زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

ریچل مگان مارکل (Rachel Meghan Markle) متولد ۴ اوت ۱۹۸۱، همسر شاهزاده هری، دوشس ساسکس و مادر جدیدترین عضو خاندان سلطنتی انگلستان است. او مدل و بازیگر سابق آمریکایی است که خوشبختی در خانه اش را زد و از یک بازیگر ساده به یکی از مشهورترین افراد جهان تبدیل شد.

زندگی خصوصی مگان مارکل:

مگان مارکل در سال ۱۹۸۱ در شهر لس آنجلس به دنیا آمد. مادر آفریقایی – آمریکایی تبار مگان، مددکار سابق اجتماعی و مربی یوگا است؛ پدر دانمارکی – ایرلندی او هم مدیر فیلمبرداری، کارگردان و نورپرداز بازنشسته است. پدر و مادر مگان زمانی که تنها ۶ سال داشت از هم جدا شدند و او پس از این جدایی با مادرش زندگی کرد. مگان یک خواهر و یک برادر بزرگ تر از خود دارد.

او پس از تحصیل در یک کالج دخترانه کاتولیک، در سال ۲۰۰۳ از دانشگاه نورث وسترن در رشته های تئاتر و روابط بین الملل فارغ التحصیل شد. او پیش از فعالیت در زمینه بازیگری، شغلی در حوزه سیاست داشت و از پایان سال سوم دانشگاه در سفارت آمریکا در بوینس آیرس آرژانتین فعالیت داشت. او در این مدت در زمینه بازیگری تجربیاتی کسب کرد؛ اما بیش از همه به دلیل بازی در سریال SUITS شناخته شد.

مگان مارکل در سال ۲۰۰۴ با ترور انگلسون که تهیه کننده سینما بود آشنا شد و در سال ۲۰۱۰ با او نامزد کرد. در سال ۲۰۱۱ این دو هنرمند با هم ازدواج کردند؛ اما این رابطه دو سال بیشتر دوام نیاورد و این دو در سال ۲۰۱۳ از هم جدا شدند. 

ازدواج مگان مارکل و شاهزاده هری:

شاهزاده هری فرزند شاهزاده چارلز و نوه ملکه الیزابت دوم است. ارتباط مگان مارکل با شاهزاده هری به سال ۲۰۱۶ باز می گردد. آن ها از طریق یک دوست مشترک با هم آشنا شدند و از همان دیدار اول روابط عاشقانه ای بین این دو به وجود آمد؛ اما در اوایل نوامبر ۲۰۱۷ بدون اعلام عمومی با یکدیگر نامزد کردند. نامزدی رسمی آن ها در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۷ از طریق دربار پادشاهی بریتانیا اعلام شد. 

حلقه نامزدی مگان مارکل توسط خود شاهزاده هری طراحی شده است. در وسط این حلقه، الماسی بزرگ وجود دارد که از شهر بوتسوانا در آفریقای جنوبی خریداری شده است. در دو طرف این الماس، دو الماس کوچکتر از کلکسیون پرنسس دایانا قرار دارد. مگان در مراسم نامزدی خود که در فراگمور انجام شد، اوت کوتوغی از برند رالف اند روسو به تن داشت.

در نهایت مگان مارکل و شاهزاده هری در ۱۹ می ۲۰۱۸ در کلیسای سنت جرج با هم ازدواج کردند. در مراسم عروسی آن ها شخصیت های مطرح ورزشی و سینمایی حضور داشتند؛ اما هیچ فرد سیاسی از دیگر کشورها برای حضور در این مراسم دعوت نشده بود. در مقایسه با مراسم ازدواج کیت میدلتون و شاهزاده ویلیام که یک عروسی حکومتی به شمار می رفت و در آن سران حکومتی، سیاسی و سلطنتی سایر کشورها حضور داشتند، عروسی مگان و هری یک عروسی خانوادگی غیر رسمی بود. مگان ۳ سال از هری بزرگ تر است؛ و این اختلاف سنی در ازدواج های سلطنتی چندان معمول نیست. او بعد از ازدواج از طرف ملکه لقب سلطنتی دوشس ساسکس را دریافت کرد.

عروسی سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل بسیار پر هزینه و باشکوه بود. طبق اعلام خبرگزاری CBS کل مخارج این عروسی ۴۵ میلیون دلار بوده است. با این حال این گران ترین مراسم ازدواج سلطنتی نبود! با احتساب تورم و معادل سازی قیمت ها، می توان تخمین زد که مراسم عروسی شاهزاده دایانا و شاهزاده چارلی در سال ۱۹۸۱ نزدیک به ۱۱۰ میلیون دلار هزینه داشته که ازدواج مگان و هری حتی از نصف آن هم کم هزینه تر بوده است. با این حال ازدواج این دو از عروسی کیت میدلتون و شاهزاده ویلیام که در سال ۲۰۱۱ برگزار شد و نزدیک به ۳۴ میلیون هزینه داشت، باشکوه تر و سنگین تر بود.

