زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

اگر اهل شبکه های اینترنتی و اپلیکیشن های ارتباطی باشی و چرخی در دنیای پهناور اینستاگرام زده باشی، حتماً با اصطلاح “بلاگر” آشنا هستی. بلاگر کسی است که در شبکه های اجتماعی تولید محتوا می کند. این محتوا ممکن است نوشتاری یا تصویری یا ترکیبی از هر دو باشد. البته که این تولید محتوا و تلاش برای دیده شدن مزایای زیادی دارد. در حقیقت بلاگرها از طریق تولید محتوا کسب درآمد دارند و به نوعی کار تبلیغات را انجام می دهند. شاید فکر کنی این کار بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد؛ اما حقیقت این است که بلاگر شدن هم مثل هر فعالیت دیگری نیاز به تلاش، مهارت، آگاهی و حیت تخصص دارد. اگر دوست داری با مفاهیم بلاگ کردن، بلاگر، فشن بلاگر و بلاگر شدن بیشتر آشنا شوی، پیشنهاد می کنم مقاله بلاگر کیست؟ چطور بلاگر شویم؟ را مطالعه کنی. امروز قرار است در مورد بلاگر شدن با هم بیشتر صحبت کنیم. واقعاً چطور می توانیم بلاگر شویم و در این زمینه به موفقیت و درآمد خوبی دست پیدا کنیم؟

اصول ابتدایی بلاگر شدن:

اگر ایده راه اندازی یک وبلاگ یا صفحه اینستاگرام خوب را در سر داری اما نمی دانی باید این کار را از کجا شروع کنی، نگرانی را کنار بگذار! هیچکس برای شروع یک کار جدید دانش کافی را ندارد، اما وقتی قدم در راه بگذاری و با چالش های تازه آشنا شوی، چیزهای زیادی یاد می گیری. پیش از هر چیز باید تعیین کنی که محتوای وبلاگ یا صفحه اینستاگرام تو قرار است چه باشد؛ آیا می خواهی فشن بلاگر شوی یا در زمینه سفر و مکان های تفریحی فعالیت کنی؟ آیا دوست داری سبک زندگی خاصی را تعریف کنی یا قرار است با چرخیدن در رستوران ها و کافه ها، بلاگر غذا شوی؟ حتی بعد از انتخاب این زمینه های اصلی هم باید ریزبینانه تر عمل کنی.

مثلاً تو تصمیم می گیری فشن بلاگر شوی؛ اما حوزه مد و فشن آنقدر گسترده است که این عنوان کلی باعث می شود هدف تو گنگ باشد و به بسیاری از زوایای این ماجرا دست پیدا نکنی. انواع آیتم های پوششی شامل مانتو، شلوار، دامن، بلوز، پیراهن، شال و روسری و… تنها بخشی از دنیای بزرگ مد و فشن هستند. اکسسوری هایی مثل کیف و کفش و زیورآلات هم دسته مهمی در این زمینه هستند که خود دنیای بی کرانی دارند! بنابراین تصمیم درست و هدف مشخص، اولین قدم برای ورود به دنیای بزرگ بلاگر شدن است.

بعد از این که هدف و زمینه کلی کار را انتخاب کردی، باید به مسائل ابتدایی اما مهمی توجه کنی که نیاز بدیهی و اولیه این کار هستند. به عنوان مثال به فکر یک نام خوب برای اکانت یا وبلاگ خود باشی که نشان دهنده محتوا و هدف کار تو باشد. این نام باید جذابیت و خلاقیت داشته باشد، بنابراین کپی کاری را کنار بگذار و سعی کن نوآورانه عمل کنی. این وبلاگ یا صفحه اینستاگرام نشان دهنده هویت توست و اولین قدم برای ارتباط تو با مخاطبان است. اگر مخاطبان نتوانند در اولین قدم با تو ارتباط برقرار کنند، چطور ممکن است جذب دیگر ویژگی های تو شوند؟ سعی کن در همین ابتدا منحصر به فرد و متفاوت عمل کنی اما از انتخاب اسامی و عنوان های بی محتوا دوری کنی.

