زمان مطالعه : ۴ دقیقه

برای بسیاری از ما، فصل پاییز نوستالژیک ترین و خاطره انگیز ترین زمان سال است. بعضی از این خاطرات به دلیل رنگ های بی شمار این فصل، برگ های زردی که به زمین ریخته شده و صدای خش خش راه رفتن روی آنها ایجاد می شود که تصاویری از دوران بچگی یا یک ماجرای عاشقانه را برای ما تداعی می کند. گاهی با خوردن خرمالو یا انار به یاد کسی می افتیم که سال ها پیش در کنار او این میوه های خوشمزه را خورده ایم و حالا در کنار ما نیست یا هست و از نعمت حضور او بهره مندیم. تا حدود ۴۰ سال پیش، یادآوری خاطرات یا حس نوستالژی نسبت به چیزی، برای سلامتی مضر تلقی می شد و متخصصان بر این باور بودند که این کار باعث ابتلا به بیماری های روحی و نوعی مالیخولیا می شود. برخی به این بیماری “روان پریشی غریب یا آواره” می گفتند که ریشه در همان غم و اندوه یادآوری خاطرات و احساس نوستالژی داشت.

با این حال محققان امروزه بر این باورند که یادآوری خاطرات و ایجاد حس نوستالژی می تواند برای تقویت روحیه و تغییر حال و هوا تأثیرات مثبتی داشته باشد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ صورت گرفت، مشخص شد افراد شرکت کننده در این پژوهش که بیشتر گرفتار یادآوری خاطرات هستند و افکار نوستالژیکی دارند، شادی و اعتماد به نفس بالاتری دارند. بر اساس گفته محققان، این پژوهش ثابت کرده که افکار و احساسات نوستالژی و یادآوری خاطرات، تأثیرات روانی مثبت فراوانی دارد. تأثیری که این خاطرات بر ذهن دارند باعث مهار عصبانیت و تولید احساس رضایت می شود. همچنین یادآوری خاطرات و افکار نوستالژیک می تواند تفکرات منفی درباره مرگ را هم کم کند. 

“نوستالژی نوع خاصی از یادآوری خاطرات است که اثرات مثبتی بر روحیه دارد و این خاطرات باعث ایجاد حسی مثبت در شخص و  رضایت از خود می شود. به نظر می رسد این اتفاق مشابه سفری ذهنی در زمان باشد که قادر است ما را به زمان گذشته ببرد و احساسات و خاطرات خوب گذشته را به زمان حال بیاورد. به همین دلیل افرادی که تجربه واکنش های احساسی قدرتمندی را در زندگی روزمره خود دارند، خیلی بیشتر در معرض یادآوری خاطرات قرار دارند. نیازی نیست در جریان این یادآوری ها دقیقاً ساختار عواطف و احساسات گذشته ما بازسازی شود. برای بسیاری از ما، حسی که در مورد یادآوری و افکار گذشته به وجود می آید، جایگاه والاتری دارد. ممکن است این حس مربوط به شادی، عشق، رضایت و یا احساسی کاملاً متفاوت با آنچه باشد که در گذشته آن را تجربه کرده ایم”. 

افکار نوستالژیک، مثل تمام یادآوری ها، نقش مهمی در شکل گیری هویت ما دارند و تأثیرات مثبت فراوانی بر بینش ما نسبت به خودمان دارند. یادآوری خاطرات گذشته و ایجاد افکار نوستالژیک در مورد مسائل مختلف زندگی، به ما این حس را می دهد که گذشته پر بار و پر مفهومی داشته ایم.؛به همین دلیل حس رضایت از خود را در ما بالا می برد. بسیاری از خاطرات نوستالژیک ما در مورد خودمان است و باعث تسلط و درک بهتر ما از خودمان می شوند. مثلاً ممکن است کسی به یاد بیاورد در دورانی که پدر و مادرش قصد جدا شدن از هم را داشتند، او چطور از خواهر و برادر کوچکترش مراقبت کرده و اجازه نداده آنها سختی بکشند. این نوع گزینش در یادآوری ها، یک منبع خوب و قدرتمند برای تقویت روحیه است. مردان ممکن است یادآوری خاطرات را به عنوان نوعی فرار در نظر بگیرند؛ اما زنان در این یادآوری ها بهتر عمل می کنند و آن را برای تغییر حال و هوا و دوری از مشکلات زمان حال به کار می گیرند.  

ما می توانیم از خاطراتمان برای یادآوری قدرت و توانی که داریم استفاده کنیم؛ اینکه چطور در دوران گذشته و در شرایط مشابه با مشکلات کنار آمده ایم. نوستالژی همچنین نوعی ارتباط اجتماعی قدرتمند است. ما معمولاً با افرادی که با ما نزدیکی زیادی دارند، خاطرات یکسانی داریم و این خاطرات و موضوعات مشترک، در روابط میان فردی ما بازتاب دارند؛ اولین روزهای آشنایی با معشوق مان، تولدها و مهمانی ها، سفرها، خنده ها، قهرها و آشتی ها… همه در ارتباطات ما تأثیر گذارند. از طرف دیگر، ما می توانیم با احساسات خوشایند و توانمندی هایی که به واسطه یادآوری خاطرات گذشته به دست می آوریم، از دیگران مراقبت کنیم. یک خاصیت دیگر نوستالژی این است که ما حس می کنیم از طریق چیزی قدرتمند، محافظت می شویم. همه این ها نشان دهنده تأثیرات مثبت حس نوستالژی است که به طور کلی باعث شادی و آرامش ما می شود. 

تو از یادآوری کدام خاطرات حس مثبتی پیدا می کنی؟ چه افکار و احساسات نوستالژیکی روحیه تو را تغییر می دهند و کمک می کنند آرامش پیدا کنی؟ آیا تو هم به این موضوع پی برده ای که این یادآوری خاطرات چه تأثیر مثبتی بر روحیه ما دارند؟

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چرا همه ما نیاز داریم در زندگی مهربان تر باشیم

راه حل هایی ساده برای آرامش پیدا کردن

برای داشتن زندگی شاد، این افکار بیهوده را حذف کن