البته گفته شده بیشترین بخش هزینه های مراسم که حدود ۴۰ میلیون دلار بوده، صرف تأمین امنیت شده است! این تأمین امنیت به دلیل سابقه حضور هری در ارتش انگلستان و افزایش چند برابری ناامنی های انگلستان در آن مدت بوده است. گرچه مراسم عروسی در شهر کوچک ویندزور برگزار شد، باز هم بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای تماشای این مراسم آمده بودند و همین اهمیت وجود سیستم های امنیتی را بیشتر می کرد. این مراسم هزینه زیادی داشت، اما طبق تخمین های زده شده، این مراسم عروسی چیزی نزدیک به ۶۸۰ میلیون دلار درآمد برای انگلستان داشته که حدود ۲۷۰ میلیون دلار آن از طریق توریسم و ۲۰۲ میلیون دلار از طریق مراسم های وابسته، فروش اجناس مرتبط به توریست ها و ۱۳۵ میلیون دلار از رسانه ها تأمین شده است.

لباس عروس مگان مارکل یک اوت کوتوغ از برند ژیوانشی بود و گفته شده مگان خودش هزینه این لباس را پرداخت کرده است. این لباس عروس در نهایت سادگی بود اما جلوه فراوانی داشت که متناسب با سلیقه دوشس انگلستان و نماینده خوبی از طراحی های برند ژیوانشی بود. یقه قایقی لباس، بر فرم شانه ها و باریکی کمر تأکید می کرد و یک تور بلند و زیبا با لبه های گلدار، این لباس ساده را تکمیل می کرد. تاجی که مگان به عنوان اکسسوری در مراسم ازدواج خود استفاده کرد، به کویین ماری، مادربزرگ ملکه الیزابت تعلق داشت. گوشواره و دستبند او هم از برند کارتیر بود. او تصمیم گرفت برای مراسم عروسی خود، مدل مو بسته را انتخاب کند. آرایش او هم کاملاً ساده و طبیعی بود و از سایه اسموکی کلاسیک و رژ نود صورتی استفاده کرده بود.

یکی از نکات جالب توجه در مورد مراسم ازدواج مگان و هری این بود که مادر مگان، تنها عضو خانواده او بود که در این مراسم حضور داشت. قرار بود پدر مگان او را در این مراسم همراهی کند، اما گفته شد که به دلیل جراحی قلب نمی تواند به لندن سفر کند. با این حال حرف و حدیث های زیادی در مورد حضور داشتن یا نداشتن او در مراسم پیش آمده بود و پدر مگان اعلام کرده بود که قصد ندارد با حضور خود خانواده سلطنتی و دخترش را شرمسار کند. در نهایت پیش از برگزاری مراسم عروسی، کاخ کنزینگتون بیانیه ای از جانب مگان مارکل منتشر کرد و در آن اعلام کرد که پدرش در مراسم شرکت نخواهد کرد. او اظهار داشت که پدرش را دوست دارد و از مطبوعات درخواست کرد به حریم شخصی او احترام بگذارند. پس از آن بود که مگان از پدر شاهزاده هری خواست او را در مراسم عروسی همراهی کند و شاهزاده چارلز هم با افتخار این پیشنهاد را قبول کرد.

فرزند مگان مارکل:

اولین فرزند مگان مارکل و شاهزاده هری در ۶ می ۲۰۱۹ به دنیا آمد. محل زایمان مگان هیچ وقت اعلام نشد؛ اما شایعه شده بود که او قصد دارد در عمارت فراگمور (خانه جدید هری و مگان) یا در قصر ویندزور زایمان کند. با این حال برخی از خبرگزاری ها مدعی شدند که او در ساعات اولیه روز دوشنبه به بیمارستان پورتلند لندن منتقل شده بوده است. در همین روز خبر تولد عضو جدید خانواده به طور رسمی اعلام شد؛ اما برخلاف رسم خاندان سلطنتی انگلستان که مادر و نوزاد بلافاصله جلوی دوربین ها ظاهر می شدند؛ شاهزاده هری به تنهایی با خبرنگاران مصاحبه کرد و اعلام کرد که مادر و فرزند هر دو سالم هستند و تا دو روز آینده، عضو جدید خاندان سلطنتی در مقابل دوربین ها قرار می گیرد. البته پیش از زایمان مگان هم کاخ باکینگهام در بیانیه ای اعلام کرده بود که این زوج پیش از حضور در برابر دوربین خبرنگاران، جشن تولد نوزادشان را به طور خصوصی برگزار خواهند کرد. مگان و هری هیچ عکسی هم از فرزندشان منتشر نکردند و حتی نامی که برای او انتخاب کرده بودند را فاش نکردند. بعد از ۳ روز، بالاخره این زوج سلطنتی به همراه فرزند تازه متولد شده جلوی دوربین ها آمدند و از او رونمایی کردند.

