زمان مطالعه : ۳ دقیقه

چرم درسا
با اطمینان می توانم بگویم که چرم درسا، چرم محبوب ایرانیان در حال حاضر است. درسا با دست گذاشتن بر روی نقطه ضعف های همه ی خانم ها و آقایان، همه را شیفته ی محصولات خود کرده است. مغز متفکر این برند کسی نیست جز شاهین فاطمی؛ کسی که داستان واقعی شکل گیری این برند را، این گونه تعریف می کند.
خود شاهین معتقد است که بر حسب یک اتفاق وارد این وادی شده است. بر خلاف تصور و شایعه هایی که می گوید این یک بیزنس خانوادگی بوده است که شاهین رد می کند.

او می گوید: دوستی داشتم که در خانه ‌اش به صورت دستی محصولات چرمی تولید می‌کرد. ایشان ۱۰-۱۲ جاسوئیچی تولید کرده بود که من گفتم بده این ‌ها را برایت بفروشم و من به هر طریقی توانستم آن ها را فروختم. خیلی خوشحال شده بودم. آن موقع چشم‌اندازم، “درسا” و مسئله برندینگ نبود؛ بلکه فقط به دنبال این بودم که یک چیزی بسازم. خلاصه به دوستم گفتم تو دوباره جاسوئیچی بساز تا من بفروشم. ایشان هم ۱۰-۲۰ جاسوئیچی دیگر ساخت و من فروختم. در ادامه به دوستم گفتم بیا یک کارگاه اجاره کنیم. گفت مگر دیوانه‌ شده‌ای؟ ده جاسوئیچی فروخته‌ای و به فکر راه انداختن کارگاه افتاده‌ای؟! گفتم وقتی توانسته‌ایم ۱۰ جاسوئیچی بسازیم، شاید بتوانیم بیشتر هم بسازیم. خلاصه دوستم را متقاعد کردم که می‌ شود این کار را انجام داد ولی مسئله این بود که کجا را به‌ عنوان کارگاه در نظر بگیریم. یک دوست دیگری داشتیم که پشت بام خانه ‌شان پر از خرت و پرت بود. رفتیم از مادر ایشان خواهش کردیم نصف آن پشت بام را به ما اجاره بدهند و ما پول اجاره را هم به ایشان بپردازیم. ایشان هم به خاطر دوستی من با پسرشان لطف کردند و قبول کردند. من و دوستم خیلی خوشحال شدیم. رفتیم پشت بام آن خانه را تمیز کردیم و یک کارگاه ۱۵ متری برای خودمان درست کردیم؛ کارگاهی که نه دستشویی داشت، نه آب و نه حمام. کار کردن در آنجا خیلی سخت بود ولی به هر حال ما شوق داشتیم.

اما درسا به اینجا ختم نمی شود. درسا در سال ۱۳۷۰ کار خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ عملاً به ثبت رسید. خط تولید این برند شامل: کیف چرم، کمربند چرم، کفش چرم و جواهرات است. اما این همه ی ماجرا نیست.

چند سال پیش بود که در خیابان قلهک واقع در شریعتی، خانه درسا افتتاح شد. از قشنگی های این خانه هر چقدر بگویم کم گفته ام. ولی درسا وارد فازی جدید شد که تمرکزش در این خانه چند طبقه، بر روی محصولات خانه و دکوراتیو است که شامل مبلمان چرم، لوستر، میز نهار خوری و غیره می باشد.
در این خانه ی چند طبقه حتی یک طبقه اختصاص به ” کافه درسا” نیز می باشد. این نشان می دهد که واقعا برند درسا دست روی هر چیزی بگذارد، طلا می شود.

درسا و سواروسکی
اما قسمت جذاب این مطلب قطعاً این همکاری دلنشین خواهد بود. با عقد قرار دادی که بین این دو کمپانی شکل گرفت، درسا بین المللی شد. درسا اولین برند ایرانی است که با این کمپانی وارد فاز همکاری شده است. در واقع سال ۹۶ این اتفاق فرخنده افتاد و کریستال های برند سواروسکی بر روی محصولات درسا نمایان شدند. این محصولات دارای کد رهگیری منحصر به فرد و ثبت شده در وب سایت سواروسکی می باشند. هم اکنون اگر وارد سایت ” چرم درسا ” شوی، شاهد بخش محصولات سواروسکی که شامل: کیف، کیف پول و جواهر خواهی بود که چند محصولی که تراشه های کریستال سواروسکی بر روی آنها نمایان است را، در پایین مشاهده خواهی کرد.