زمان مطالعه : ۵ دقیقه

هرچه سن ما بالاتر می رود، بازی ها و تفریحات دوران کودکی مان جای خود را به دغدغه های بزرگتری می دهند؛ دوستان ما ازدواج می کنند و دیر یا زود مادر می شوند. به دنیا آمدن نوزاد، فقط نقطه عطفی در زندگی دوست ما نخواهد بود؛ بلکه این اتفاق در رابطه دوستانه ما هم تأثیرگذار است. به طور ناگهانی، دوست صمیمی ما که در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته در دسترس ما بود، دیگر پاسخگوی تماس های دیروقت و تفریحات دوستانه عصرگاهی نیست و این قطعاً برای هرکسی ناراحت کننده خواهد بود. همچنین در زندگی شخصی دوستی که به تازگی مادر شده هم تغییرات مهمی اتفاق می افتد و او به معنای واقعی کلمه به حمایت همه جانبه دوستان نزدیکش نیاز خواهد داشت. رابطه دوستانه برای او می تواند پناهگاه امن همه ناراحتی ها و فشارهای روحی و جسمی باشد، به خصوص اگر او دچار افسردگی پس از زایمان هم شده باشد.

یادت باشد که قصد حمایت و همدلی، با حمایت کردن حقیقی دو مقوله کاملاً متفاوت است! او به کمک واقعی تو نیاز دارد، پس:

  • پیشنهاد کمک ات به او واقعی و موردی باشد:

بسیاری از مواقع پیش آمده که از دیگران پرسیده ایم: “کاری داری که برایت انجام دهم؟”. درحالی که برای کمک به کسی که به تازگی مادر شده، باید پیشنهادهایی واقعی و موردی به او ارائه دهی. مثلاً به او بگو: “خوشحال می شم اگر بتونم در حین صحبت کردن با تو، لباس های داخل ماشین لباسشویی ات رو پهن کنم، خوبه؟”. یا “دوست دارم فردا برات ناهار بیارم، به نظرت چطوره؟”.

  • ارتباط ات را با او ادامه بده:

ممکن است او مثل سابق نتواند به تماس های گاه و بی گاه تو پاسخ دهد یا هروقت که خواستی تو را ببیند، اما حفظ ارتباط و ملاقات با او، به دوست ات ثابت می کند که رابطه دوستانه تان هنوز هم برای تو با اهمیت و حیاتی است.

  • به او پیشنهاد بده که از نوزادش نگهداری کنی:

این روزها دوست تو بیشترین زمان روزانه اش را صرف نگهداری از نوزاد می کند، بنابراین مراقبت از این موجود کوچک می تواند زمانی هر چند کوتاه، برای استراحت و نوشیدن چای و قهوه در آرامش او فراهم کند. این موارد ممکن است برای تو بسیار ساده و ابتدایی به نظر برسند؛ اما با وجود یک نوزاد تازه متولد شده، همین روزمرگی های اولیه هم ویژه و دست نیافتنی خواهند بود.

  • تا می توانی راجع به موضوعات کم استرس با او صحبت کن:

قطعاً هم تو و هم دوست ات علاقه مند هستید که او در جریان جزئیات رابطه عاشقانه ای که به تازگی از آن خارج شده ای، یا مشکلاتی که با کارفرمایت داری، قرار داشته باشد؛ اما سعی کن اینگونه مکالمات را برای زمانی نگه داری که مطمئنی او تمام دیشب را برای مراقبت از نوزادش بیدار نمانده است. حتی اگر می خواهی در مورد این موضوعات صحبت کنی، حواست باشد که چه وقت و چگونه باید موضوع حرف ها را عوض کنی؛ چون تو نباید انرژی عاطفی او را تخلیه کنی.

  • وانمود نکن که می توانی احساس او را درک کنی:

اکثر زنان می گویند که مادر شدن زیباترین اتفاق زندگی آنان بوده، اما برای برخی از افراد این موضوع ممکن است متفاوت باشد. شاید دوست تو عاشق این نقش جدید مادری باشد یا نباشد! پس بهتر است به جای حدس زدن در مورد احساس او، با ملایمت از او سؤالاتی بپرسی. مثلاً بگو: “حالت چطوره؟ این اواخر چه احساسی داشتی؟” و از این نوع سؤالات به شدت دوری کن: “آیا این بهترین و زیباترین اتفاق ممکن در تمام جهان نیست؟”.

  • به حمایت و پشتیبانی ات ادامه بده:

روند تحولات مادر شدن پایان و محدودیتی ندارد. بنابراین مطمئن شو که به حمایت از دوست ات ادامه خواهی داد. مثلاً یک ماه پس از تولد نوزاد برای او یک کارت پستال بفرست و به دوست ات بگو که چقدر خوب از عهده وظایف مادری اش برآمده است. یا در طول هفته یک روز بعدازظهر را به دیدار با او اختصاص بده و به حرفهایش گوش کن. این خیلی بیشتر از آنچه که تصور کنی، برای او مفهوم دارد و حال روحی اش را به شدت تغییر خواهد داد…

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آیا برای مادر شدن آماده ای؟

دوستان و هویت اجتماعی در نوجوانی

مرخصی زایمان و نگرانی مادران شاغل