خود این رونمایی هم با حواشی جالبی همراه بود! برخلاف رسم همیشگی خاندان سلطنتی که نوزاد در آغوش مادر قرار دارد و پدر او را همراهی می کند؛ این بار نوزاد در آغوش هری بود و مگان بازوی همسرش را گرفته بود. مگان یک لباس سفید کمردار پوشیده بود که فرم کلی دامن لباس و کمربندی که بالای شکم بسته شده بود، بر شکم بزرگ او که بازمانده ۹ ماه بارداری بود تأکید می کرد.

کیت میدلتون، همسر شاهزاده ویلیام هر بار تنها چند ساعت بعد از تولد فرزندانش، جلوی بیمارستان حاضر می شد و در مقابل دوربین خبرنگاران قرار می گرفت. آرایشگر و استایلیست شخصی او هم در بیمارستان حاضر بودند تا کیت را برای قرارگیری مقابل دوربین و عکاسی آماده کنند. وبسایت NewYorkPost مدعی شده بود که مگان مارکل به دلیل اینکه کیت تنها چند ساعت بعد از زایمان مقابل دوربین خبرنگاران قرار گرفته، برای او احساس تأسف کرده بود. او با رفتار مخالف خود و عدم حضور خود و فرزندش جلوی دوربین ها، بر این حرف مهر تأییدی زد.

بعد از اتمام عکاسی و رونمایی از نوزاد، مگان مارکل و شاهزاده هری به همراه نوزاد به دیدار ملکه و همسرش شاهزاده فیلیپ رفتند. مادر مگان هم در این دیدار حضور داشت. بالاخره این زوج سلطنتی با انتشار عکسی از ملاقات عضو جدید خاندان سلطنتی با ملکه انگلستان در ایستاگرام، اعلام کردند که نام پسر خود را آرچی مونت باتن ویندسور گذاشته اند.

در ادامه حواشی جالب و سنت شکنی های این زوج سلطنتی، کاخ باکینگهام در بیانیه ای اعلام کرد که شاهزاده هری و مگان مارکل تصمیم گرفته اند فرزند آن ها هیچ لقب سلطنتی نداشته باشد. این تصمیم نشان دهنده آن است که آن ها دوست دارند فرزندشان تا حد امکان زندگی عادی داشته باشد و از هیاهوی سلطنتی به دور باشد.

فعالیت های اجتماعی مگان مارکل:

آغاز بازیگری مگان مارکل با یک رویداد غیر منتظره همراه بود. یکی از دوستان مارکل، فیلمی از بازیگری او در دوران کالج را به یک کارگردان نشان داد. این کارگردان که تحت تأثیر بازی مگان قرار گرفته بود، به او توصیه کرد که به دنبال بازیگری برود و این کار را به صورت حرفه ای انجام دهد. در سال ۲۰۰۲ او برای اولین بار تست بازیگری داد تا در سریال General Hospital به عنوان مهمان بازی کند. او بیش از همه به دلیل بازی در نقش ریچل زین در مجموعه تلویزیونی سوتس شناخته شده است. با این حال پیش از آنکه به یک بازیگر مطرح تبدیل شود، راه های زیادی را امتحان کرد. او مدت ها در یک مسابقه تلویزیونی به نام Deal or No Deal مدل بود؛ اما تنها وظیفه او در این برنامه این بود که یک کیف را در دست نگه دارد! این برنامه هم زمان با فعالیت او در سفارت آمریکا ساخته می شد و طبق گفته خودش، برای تأمین هزینه های زندگی مجبور به انجام این کار بود. او مدتی هم به کار خوش نویسی مشغول بود و کارت دعوت عروسی و مراسم های مختلف را می نوشت. مگان وبسایتی به نام TIG در زمینه سبک زندگی داشت که در آن در مورد غذاها، سفر، مد و زیبایی مطلب می نوشت و تجربیات خود در این زمینه ها را با مردم به اشتراک می گذاشت. او همچنین در این وبسایت در مورد زنان موفق و قدرتمند می نوشت و دنبال فرصتی برای توانمند سازی فردی و امکان خودنمایی زنان پر انرژی و الهام بخش بود. البته او پس از آغاز رابطه با پرنس هری این وبسایت را بست. مهم ترین تجربیات بازیگری مگان در سینمای هالیوود مربوط به فیلم های Get Him to the Greek و Horrible Bosses است.