تم کلی و نحوه چیدمان محتوای متنی و عکسی در وبلاگ یا صفحه ایستاگرام اهمیت زیادی دارد. بهتر است به مسائل زیبایی شناسانه توجه کنی، از عکس های با کیفیت و خلاقانه استفاده کنی، فضای کار را جذاب و دیدنی کنی تا کاربران و مخاطبان از نظر بصری هم جذب محیط کار تو شوند. ظاهر شلوغ و به هم ریخته فضا باعث سردرگمی مخاطبان می شود. می توانی برای این که بهتر از پس این کار بربیایی، با متخصصان مشورت کنی یا دوره ای مخصوص درباره زیبایی شناسی را بگذرانی. رعایت یک تم رنگی هم مخاطب را به سمت تو جلب می کند. یادت باشد عکس هایی که استفاده می کنی باید با کیفیت باشد و در صورت نیاز با نرم افزارها و اپلیکیشن های مخصوص ادیت شده باشد. بهتر است از عکس هایی استفاده کنی که خودت گرفته ای؛ اما اگر از هنر عکاسان دیگر استفاده می کنی، حتماً نام عکاس را قید کن. یادت باشد باید برای تولید محتوا برنامه مشخصی داشته باشی و با نظم خاصی صفحه اینستاگرام یا وبلاگت را مدیریت کنی. مخاطبان باید در زمان های مشخص در انتظار تو باشند.

نکات پشت پرده بلاگر شدن:

برخی افراد نگاه ساده تری به بلاگر شدن دارند و معتقدند برای داشتن یک وبلاگ یا صفحه ایستاگرام موفق، لزوماً نیازی به تولید محتوای با کیفیت و فاخر یا عکس های خاص و حرفه ای نیست. بسیاری از افراد با مشاهده موفقیت بلاگرها، معروفیت و کسب درآمد آن ها، هدفی خاص برای خود تعیین می کنند و برای رسیدن به این هدف طبق برنامه مشخص پیش می روند و تلاش زیادی می کنند؛ اما در نهایت به آنچه که می خواهند نمی رسند و این کار را با چالش ها و سرخوردگی های زیاد کنار می گذارند. بنابراین شاید حرف عده ای که به ماجرای بلاگر شدن دیدگاهی منتقدانه دارند از زاویه ای درست باشد! اگر لزوماً تلاش برای تولید محتوای با کیفیت برای بلاگر شدن و موفقیت در این کار کافی نیست، در پشت پرده چه اتفاق تعیین کننده ای می افتد؟!

حقیقت این است که بلاگرهای موفق به جز تولید محتوای با کیفیت، تصویری کامل تر و بزرگ تر ازاهداف خود در سر دارند و تمام برنامه ها را به خوبی مدیریت می کنند. با بررسی رفتار بلاگرهای موفق، می توانیم ویژگی های مهم و مشترک میان آن ها را شناسایی کنیم. این ۵ مورد، مهم ترین عوامل موفقیت در بلاگ نویسی و بلاگر شدن هستند:

  • ارتباط موفق با مخاطب: کیفیت تولید محتوای متنی یا عکسی و برنامه ریزی کاری و حرفه ای یک بلاگر هرچقدر هم که بالا باشد، تا زمانی که با فالوورها و مخاطب های خود ارتباط برقرار نکند به موفقیت نمی رسد. در واقع بلاگ کردن نوعی روش تبلیغات است و در تبلیغات موفق و کارآمد، سه گزینه مهم و اساسی وجود دارد: محتوا، محصول یا خدمت ارائه شده، طرفی که تبلیغات را انجام می دهد و کسی که مخاطب تبلیغ است. برای این که این روند به خوبی پیش برود و مخاطب با محصول یا خدمت ارائه شده به طور کارآمد آشنا شود، باید ارتباط بین مخاطب و ارائه دهنده تبلیغ هم برقرار شود. بنابراین اگر قصد داری بلاگری موفق باشی، باید بتوانی همواره ارتباط موفق و مثبتی با مخاطبان و فالوورهایت برقرار کنی. این ارتباط باید کلامی و کتبی باشد و لحن و زبان شایسته و محترمانه ای داشته باشد.

