زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دوشنبه های این روز ها درست از زمانی که پخش فصل آخر سریال game of thrones شروع شده است، حال و هوای دیگری دارد. شاید این حال و هوا تا حدودی زیادی مربوط به هیجان و همچنین استرسی باشد که طرفداران سریال بازی تاج و تخت این روز ها تجربه می کنند و از قضا روی کیفیت خواب آن ها هم اثر می گذارد. این که چطور یک سریال تخیلی می تواند این چنین استرس و هیجانی را در مخاطبان خود به وجود بیاورد که حتی بر روی خواب آن ها نیز تأثیر گذار باشد، موضوعی است که در این مقاله می خواهم در موردش با تو صحبت کنم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

بله! بر اساس نظر متخصصان سلامت یک برنامه یا سریال تلویزیونی مانند سریال گیم آف ترونز می تواند آن قدر هیجان و اضطراب در تو ایجاد کند که خواب را از چشم هایت دور کند حتی اگر خودت هم ندانی بی خوابی های شبانه ات از کجا نشأت گرفته است که به این نوع استرس empathic stress گفته می شود.

مطالعاتی که بر روی این نوع خاص استرس انجام شده و نتایج آن در ماه جولای سال ۲۰۱۴ میلادی در مجله Psychoneuroendocrinology منتشر شد، نشان می دهد نیازی است که تو به شخصه (البته خدا نکرده!) در یک وضعیت یا موقعیت بحرانی یا پر تنش قرار بگیری بلکه همین که شاهد قرار گرفتن دیگران در این موقعیت ها یا وضعیت های مشابه باشی برای شروع empathic stress و عوارض ناشی از آن کافیست و در ضمن لازم است اضافه کنم لازم هم نیست که حتماً در همان مکان قرار داشته باشی بلکه حتی تماشای آن از پس صفحه جعبه جادویی تلویزیون هم می تواند همان علائم را در وجود تو بیدار کند.

در طول این مطالعات و تحقیقات، سطح استرسی و اضطرابی که شرکت کنندگان تجربه می کردند توسط پژوهشگران و از طریق آزمون استرس اجتماعی Trier که به اختصار TSST شناخته می شود، اندازه گیری و تخمین زده می شد؛ شرکت کنندگان به گروه های دو نفره تقسیم شده بودند که برخی از آن ها همراه همسر خود و برخی دیگر همراه با یک شخص غریبه در یک گروه قرار می گیرند. یکی از اعضا هر گروه در حال انجام TSST بوده در حالی که عضو دیگر همان گروه، از پشت شیشه یا از طریق ویدئو او در حال انجام این آزمون تماشا می کرد.

محققان این پژوهش متوجه شدند که مقدار ترشح هورمون کورتیزول که به هورمون استرس هم معروف است، به میزان ۲۶ درصد در شخصی که در حال مشاهده هم گروهی خود است، بالا می رود. به تبع، این میزان افزایش هورمون کورتیزول در افرادی که با همسر خود در یک گروه قرار گرفتند افزایش بیش تری داشت. جالب است بدانی این بالا رفت هورمونی در آن هایی که همسر خود را از طریق ویدئو تماشا می کردند، ۲۴ درصد و در آن هایی که هم گروهی غریبه خود را از پشت شیشه یک طرفه می دیدند ۱۰ درصد بوده است پس تو حتی با تماشای یک سریال مانند game of thrones استرس زیادی را تجربه کنی.

در آخر این که در صورتی سریال بازی تاج و تخت یا هر سریال مهیج را تماشا کن که یا به قدری کنترل روی خود داشته باشی که بتوانی استرس و اضطراب ناشی از آن را مدیریت کنی یا زمان هایی را برای دیدن این قبیل سریال ها در طول شبانه روز انتخاب کن که نزدیک به زمان خواب تو یا بعد از ظهر نباشد.