن خونسردی خود را حفظ کنی. اجازه نده کودک متوجه شود با این کار او حال تو را خراب می کند. غذا را جلوی کودک بگذار سپس به پشتی صندلی تکیه بده و غذای خودت را با آسودگی خیال میل کن.

کودکت را با دادن پاداش تشویق به خوردن کن

شاید برخی تصور کنند که با این کار کودک شرطی می شود ولی به شخصه هیچ ایرادی که دادن انگیزه و تشویق کودک به غذا خوردن با دادن پاداش نمی بینم. این پاداش می تواند خوراکی مورد علاقه مثل شیرینی یا دسری باشد که آن را دوست دارد یا رفتن به پارک یا یک هدیه یا هر چیزی که فکر می کنی کودکت را مشتاق می کند غذایش را میل کند.

تو از چه ترفندی برای غذا دادن به کودکت استفاده می کنی؟ تجربیاتت را با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چه برندهایی بهترین عطرهای پاییزی را دارند

راهکارهایی برای سر و سامان دادن به گردنبندها

موهای زائد صورت را با تیغ اصلاح کنیم یا نکنیم