زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: چرا باید کلاسیک ها را خواند

نویسنده: ایتالو کالوینو

مترجم: آزیتا همپارتیان

ناشر: کاروان

ایتالو کالوینو در ۱۵ اکتبر ۱۹۲۳ متولد و در ۱۹ سپتامبر ۱۹۸۵ در گذشت. او با چاپ داستان‌هایی دربارۀ مقاومت ایتالیا، جادۀ لانه‌های عنکبوت، و بعد کلاغ سر می‌رسد؛ وارد ادبیات شد. او در نوشته‌هایش زبانی طنزآمیز دارد و سبک ادبی او سورئال و یا پست مدرن است.

کتاب چرا باید کلاسیک‌ها را خواند مجموعه‌ای از رساله‌ها و مقالاتی است که توسط کالوینو نوشته شده و اطلاعات مهمی در مورد نویسندگان مدرن و پست مدرن به ما می‌دهد. هر کدام از این مقالات در زمان حیات نویسنده به چاپ رسیده و ترتیب قرارگیری مقالات بر اساس توالی تاریخی آن‌هاست. با این وجود مقالات به یکدیگر وابستگی ندارند و مخاطب می‌تواند نویسنده مورد نظر خود را انتخاب و مقالۀ مربوط به آن را مطالعه نماید.

نویسندگان کلاسیکی که توسط کالوینو انتخاب شده‌اند از تنوع بسیاری برخوردار هستند، نویسندگان انتخابی از گزنفون که در سدۀ چهارم پیش از میلاد می‌زیسته تا ژرژ پرک که در قرن ۲۰ زندگی می‌کرده را شامل می‌شوند. کالوینو در مورد اینکه چرا باید اثرهای کلاسیک را خواند معتقد است که بازخوانی هر اثر هنری کلاسیک مانند کشف دوبارۀ اثر است، با هر بار خوانش بعد ناشناخته‌ای از آن را درک می‌کنیم. همچنین اثر کلاسیک را این گونه تعریف می‌کند: «یک اثر کلاسیک، اثری است که بی وقفه ابری از گفتمان انتقادی به وجود می‌آورد و پیوسته از خود دورش می‌کند.»

کتاب حاضر به مخاطبان خود مجموعه‌ای از آثار و نویسندگان کلاسیک را معرفی می‌کند و به تعبیر نویسنده به آنان فرهنگ و یا فرهنگ‌هایی که از آن‌ها عبور کرده‌ایم را نشان می‌دهد.

منودلیار کتاب های زیر را به تو پیشنهاد می کند.

عاشق همیشه تنهاست

یاقوت مستعصمی

جهان اسرار آمیز