زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

در سال ۲۰۱۵، آمریکایی ها به تنهایی ۱۱ میلیارد دلار هزینه صرف سفید کردن دندان هایشان کرده اند! واقعاً این رقم حیرت انگیز است! مراقبت از دندان ها برای سلامتی ضروری است، اما باید این نکته را به یاد داشته باشیم که هزینه درست کردن دندان ها بسیار زیاد است! اگر بتوانیم با راهکارهای ساده و خانگی دندان های سفید و درخشانی داشته باشیم، چرا پول مان را صرف رفتن به دندان پزشکی یا خرید محصولات سفید کننده شیمیایی کنیم!

محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان ها به کار می روند که اغلب آن ها شیمیایی هستند و همین می تواند محبوبیت آن ها را کم کند. اگر دوست داری دندان های سفید و تمیزی داشته باشی اما نمی خواهی از مواد شیمیایی استفاده کنی، پیشنهاد می کنم در این مقاله همراه من باشی تا ۷ راه ساده برای سفید کردن دندان ها در خانه را با هم یاد بگیریم. اول از همه خوب است بدانیم که:

چه عواملی باعث زرد شدن دندان ها می شود؟

عوامل مختلفی باعث زرد شدن دندان ها و جرم گرفتن آن ها می شود. بعضی از مواد غذایی مینا دندان که سطحی ترین لایه آن است را می پوشانند. پلاک هایی که روی دندان جمع می شوند رنگ آن را از سفیدی به سمت زردی می برند. این نوع تغییر رنگ با تمیز کردن منظم دندان و استفاده از راهکارهای رایج سفید کردن دندان از بین می رود. با این حال گاهی اوقات دندان ها زرد می شوند چون مینا دندان ها از بین می رود و سطح زیری دندان دیده می شود. دندان به طور طبیعی بافت استخوانی زرد رنگی است که زیر مینا دندان قرار دارد.

۷ راه ساده برای سفید کردن دندان ها در خانه:

۱- Oil Pulling یا قرقره روغن:

Oil Pulling یا قرقره روغن در دهان، روشی است که از قدیم و به طور سنتی در کشور هندوستان برای نظافت دهان و دندان و از بین بردن سموم بدن استفاده می شود. در این روش، ماده ای روغنی در دهان چرخانده می شود تا تمام باکتری هایی که ممکن است باعث ایجاد پلاک و تغییر رنگ دندان شوند از بین بروند. به طور سنتی، هندی ها از روغن دانه آفتاب گردان و روغن کنجد برای قرقره دهان استفاده می کنند؛ اما هر نوع روغنی برای این کار جواب می دهد. روغن نارگیل هم برای سفید کردن دندان ها بسیار شناخته شده و محبوب است چون طعم دلچسب و خوشایندی دارد و در بسیاری از محصولات سلامتی به کار می رود. روغن نارگیل سرشار از لوریک اسید است که خواص بی شماری دارد و برای از بین بردن باکتری ها مفید است. نتیجه تحقیقات نشان داده قرقره روغن در دهان به طور روزانه برای کاهش باکتری های دهان که باعث ایجاد پلاک می شوند مؤثر است. Streptococcus mutans یکی از انواع باکتری هایی است که در دهان زندگی می کند و باعث ایجاد پلاک دندان می شود. نتیجه برخی تحقیقات اولیه نشان داده که قرقره کردن روغن کنجد در دهان می تواند میزان فعالیت این باکتری در دهان را کاهش دهد. متأسفانه هنوز تحقیقات کافی در مورد قرقره کردن روغن در دهان و تأثیر آن در سفید کردن دندان ها صورت نگرفته است؛ اما این روش بی خطر است و امتحان آن ضرری ندارد. بسیاری از افراد که تجربه این کار را دارند معتقدند این روش برای سفید کردن دندان ها مؤثر است.

