زمان مطالعه : ۴ دقیقه

همه ما خوب می دانیم که چه چیزهایی شادمان می کنند و چطور می توانیم از زندگی بیشتر لذت ببریم؛ اما خیلی از اوقات چیزهایی که می دانیم دردی از ما دوا نمی کنند و نمیدانیم چطور باید شاد باشیم. محققان ثابت کرده اند مهم ترین عامل شاد بودن، احساس آرامش و داشتن رضایت از زندگی است که با وجود چیزهای ساده و کوچک هم اتفاق می افتد. من قصد دارم در این مطلب، ۹ راز شاد بودن را بر اساس مقالات علمی با تو در میان بگذارم. دوست داری بدانی چطور می توانی آدم شادتری باشی؟

خوشبختی هایت را بشمار:

در یکی از تحقیقات مهم و جدید روانشناسی، از شرکت کنندگان خواسته شد که برای مدتی در چند جمله برنامه هر هفته خود را شرح دهند. یک گروه از شرکت کننده ها هفته خود را با اتفاقات مثبتی که پیش آمده بود توصیف کردند و گروه دیگر موضوعات منفی و بدشانسی هایشان را تعریف کردند؛ گروه سوم هم تلفیقی از اتفاقات مثبت و منفی را شرح دادند. بعد از گذشت ۱۰ هفته محققان متوجه شدند کسانی که در مورد خوشبختی ها و اتفاقات مثبت صحبت کرده بودند از دو گروه دیگر، نسبت به زندگی حس بهتری دارند، بهتر و بیشتر ورزش می کنند و کمتر به بیماری های روحی دچار می شوند. به تو پیشنهاد می کنم همین الان یک دفترچه برداری و شروع کنی خوشبختی ها و اتفاقات مثبت زندگی ات را در آن بنویسی. بابت این شادی ها از خدا سپاسگزار باش و هیچوقت نوشتن شادی های روزانه ات را قطع نکن. 

یک کار فرهنگی انجام بده:

بانوانی که در فعالیت های فرهنگی هنری شرکت دارند، ساز می زنند، خیاطی یا نقاشی می کنند، شعر می خوانند یا نویسنده هستند، به نمایشگاه یا موزه می روند؛ از زندگی خود بیشتر راضی اند. نتیجه یکی از مطالعات نشان داده افرادی که آنقدر فعال و پر نشاطند که در کارهای فرهنگی هنری شرکت دارند، احساس رضایت بیشتری از خود و زندگی شان دارند. از دوران مدرسه دیگر هیچ نقشی نکشیده ای؟ حالا دوباره امتحان کن! نقاشی بکش و خودت را رها کن؛ یک کتاب بردار و مطالعه کن؛ به گالری ها سر بزن و کار هنرمندان را دنبال کن…

در برنامه های داوطلبانه شرکت کن:

شرکت در برنامه های داوطلبانه، به معنای کمک به افراد نیازمند در حوزه های مختلف، بدون توقع حقوق و دستمزد است. این کار نه تنها دردی را از دیگران دوا می کند، بلکه باعث شادی و رضایت تو می شود. نتیجه مطالعات انجام شده نشان داده که انجام برنامه های داوطلبانه باعث کاهش افسردگی، بالا بردن حس اعتماد به نفس و تقویت حس رضایت از خود و زندگی می شود. 

خلاقیت را نادیده نگیر:

در مورد کارهای خلاقانه و مسائل الهام بخش مطالعه کن و سعی کن در انجام کارها خلاق باشی و برای هر مسأله راه حل های الهام بخش و نوآورانه ای را امتحان کنی. نتیجه مطالعات نشان داده اند ایده پردازی، پرورش خیال و الهام گرفتن از مسائل، حس بهتری در انسان به وجود می آورد و به شاد بودن کمک می کند. ممکن است تو نتوانی در این دنیا بسیاری از کارها را انجام دهی، اما حتی فکر کردن یا مطالعه درباره این مسائل خلاق، به شادی تو کمک می کند. 

مدتیشن کن:

نتیجه تحقیقات روانشناسی نشان داده مدیتشن، مراقبه، دعا و راز و نیاز اساساً بر ساختار مغز تأثیر می گذارد و در افرادی که مدیتیشن می کنند، سلول های مغزی موجود در ناحیه ای از مغز که مسؤل ترس، عصبانیت و استرس است، کاهش پیدا می کند. قدرت کائنات را دست کم نگیر و از خدا بخواه همیشه یاور تو باشد.

صدقه بده و به دیگران کمک کن:

برای کمک کردن به دیگران نیازی نیست میلیاردر باشی! گاهی حتی دادن یک شکلات به فردی نیازمند، باعث شادی و آرامش او می شود. محققان معتقدند افرادی که به خیریه ها یا افراد نیازمند کمک می کنند، شادتر هستند و رضایت بیشتری از خود و زندگی دارند. مهم نیست چقدر، مهم همان کمک کردن است هرچند اندک باشد. 

بیشتر بخواب:

خواب و بسته بودن چشم ها برای ارتقای حافظه و پوست خوب بسیار مفید است؛ اما خواب زیاد ممکن است منجر به افسردگی شود و سطح شادی را پایین بیاورد. بنابراین کیفیت خواب مهم است و میزان آن نباید از حد طبیعی بیشتر شود.

پشت میز کار غذا نخور:

گاهی وقت برای استراحت یا غذا خوردن کم است و ما ترجیح می دهیم پشت میز درس یا کار غذا بخوریم؛ اما اگر این کار به عادت تبدیل شود باعث کاهش شادی می شود. نتیجه مطالعات نشان داده کارمندانی که برای ناهار به سالن غذاخوری یا جای دیگری به جز میز کارشان می روند، شادتر هستند و روحیه بهتری دارند. 

ورزش کن:

ورزش کردن باعث کاهش استرس، خواب بهتر، فعالیت جسمانی، کاهش وزن و… می شود؛ بنابراین برای سلامتی بسیار مفید است و حس شادی را تقویت می کند. همه این ها به دلیل ترشح هورمون اندورفین است. بعد از ۵ دقیقه ورزش کردن، تو متوجه تغییر حال و هوا و روحیه ات می شوی و خواهی دید که این کار بر شاد بودن تو تأثیر می گذارد. نیازی نیست ورزش های سنگینی انجام دهی، تنها چند دقیقه پیاده روی ساده هم همه چیز را بهتر می کند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

اگر صدای غذا خوردن دیگران آزارت می دهد، تو مبتلا به میزوفونیا هستی

۹ ترفند ساده برای سحرخیزی

۴ نکته که نشان می دهد تو مرطوب کننده اشتباهی را استفاده می کنی