تصور کن خود تو قصد داری با یک برند یا کسی که محصول یا خدمتی را ارائه می کند ارتباط برقرار کنی و از او سؤالی داری یا می خواهی سفارشی را ثبت کنی، اما هیچ کس پاسخگو نیست! آیا به این فرد اعتماد می کنی و به تبلیغاتی که از این به بعد ارائه می دهد توجهی خواهی کرد؟ با بی توجهی به مخاطب ها و عدم برقراری ارتباط موفق با فالوورها، کم کم سطح اعتماد آن ها پایین می آید؛ اما اگر عده ای مخاطب پر و پا قرص و وفادار داشته باشی که تو را دوست دارند، خود این افراد کم کم به واسطه هایی برای جذب مخاطبان بیشتر تبدیل می شوند و این اعتماد و محبوبیت گسترده تر خواهد شد.

  • شبکه ارتباطی با سایر بلاگرها: یکی از مهم ترین ویژگی های بلاگر شدن و کسب محبوبیت این است که با سایر بلاگرهای موفق و محبوب ارتباط داشته باشی. حقیقت این است که اگر تو در کار بلاگر شدن حرفه ای باشی، تمام نیازهای این کار را رعایت کنی، تولید محتوای با کیفیت و ارتباط غنی و درست با مخاطبان داشته باشی، اما در دنیای پر پیچ و خم ارتباطات تنها باشی، کاری از پیش نمی بری و کم کم طرد خواهی شد. بسیاری از اوقات دیده ایم که یک صفحه اینستاگرم عکس های فوق العاده ای دارد و بلاگر آن حرف های زیادی از جهت محتوایی برای گفتن دارد، اما در مقایسه با سایر افراد که کار بلاگ کردن آن ها از او سطح پایین تری دارد، مخاطب یا فالوور کمتری دارد. خب این مشکل از کجا سرچشمه می گیرد؟ در واقع ارتباط با سایر بلاگر ها نوعی روش تبلیغاتی برای شناخته شدن است. اگر تو با سایر بلاگرها ارتباط دوستانه و موفقی داشته باشی، با آن ها رفت و آمد کنی یا در صفحات آن ها لایک و کامنت بگذاری و مخاطبان از ارتباط، دوستی یا همکاری شما آگاه شوند، به همه شما علاقه بیشتری پیدا می کنند و هرکدام از شما در نقش تبلیغ و تضمین دیگری ظاهر خواهید شد.
  • استفاده از ابزارها: کار بلاگ کردن زمان بر است و نیاز به صرف وقت زیادی دارد. اگر قصد داری بلاگر شوی و در این کار موفق باشی، فکر این که هفته ای یک پست بگذاری و در روز چند ساعتی را به ارتباط با مخاطب و سایر بلاگرها اختصاص دهی و بعد سراغ کارهای دیگر روی را از سر بیرون کن! حقیقت این است که بلاگر شدن یک کار تمام وقت است و کار بلاگ کردن تمامی ندارد. اول از همه اینکه تو در تمام ساعات شبانه روز باید آماده ارتباط با مخاطبان باشی و نمی توانی کامنت ها یا لایک های آن ها را از جهت زمانی و تعدادی کنترل کنی. دوم اینکه تو باید در طول روز علاوه بر اختصاص زمان برای تولید محتوا، برای ارتباط با برندها و شرکت ها و سایر بلاگر ها وقت بگذاری تا بتوانی تبلیغات بگیری و از این راه درآمد کسب کنی. تو باید در فضای اینترنت چرخ بزنی و با تولید محتوای مناسب متنی و عکسی، خودت را به دیگران معرفی کنی و هرچه بیشتر معروفیت کسب کنی. بنابراین وقت برای تو طلاست! بهتر است انجام بعضی از کارها را به ابزارهایی بسپاری که کار را برای تو ساده تر می کنند و نیازی نیست وقت زیادی برای آن ها صرف کنی. مثلاً برای ادیت عکس ها از اپلیکیشن های ساده استفاده کن تا وقت زیادی را صرف نرم افزارهای ادیت عکس حرفه ای نکنی.
  • برنامه ریزی برای کسب درآمد: درست است که بلاگر شدن منجر به کسب درآمد می شود، اما ممکن است این روند به زمان و برنامه ریزی طولانی مدتی نیاز داشته باشد. بنابراین تو نمی توانی تمام روند زندگی ات را صرف این کار کنی. بهتر است در کنار تلاش برای بلاگ کردن، کسب و کار جانبی هم داشته باشی تا از آن طریق پول دربیاوری. در کنار این موضوع باید برای کسب درآمد از طریق بلاگ کردن هم برنامه ریزی داشته باشی و تعیین کنی که قرار است در چه بازه زمانی به چه میزان پولی دست پیدا کنی؟ چطور می توانی درآمد زایی وبلاگ یا صفحه ایستاگرام خود را بالاتر ببری؟ چطور می توانی ایده ای منحصر به فرد برای کسب درآمد داشته باشی؟
  • توجه به مسائل و زمینه های مختلف: یک بلاگر موفق هیچ وقت به جایگاه کنونی و درآمدی که دارد راضی نیست و همواره تلاش می کند خود را بالاتر ببرد و گام های بلندتری را بردارد. اگر تو هم می خواهی در زمینه بلاگر شدن موفق و منحصر به فرد باشی، باید به مسائل مختلف فکر کنی و همواره کار را ارتقاء دهی. آیا همه بخش های کار تو در راستای اهدافت است؟ چطور می توانی کیفیت محتوا، عکس ها و عناوین کار را بالا ببری؟ کدام دوره های آموزشی برای بهبود کار تو مؤثر و کارآمد هستند؟ علائق و اولویت مخاطبان تو چیست و بهتر است به کدام مسائل بیشتر توجه کنی؟ چطور می توانی شبکه سازی کنی و ارتباط بهتری با بلاگر ها و برندهای مطرح برقرار کنی؟ تحلیل رقبا چه کمکی به بهبود کار تو خواهد کرد؟ بهتر است به موفقیت یک جانبه دلخوش نباشی و همواره تصویر بزرگتری از اهداف در سر داشته باشی.