اگر قصد داری از قرقره کردن روغن برای سفید کردن دندان ها استفاده کنی، ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهانت بچرخان و سعی کن روغن را بین دندان هایت حرکت دهی. روغن نارگیل در حالت طبیعی و دمای اتاق جامد است؛ بنابراین باید چند ثانیه صبر کنی تا در دهان ذوب شود. بین ۱۵ – ۲۰ دقیقه این روغن را در دهان قرقره کن و آن را با فشار بین دندان هایت حرکت بده. بر خلاف بسیاری از روش های سفید کردن دندان ها، این روش کاملاً بی خطر است.

۲- مسواک زدن با جوش شیرین:

جوش شیرین یک ماده طبیعی است که خواص سفید کنندگی دارد، به همین دلیل بسیار محبوب است و در بسیاری از خمیر دندان ها به کار می رود. جوش شیرین ماده ساینده ملایمی است که می تواند مثل یک اسکراب ساده، سطح دندان ها را تمیز کند. جوش شیرن محیط دهان را قلیایی می کند و از رشد باکتری ها در آن جلوگیری می کند. درست است که استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان ها یک شبه جواب نمی دهد، اما به مرور زمان متوجه تأثیر آن خواهی شد. نتیجه تحقیقات هنوز به طور دقیق تأثیر جوش شیرین برای سفید کردن دندان ها را اثبات نکرده اند، اما تحقیقات زیادی نشان داده اند که خمیر دندان های حاوی جوش شیرین خاصیت سفید کنندگی دارند و نسبت به خمیر دندان های معمولی برای از بین بردن پلاک ها و جرم های زرد رنگ روی دندان مؤثر تر هستند.

۳- استفاده از هیدورژن پروکسید یا آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه یک ماده طبیعی برای سفید کردن دندان است که باکتری های داخل دهان را از بین می برد. از گذشته برای از بین بردن باکتری های دهان از آب اکسیژنه استفاده می شده است. بسیاری از محصولات سفید کننده حاوی آب اکسیژنه هستند. متأسفانه تحقیقات کافی برای اثبات تأثیر سفید کردن دندان ها با مسواک زدن با آب اکسیژنه انجام نشده است، اما بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند خمیر دندان هایی که حاوی آب اکسیژنه هستند خاصیت سفید کنندگی دارند. با همه این ها، در مورد بی خطر بودن این ماده سؤالات زیادی وجود دارد. گرچه از آب اکسیژنه در بسیاری از محصولات استفاده می شود و حالت رقیق شده آن بی خطر است، اما استفاده از آب اکسیژنه غلیظ یا زیاده روی در مصرف آن می تواند باعث تحریک لثه ها و حساسیت دندان شود. همچنین نگرانی هایی در مورد مصرف بیش از حد این ماده و احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد.

می توانی پیش از مسواک زدن دندان ها، از آب اکسیژنه ۱.۵% یا ۳% استفاده کنی. می توانی به سادگی آب اکسیژنه را با آب رقیق کنی. یک راه دیگر این است که آب اکسیژنه را با جوش شیرین ترکیب کنی و خودت خمیر دندان تولید کنی. ۲ قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را با ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کن و با این ماده مثل خمیر دندان مسواک بزن. البته این خمیر دندان دست ساز باید به طور محدود استفاده شود، چون مصرف زیاد از حد آن منجر به از بین رفتن مینا دندان می شود.

۴- استفاده از سرکه سیب:

سرکه سیب قرن هاست که به عنوان ماده ای طبیعی برای تمیز کردن و نظافت به کار می رود. اسید استیک اصلی ترین ماده تشکیل دهنده سرکه سیب است که برای از بین بردن باکتری ها مفید است. سرکه سیب به دلیل خواص آنتی باکتریالی که دارد، برای نظافت دهان و سفید کردن دندان ها هم مؤثر است. گرچه نتیجه تحقیقات نشان داده که سرکه سیب خاصیت سفید کنندگی دندان ها را دارد، اما ممکن است بافت آن ها را صاف کند. اسید استیک سرکه سیب می تواند مینا دندان را از بین ببرد؛ به همین دلیل نباید هر روز از سرکه سیب برای تمیز کردن دندان استفاده کرد. برای استفاده از سرکه سیب در شستن دهان و دندان ها، بهتر است آن را با آب رقیق کنی و چند دقیقه این محلول را داخل هان قرقره کنی و خوب بین دندان ها بگردانی. در نهایت باید دهانت را خوب با آب بشوری.

