زمان مطالعه : ۲ دقیقه

همانطور که می ‌دانی، روند پیری پوست روندی طبیعی است که با افزایش سن اتفاق می ‌افتد، ولی برخی عوامل خارجی این روند طبیعی را تسریع می‌ کنند که در این میان، آفتاب مهم ترین و اصلی‌ترین آن ها محسوب می‌ شود. رادیکال‌های آزاد تولید شده در پوست در نتیجه تابش اشعه آفتاب، به DNA سلول‌های پوست صدمه می ‌رسانند. البته مدت کمی زیر نور خورشید بودن ممکن است تغییر بارزی ایجاد نکند، ولی تماس‌های مکرر و طولانی مدت با نور خورشید سبب پیر شدن تدریجی پوست خواهد شد. در کنار آفتاب، عوامل دیگری از قبیل سیگار، آلودگی هوا، استرس و… نیز در روند پیری پوست مؤثرند.

حالا چه‌ کنیم که پوستمان پیر نشود و چروک نخورد؟
بهترین کار، پیشگیری از تماس طولانی و مستقیم با آفتاب است. این کار را به وسیله کرم‌های ضد آفتاب با SPF مناسب و استفاده از پوشش مناسب مانند پوشیدن لباس و کلاه می ‌توان انجام داد اگر قبلا تماس ‌های طولانی با نور خورشید وجود داشته و آثار خود را به جای گذارده است، استفاده از کرم‌های حاوی رتینوئید، کرم‌های لایه ‌بردار و کرم‌های حاوی آنتی‌ اکسیدان توصیه می‌ شود.

استفاده از کرم‌های ضد چروک چطور؟
آنتی‌ اکسیدان در بیشتر مواد غذایی، به ویژه میوه‌ ها و سبزی‌ ها وجود دارد. این مواد در چای سبز نیز به وفور یافت می‌ شود. امروزه این مواد آنتی‌ اکسیدانی به شکل دارو نیز در دسترس هستند. مصرف موضعی این دارو ها همراه با مصرف خوراکی آنتی اکسیدان ها می ‌تواند به طور نسبی در بهبود روند پیری پوست مؤثر باشد.

واقعا کرم‌های ضد چروک همانطور که در تبلیغات تأکید می‌ شود، پوست را جوان می ‌کنند؟
وقتی کرم ضد چروک استفاده می ‌کنیم، تنها جلوی آسیب‌های ناشی از رادیکال‌ های آزاد و دیگر صدمات محیطی را می ‌گیریم، در این حالت، بهترین کار این است که به کمک پیلینگ طی چند مرحله، لایه‌هایی از این سلول‌ های آسیب‌ دیده را از پوست جدا کنیم. باقی ماندن سلول‌های آسیب‌ دیده روی پوست، روند بازسازی پوست را مختل کرده و مهم تر آنکه در طولانی‌ مدت می‌ تواند سبب ایجاد ضایعات متعدد پوستی شود، بنابراین برداشتن چند لایه از این سلول‌ ها، علاوه بر تسریع بازسازی پوست و حفظ شادابی آن، در پیشگیری از بروز بسیاری از ضایعات پوستی هم مؤثر است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

۸ خوراکی تأثیر گذار در زیبایی پوست

ماسک های معجزه گر برای پوست

خط خنده و درمان های طبیعی آن