فشن بلاگر شدن:

فشن بلاگرها هم یکی از بلاگرهای مطرح این حوزه هستند. فشن بلاگر با طراح لباس و استایلیست فرق دارد. در واقع فشن بلاگر کسی است که در زمینه مد و فشن تولید محتوا می کند. فشن بلاگر قرار نیست برای تو لباس طراحی کند یا برند شخصی تولید و دوخت لباس داشته باشد. او تنها برندها، کمپانی ها، مزون ها، ترندها و استایل های مختلف را معرفی می کند. البته برخی از فشن بلاگرها تولید کننده یا طراح هم هستند؛ اما عده زیادی از آن ها تنها نماینده و مبلغ برندها هستند و تلاش می کنند به مخاطبان ترندهای جدید و استایل های متفاوت را بشناسانند. در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام که تلفیقی از نوشته، عکس و فیلم برای تولید محتوا به کار می رود، قدرت مانور فشن بلاگرها بسیار زیاد است و می توانند به خوبی ایده های خود را به نمایش بگذارند؛ به همین دلیل است که این نوع بلاگ کردن در سال های اخیر انقدر پر سر و صدا شده و رونق گرفته است. قدرت تأثیرگذاری یک فشن بلاگر مطرح آنقدر زیاد است که می تواند با یک پست، ترند تازه ای را در جهان باب کند. البته که این حوزه به دانش در زمینه ترندها، برندهای مطرح و آیتم های خاص نیاز دارد و استایل کردن به جز پول و آشنایی، نیاز به مهارت و خلاقیت دارد.

