زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مدیتیشن با شکلات یکی از لذت بخش ترین و جذاب ترین انواع مدیتیشن ذهن آگاهانه است. این روش ساده برای تازه کاران مناسب است و مزایای زیادی برای سلامت جسم دارد. افرادی که به طور حرفه ای مدیتیشن می کنند هم می توانند از این روش برای ایجاد تنوع استفاده کنند؛ چون این روش علاوه بر فواید مدیتیشن کردن، لذت خوردن یک شکلات خوشمزه را هم دارد. اگر طرفدار شکلات هستی و فکر می کنی باید میزان مصرف این ماده غذایی را به طور روزانه کنترل کنی، می توانی خوردن شکلات را به عنوان یک روش مراقبه در نظر بگیری؛ با این کار هم می توانی شکلات کمتری میل کنی و هم در طول خوردن هر سهم شکلات، استرس کمتری داشته باشی و تمرکز بیشتری به دست بیاوری. 

چطور با خوردن شکلات مدیتیشن کنیم؟

۱- یک تکه کوچک شکلات بردار. برای مدیتیشن با شکلات تو تنها به یک تکه کوچک شکلات نیاز داری. پیشنهاد می کنم از شکلات تلخ استفاده کنی که مقدار کاکائو زیادی دارد؛ اما انواع شکلات شیری، کاراملی و… هم برای این کار مناسب هستند. نیازی به تهیه میزان زیادی شکلات نیست و در واقع اندازه های کم یا متوسط برای این نوع مدیتیشن مناسب تر هستند.

۲- بدنت را آرام کن؛ چند نفس عمیق بکش. سعی کن ماهیچه های بدنت را آرام کنی و تمام تنش هایی که در بدن داری را با کمک ذهن از بدنت بیرون کنی. باید مدیتیشن با شکلات را در حالی آغاز کنی که از لحاظ جسمی و فیزیکی در آرام ترین حالت ممکن قرار داری. چشم هایت را ببند و بدنت را در راحت ترین حالت ممکن قرار بده.

۳- شکلات را به دقت بو کن و عطر آن را با عمق وجودت حس کن. به تکه شکلاتی که در دست داری نگاه کن و با خودت تصور کن این شکلات چقدر ممکن است خوشمزه باشد؛ چه عطر دلنشین و چه ظاهر خوشایندی دارد. وقتی با تمام حواس بدنت از شکلاتی که در دست داری لذت بردی، وقت آن است که آن را بچشی. یک گاز کوچک از این شکلات برای شروع مدیتیشن کافی است. اجازه بده شکلات گاز زده شده روی زبان باقی بماند و در دهانت آب شود. طعم کاکائو و انواع موادی که برای تهیه شکلات استفاده شده را به دقت درک کن و در همین لحظه، از خوردن آن لذت ببر. به تنفس عمیق ادامه بده و بر حس چشایی ات تمرکز کن. 

۴- وقتی شکلات را قورت دادی، به پایین رفتن آن از قسمت مری فکر کن. به خالی شدن دهانت توجه کن و وقتی می خواهی برای بار دوم شکلات را گاز بزنی، آن را بین انگشتانت حس کن. دوباره تمام مراحل قبلی را تکرار کن و با تمام حواست شکلات را میل کن. 

۵- بر زمان حال تمرکز کن. اگر افکار دیگری به ذهن تو هجوم می آورند، سعی کن دوباره بر خوردن شکلات تمرکز کنی و عطر ها و طعم های آن را به یاد بیاوری. باید در همین لحظه زندگی کنی و به آینده یا گذشته یا حتی لحظه بعد فکر نکنی. 

۶- از این احساسات لذت ببر. وقتی خوردن شکلات را تمام کردی، در طول روز لذتی که تجربه کرده ای را با خودت مرور کن. این کار باز هم باعث آرامش تو خواهد شد. ممکن است دوست داشته باشی چند ساعت بعد دوباره این مدیتیشن را تکرار کنی، شاید هم تنها با یادآوری این لذت و آرامش ناشی از مدیتیشن با شکلات، بتوانی تمرکز کنی و به نوعی مراقبه ات را انجام دهی. 

نکات مهم:

نیازی به خوردن میزان زیادی شکلات در طول این مدیتیشن نیست. اگر با دقت و به درستی این کار را انجام دهی، تنها یک تکه شکلات کافی خواهد بود.

اگر به خوردن شکلات حساسیت داری یا برای مصرف شکر محدودیت داری، می توانی همین مدیتیشن را با کمک مواد غذایی مشابه انجام دهی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چرا یادآوری خاطرات روحیه ما را بهتر می کند

چرا همه ما نیاز داریم در زندگی مهربان تر باشیم

برای داشتن زندگی شاد، این افکار بیهوده را حذف کن