۵- استفاده از میوه ها و سبزیجات:

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات برای سلامت بدن و دندان ها ضروری است. گاز زدن و جویدن میوه ها و سبزیجات تازه و خام که سفت هستند، می تواند به از بین رفتن پلاک های دندان و جرم ها کمک کند. همچنین توت فرنگی و آناناس دو میوه فوق العاده اند که به سفید شدن دندان کمک می کنند.

توت فرنگی: می توانی با ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین دندان هایت را سفید کنی. این ترکیب بسیار شناخته شده و محبوب است. مالیک اسید موجود در توت فرنگی می تواند تغییر رنگ دندان ها را از بین ببرد و جوش شیرین برای رفع جرم ها مفید است. با این حال این روش درمانی از نظر پزشکی به طور کامل اثبات نشده است. گرچه توت فرنگی برای پاکسازی و سفید کردن دندان ها کارآمد است، به نظر نمی رسد برای از بین بردن جرم ها و پلاک های دندانی چندان مؤثر باشد. این خاصیت را ترکیب توت فرنگی و جوش شیرین دارد. اگر تصمیم داری از این روش برای سفید کردن دندان ها استفاده کنی، یادت باشد که باید آن را محدود کنی چون جوش شیرین به مینا دندان آسیب می رساند.

آناناس: آزمایشات تجربی نشان داده که آناناس می تواند دندان را سفید کند. همچنین نتیجه تحقیقات اثبات کرده خمیر دندان حاوی بروملین، که نوعی آنزیم است که در آناناس وجود دارد، برای از بین بردن جرم ها و لکه های دندان بسیار مناسب است. با این حال مشخص نیست که خوردن آناناس تا چه اندازه برای این هدف مؤثر است.

۶- جلوگیری از بروز جرم ها و لکه های دندان:

با بالا رفتن سن، دندان ها به طور طبیعی زرد می شوند؛ اما بعضی راهکارها برای جلوگیری از زرد شدن رنگ دندان و جرم گرفتن آن وجود دارد که بهتر است در دوران جوانی آن ها را به کار بگیری و از رنگ سفید دندان هایت تا حد امکان مراقبت کنی.

غذاها و نوشیدنی های تولید کننده جرم را محدود کن:

قهوه، چای، سودا و میوه هایی که رنگ تیره دارند باعث لک و جرم دندان می شوند. این که بهتر است مصرف این خوراکی ها و نوشیدنی ها را محدود کنی به این معنا نیست که باید آن ها را به طور کامل از برنامه غذایی ات حذف کنی؛ بلکه باید میزان زمانی که دندان های تو با این مواد در ارتباط هستند را محدود کنی. همچنین نیاز است پس از خوردن و نوشیدن این مواد غذایی، دندان هایت را به خوبی مسواک بزنی تا رنگ آن ها روی دندان باقی نماند. از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات به هر طریق خودداری کن، چرا که این موارد به شدت باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

مصرف شکر را کاهش بده:

اگر دوست داری دندان های سفیدی داشته باشی، بهتر است مصرف شکر را محدود کنی. رژیم غذایی سرشار از شکر باعث رشد و گسترش باکتری Streptococcus mutans در دهان می شود. این باکتری باعث ایجاد پلاک و جرم دندان می شود. یادت باشد باید پس از مصرف غذاهای شکر دار، دندان هایت را به خوبی مسواک بزنی.

میزان کلسیم موجود در رژیم غذایی ات را بالا ببر:

گاهی اوقات تغییر رنگ دندان ها به دلیل از بین رفتن مینا و نمایان شدن رنگ اصلی استخوان دندان که زرد است، اتفاق می افتد؛ به همین دلیل هر راهکاری که باعث محکم شدن و بالا رفتن طول عمر مینا دندان شود، به سفید ماندن دندان کمک می کند. غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، پنیر و بورکلی، به حفظ و استحکام مینا دندان کمک می کنند.