اگر فشن بلاگر شدن هدفی است که در نظر گرفته ای و می خواهی در زمینه مد فعالیت کنی، باید نکات ابتدایی را در مورد این حوزه بدانی. محبوبیت یک فشن بلاگر اهمیت زیادی دارد. مخاطبان به پیشنهاد کسی توجه می کنند که او را دوست دارند و شخصیت، استایل و سبک زندگی او را می پسندند. بنابراین جلب نظر مخاطبان برای فشن بلاگر شدن بسیار مهم است. هرچه از صفحه یا وبلاگ یک فشن بلاگر اسقبال بیشتری شود، جایگاه او در میان رقیبان و همکاران بالاتر می رود و او می تواند با برندها و کمپانی های بهتر و معروف تری همکاری کند. بالطبع در ادامه کسب درآمد او هم بیشتر می شود و می تواند هزینه های هنگفتی در ازای تبلیغات دریافت کند. بنابراین برای فشن بلاگر شدن باید علاوه بر تولید محتوای درست و جذاب و رعایت اصول حرفه ای بلاگ کردن، با راهکارهای محبوبیت آفرینی در فضای مجازی هم آشنا باشی.

اگر می خواهی فشن بلاگر مطرحی شوی، باید تقلید را کنار بگذاری و خلاقانه رفتار کنی. بنابراین رصد روش کار سایر بلاگر ها و تلاش برای ایده گرفتن بدون تقلید و همراه با نوآوری، رمز پیشرفت تو خواهد بود. تو همیشه باید حرف تازه ای برای گفتن داشته باشی و این در شیوه استایل کردن، تبلیغ کردن، تولید محتوا کردن و ارتباط با مخاطبان دیده خواهد شد. همیشه انرژی مثبت داشته باش و از بی حوصلگی و کج خلقی دور باش. سعی کن با صبر و حوصله با فالوورهایت ارتباط برقرار کنی. سلفی گرفتن و به اشتراک گذاشتن برنامه های روزمره هم از روش های خوب فشن بلاگر شدن و محبوبیت بیشتر در این حوزه است. مخاطبان دوست دارند با زندگی شخصی بلاگرها بیشتر آشنا شوند.

یادت باشد برای بلاگر شدن باید آگاه باشی و نه تنها در زمینه کاری خودت، که درباره تمام مسائل جهان اطلاعات داشته باشی. باید سطح مطالعه ات را افزایش دهی و در مورد تمام مسائل مثل شیوه تبلیغات، مدیریت، ارتباطات، مسائل اقتصادی و… اطلاعات کسب کنی. دنیای ارتباطات هم مثل تماتم حوزه های دیگر در حال تخصصی شدن است و برای بقا و موفقیت در این حوزه باید سواد خودت را بالا ببری. می توانی این کار را به طور آکادمیک دنبال کنی و در رشته های مرتبط به دانشگاه بروی یا به مطالعه مقاله و کتاب های تخصصی اکتفا کنی. هرچه سطح آگاهی و اطلاعات تو بالاتر باشد، توان برقراری ارتباط و موفقیت تو بیشتر می شود. یادت باشد بلاگرهای مطرح جهان اهل مطالعه و تحلیل هستند و از بررسی کار رقبا عقب نمی نشینند. همیشه باید مراقب آنچه که در حوزه کاری تو انجام می شود باشی تا بازی را به نفع خودت تغییر دهی. خلاقیت و تیزبینی همان چیزی است که تو برای بلاگر شدن به آن نیاز داری!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

همه چیز درباره مگان مارکل ؛ بازیگر سابق، دوشس ساسکس

همه چیز در مورد زندگی شخصی سلنا گومز

بهترین و ترندی ترین آیتم ها برای طرفداران استایل مینیمال