او از سال ۲۰۱۴ به عنوان حامی کمپین برابری جنسیتی نهاد امور زنان سازمان ملل فعالیت داشت. در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ هم درباره برابری جنسیتی و برده داری مدرن سخنرانی هایی داشت. البته او از دوران کودکی حامی حقوق زنان و مسائل اجتماعی بود. در سن ۱۱ سالگی، از دیدن تبلیغی که نشان می داد فقط خانم ها باید ظرف بشوند بسیار عصبانی شد و برای این برند نامه ای اعتراض آمیز نوشت و از آن ها خواست این تبلیغ را تغییر دهند. این درخواست مورد قبول واقع شد! در سال ۲۰۱۶ مگان مارکل به عنوان سفیر بین المللی سازمان چشم انداز جهانی کانادا انتخاب شد و برای کمپین آب پاکیزه به کشور رواندا در قاره آفریقا سفر کرد.

قوانین خاندان سلطنتی و تغییر استایل مگان مارکل:

درست است که ازدواج با خاندان سلطنتی انگلستان بخت خوشی است که نصیب مگان مارکل شده است؛ اما این موضوع تبعات خاص خودش را دارد و او مجبور است از قوانین خاصی تبعیت کند تا احترام این خاندان را حفظ کند. او برای ازدواج با شاهزاده هری مجبور شد از دنیای بازیگری خداحافظی کند، وبسایتش را ببندد و بسیاری از فعالیت های شخصی اش را محدود کند. اما قوانین خاصی هم در مورد لباس پوشیدن در خاندان سلطنتی وجود دارد که مگان مجبور شده آن ها را رعایت کند و تغییر استایل دهد.

به عنوان مثال پوشیدن دامن و پیراهن کوتاه در خاندان سلطنتی مجاز نیست و زنان این خاندان از دامن های میدی استفاده می کنند. همچنین بهتر است پاها عریان نباشد و زنان از جوراب استفاده کنند. سادگی و طبیعی بودن در خاندان سلطنتی انگلستان اهمیت زیادی دارد و این موضوع حتی در رنگ لاک هم نمود پیدا می کند؛ به همین دلیل زنان خاندان سلطنتی یا باید ناخن هایی ساده داشته باشند یا از لاک رنگ روشن و نود استفاده کنند. طبیعتاً پوشیدن هر آیتم خاص و خلاف عرفی در این خاندان ممنوع است! به همین دلیل شلوار جین زاپ دار در استایل این زنان جایی ندارد! به طور کلی زنان خاندان سلطنتی در مراسم های رسمی و مهم از شلوار استفاده نمی کنند؛ حتی اگر این شلوار مدلی شیک و رسمی داشته باشد. بهتر است این زنان از کیف های کوچک استفاده کنند، کفش پاشنه دار را با کفش لژدار یا تخت جایگزین کنند و… مگان تا به امروز بسیاری از این قوانین را رعایت کرده و استایل خود را تا حد زیادی تغییر داده است.

بهتر است این مقاله را با یک روایت به اتمام برسانیم و با روحیه جنگنده و قوی مگان به عنوان یک زن مستقل بیشتر آشنا شویم:

مگان از پدری سفید پوست و مادری آفریقایی – آمریکایی متولد شده است؛ همین موضوع باعث شد که یک روزنامه تیتری نژاد پرستانه بر علیه او بزند. خانواده سلطنتی در جواب این کار در اقدامی نادر، بیانیه ای داد و این روزنامه را به نژادپرستی و جنسیت زدگی متهم کرد. مگان مارکل در مقاله ای در مورد ریشه نژادی اش برای مجله elle نوشت: شاید دورگه بودن من هویت من را در هاله ای از ابهام قرار داده باشد، اما من آن را با تمام وجود پذیرفته ام تا بتوانم بگویم از کجا آمده ام و چه کسی هستم و چقدر از اینکه یک زن دورگه قوی هستم احساس افتخار می کنم…

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

کندال جنر (KENDALL JENNER) و هر آنچه لازم است در مورد او بدانی

راز هایی در رابطه با زندگی جی جی حدید

عروسی مجلل نیک جوناس و پریانکا چوپرا در سالی که گذشت