زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در مورد سبک های مختلف دکوراسیون منزل چه می دانی؟ برای دکوراسیون خانه زیبایت فقط به سلیقه و روحیه خودت اکتفا کرده ای یا تصمیم گرفته ای بر اساس سبک خاصی خانه ات را چیدمان کنی؟ اگر دوست داری با سبک های مختلف دکوراسیون آشنا شوی، می توانی مقاله های “۷ اصل دکوراسیون کلاسیک” و “دکوراسیون منزل به سبک فرانسوی” را مطالعه کنی. امروز می خواهم در مورد دکوراسیون معاصر با تو صحبت کنم. شاید فکر کنی دکوراسیون سبک معاصر همان دکوراسیون مدرن است؛ اما اگر این مقاله را مطالعه کنی متوجه می شوی که این دو تفاوت های زیادی با هم دارند. اگر از این موضوع تعجب کرده ای، باید بگویم که تو تنها نیستی! 

– دکوراسیون معاصر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فرقی نمی کند که تو در دنیای دکوراسیون تازه وارد باشی یا چند سالی باشد که در این حوزه فعالیت می کنی؛ چون اساساً جداسازی سبک های مختلف دکوراسیون از هم به طور قطعی و دقیق مشکل است. اما باید بدانی سبک های “مدرن” و “معاصر” دو سبک متفاوت در دکوراسیون داخلی منزل هستند و ویژگی های آنها با هم فرق دارد. 

به عنوان نکته کلیدی باید بدانی واژه “معاصر” یعنی “در حال حاضر”؛ به همین دلیل تعریف دقیق این سبک دکوراسیون کمی سخت است. اگر به دهه ۷۰ میلادی برگردیم، تعریف دقیق آن آسان تر است چون عناصر و ویژگی های زیبایی شناسی متفاوت و خاصی در شکل گیری آن نقش دارند. در حال حاضر در سبک دکوراسیون معاصر تلفیقی از ویژگی های دکوراسیون مدرن، سنتی، آرت دکو و حتی فوتوریستی (مربوط به آینده) را می بینیم. 

یک نکته مهم دیگر برای توصیف دکوراسیون سبک معاصر این است که کاملاً تکامل یافته است و با زمان تغییر می کند. بر خلاف سایر سبک های دکوراسیون، ویژگی های آن ممکن است تا چند سال آینده به کلی تغییر کند. در حال حاضر دکوراسیون سبک معاصر با خط های منحنی، رنگ های خنثی و مینیمالیسم تعریف می شود. 

– تمرکز بر فرم:

معمولاً ما وقتی می خواهیم در مورد چیدمان وسایل یک اتاق تصمیم بگیریم، عملکرد را به فرم و مسائل زیبایی شناسانه ترجیح می دهیم. در دکوراسیون سبک معاصر هر دو ویژگی باید با هم در نظر گرفته شوند و در چیدمان تعادل وجود داشته باشند. این یکی از همان ویژگی هایی است که دکوراسیون سبک معاصر را از سایر سبک ها متمایز می کند. وقتی در مورد فرم صحبت می کنیم، دکوراسیون سبک مدرن با تمیزی، سادگی، مرتبی و خطوط دقیق و منظم تعریف می شود؛ اما دکوراسیون سبک معاصر یک قدم بالاتر است و در آن از ترکیبی از خطوط صاف و دقیق و خط های نرم و منحنی استفاده می شود. تو می توانی این خطوط خیره کننده را در بخش های مختلف دکوراسیون معاصر به کار بگیری؛ مثلاً می توانی از یک شومینه فرم دار در فضای ساده استفاده کنی یا مبلمان و اکسسوری های منحنی را انتخاب کنی. 

– به رنگ های خنثی بچسب:

رنگ های خنثی یکی از ویژگی های مهم دکوراسیون سبک معاصر هستند. رنگ های سفید، سیاه و انواع خاکستری ها حضوری حیاتی در این سبک دکوراسیون دارند. گاهی رنگ های جلوه گر هم به عنوان نقطه تمرکز فضا در این دکوراسیون استفاده می شوند. این به سلیقه تو بستگی دارد که دوست داری رنگ های خنثی را با هم ترکیب کنی یا تنها از یک رنگ برای کل دکوراسیون استفاده کنی. اگر انتخاب تو یک رنگ خنثی و مشخص است، سعی کن از طرح های متفاوت و جذاب غافل نشوی. تنوع طرح و نقش به گردش چشم در فضا کمک می کند و دکوراسیون را از یکنواختی نجات می دهد.

– از نور استقبال کن:

آخرین نکته برای داشتن دکوراسیون سبک معاصر این است که لایه های نور را به فضا دعوت کنی و با کمک نور در دکوراسیون نقطه تمرکز به وجود آوری. بهتر است از نور طبیعی استفاده کنی. در این مورد دکوراسیون معاصر از سبک مدرن نیمه قرن بیستم الهام گرفته است. هر چقدر می توانی از نور طبیعی استفاده کن. دیوارهای شیشه ای و پنجره های بزرگ در این سبک دکوراسیون رایجند. اما اگر امکان استفاده زیاد از نور طبیعی را نداری، از نور مصنوعی غافل نشو. 

نورهای محیطی سقفی، نورهای متمرکز دیواری، نورهای رومیزی و مطالعه و… همه در سبک دکوراسیون معاصر جا دارند. بهتر است در اتاق حداقل از هر کدام از این لامپ ها یکی وجود داشته باشد. اگر می خواهی به سبک معاصر پایبند بمانی از لامپ های فرم دار و منحنی استفاده کن. می توانی سراغ وسایل و اکسسوری های فلزی هم بروی.

دکوراسیون سبک معاصر بسیاری از ویژگی های خود را از خصوصیات زیبایی شناسی اواخر قرن بیستم به ارث برده است. اگر تو هم یکی از طرفداران سبک معاصر هستی، از این ویژگی ها در چیدمان منزلت استفاده کن. دوست داری با هم بیشتر در ارتباط باشیم؟ عکس منزل زیبایت را برای منودلیار بفرست و بگو به نظر خودت برای چیدمان خانه از کدام سبک دکوراسیون استفاده کرده ای؟!

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

بهترین ترندهای دکوراسیون ۲۰۱۸ که تا انتهای سال با ما همراهند

جذاب ترین تزئینات دکوراسیون منزل که حسابی روی بورسند

۱۲ ایده برای داشتن دکوراسیون پاییزی