۷- مسواک زدن را فراموش نکن:

گرچه در بسیاری از مواقع، تغییر رنگ و زرد شدن دندان طبیعی است و با بالا رفتن سن اتفاق می افتد، اما گاهی نیز این پلاک ها و جرم ها هستند که رنگ دندان ها را زرد می کنند. مسواک زدن مداوم و منظم و استفاده از دهان شویه کمک می کند که دندان ها تمیز و سفید بمانند و باکتری هایی که در دهان منجر به تولید پلاک و جرم می شوند کاهش پیدا کنند. خمیر دندان می تواند جرم ها و پلاک های دندان ها را پاک کند و دهان شویه برای از بین بردن باکتری های جرم ساز مفید است. یادت باشد برای داشتن دندان های سفید و تمیز باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنی.

چند نکته در مورد طریقه صحیح مسواک زدن:

یادت باشد باید در طول روز حداقل دو بار و هر بار به مدت ۲ دقیقه دندان هایت را مسواک بزنی. این کار دندان ها را سالم نگه می دارد. زمانی که دندان هایت را مسواک می زنی، روی زبان و سقف دهان را هم مسواک بزن و حتماً از فلوراید و دهان شویه برای از بین بردن باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند استفاده کن. یادت باشد مسواک زدن صبحگاهی از بوی نامطبوع دهان هم جلوگیری می کند. داخل دهان گرم و مرطوب است و این عوامل برای رشد باکتری ها بسیار مساعد هستند. ذرات غذا به جا مانده در دهان، فاسد می شوند و همین باعث بوی بد دهان و پلاک های دندانی می شود. ماندگاری این پلاک ها آن ها را سخت می کند و رنگ دندان ها را زرد خواهد کرد. جرم های چسبیده به دندان باعث تحریک و التهاب لثه می شود. التهاب لثه منجر به خونریزی لثه و همچنین بوی بد دهان می شود. یادت باشد که پیش از خواب و صبح ها بعد از بیدار شدن حتماً دندان هایت را مسواک بزنی.

البته زیاده روی در مسواک زدن هم می تواند به دندان ها آسیب برساند. نیازی نیست بیش از دو بار در روز مسواک بزنی؛ چرا که زیاده روی در این کار مینای دندان را از بین می برد. با از بین رفتن مینا دندان سطح استخوانی دندان که زرد رنگ است نمایان می شود. از طرف دیگر اعصاب دندان با از بین رفتن مینا آن تحریک می شود و این می تواند به شدت آزار دهنده و دردناک باشد. مسواک زدن دندان مثل پولیش کردن پوست تخم مرغ است. محکم مسواک زدن می تواند بافت سطحی دندان را صاف کند یا به آن آسیب برساند. بنابراین نیازی نیست با فشار مسواک را روی دندان هایت بکشی. یادت باشد هر روز از نخ دندان استفاده کنی تا تمام ذره های به جا مانده غذا میان دندان ها را خارج کنی و به باکتری ها اجازه ندهی تا در داخل دهان رشد کنند و روی دندان ها جرم بسازند.

چند روش تجربی و سنتی برای سفید کردن دندان ها:

چند راهکار سنتی و طبیعی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که آزمایشات پزشکی آن ها را به طور کامل تأیید نکرده است. با این حال این روش ها بی خطر هستند و می توانی از آن ها برای از بین بردن پلاک های دندان استفاده کنی.

زغال فعال: دندان هایت را با پودر زغال فعال مسواک بزن. زغال می تواند سموم موجود در دهان و پلاک های دندان ها را پاکسازی کند.

گل کائولن: مسواک زدن با گل کائولن به از بین بردن پلاک ها و جرم ها و سفید شدن دندان ها کمک می کند.

عصاره میوه ها: عصاره میوه هایی مانند پرتقال، لیمو و موز برای سفید کردن دندان ها و از بین بردن پلاک ها مؤثر هستند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بایدها و نبایدهای پوست چرب

چرا دهان ما بوی بدی می گیرد؟

رابطه عجیب افسردگی و عطر