زمان مطالعه : ۳ دقیقه

قطعاً تو هم تا به حال متوجه شدی که راز سلامتی و حفظ تناسب اندام این است که برنامه غذایی سالم برای خودت تنظیم کنی و به طور همزمان هم فعالیت ورزشی داشته باشی. مزایای این کار به قدری زیاد است که حتی تصورش را هم نمی توانی بکنی با ایجاد این عادت های جدید و مفید در زندگی خود و خانواده ات چه دستاورده های فوق العاده شگفت انگیزی بدست می آوری ولی امان از مشغله و کار!
شاید تو هم مانند هر خانم دیگری بگویی که در بین برنامه روزانه چطور زمانی می توان برای ورزش کردن یا رفتن به باشگاه یا پیاده روی می توان پیدا کرد. در این مقاله می خواهم نظر متخصصان بدنسازی و فیتس را در مورد حداقل ورزش برای لاغری، حفظ تناسب اندام و سلامت بدن را با تو در میان بگذارم پس با منودلیار تا پایان این مقاله همراه باش.

اوایل هر سال میلادی مطالب مختلفی از متخصصان بدنسازی گوناگون منتشر می شود که چطور با حداقل فعالیت ورزشی تناسب اندام و سلامت بدن خود را تضمین کنی.
پس اگر تصمیم گرفته ای که سالم بمانی (نه قهرمان المپیک شوی!) بهتر است رژیم سخت مختلف را کنار گذاشته و فکر عضویت در باشگاه های ورزشی گران قیمت را هم از جدول برنامه ریزی ماهانه ات خط بزنی چرا که اکثر متخصصان بدنسازی معتقدند باید روشی را برای لاغری و سلامتی در پیش بگیری که تا مدت طولانی بتوانی آن را ادامه دهی مانند انجام تمرینات ساده ورزشی یا پیاده روی.
و حتماً لازم نیست عاشق ورزش کردن باشی چون هر سبک زندگی که داشته باشی بی شک  فعالیت ورزشی وجود دارد که با سلیقه و برنامه های روزانه تو هماهنگی داشته باشد.

در کل سازمان ورزش استرالیا اعلام کرده که میزان فعالیت ورزشی برای بزرگسالان (۱۸ تا ۶۴ سال) ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه یعنی ۲.۵ تا ۵ ساعت ورزش متوسط یا  ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه (۱ ساعت و ۳۰ دقیقه تا ۲.۵ ساعت) ورزش سنگین در هفته است.
یعنی حداقل ورزش که برای سلامت و حفظ تناسب اندامت در هفته متخصصان بدنسازی توصیه می کنند انجام دهی دو ساعت و نیم ورزش متوسط مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا یا یک ساعت و نیم  ورزش سنگین مانند دویدن، HIIT یا بوکس است.

بر اساس گفته این سازمان ورزش های کششی نظیر اسکات و دراز و نشست بهتر است حداقل دو بار در هفته انجام تا سلامت بافت های ماهیچه، مفاصل و غضروف ها تضمین شود.
همچنین سعی کن تا جای ممکن زمان های نشستن خود را کاهش دهی. این نکته ای است که بسیار اهمیت دارد به ویژه برای تو که شاغل هستی و  معمولاً زمان زیادی از شبانه روز را به صورت نشسته در دفتر کار خود سپری می کنی.
تحقیقاتی که مرکز پزشکی Mayo انجام داده نشان می دهد هر ساعتی که هر چه تو ساعت های بیش تری را بنشینی خطر مشکلات متابولیسمی مربوط به سوخت و ساز در بدن خود را افزایش می دهی که می تواند روی سلامت کل بدن و طول عمر تو تأثیر گذار باشد حتی اگر به زمان کافی فعالیت ورزشی هم داشته باشی.

اگر می خواهی وزن کم کنی لازم است میزان فعالیت ورزشی خود را افزایش دهی. برای این منظور توصیه می شود حداقل ۳۰۰ دقیقه (۵ ساعت) در هفته ورزش متوسط انجام بدهی.

توصیه که متخصصان بدنسازی برای افرادی دارند که وقت کافی برای ورزش کردن ندارند این است که این حداقل زمان های ورزش را به زمان های کوتاه تر تقسیم کنند. اگر نمی توانی حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنی  می توانی آن را به ۶ مرتبه پیاده روی به مدت ۵ دقیقه در طول شبانه روز تقسیم کنی که اتفاقاً تأثیر آن بیش تر هم خواهد بود. برای این منظور مقاله فقط ۵ دقیقه ورزش منودلیار را مطالعه کن.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

سلولیت پا چیست و راه های درمان آن

اثرات یوگا در دوران قاعدگی

تخت کردن شکم چگونه