زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اولین باری که چای سماق را امتحان کردم واقعاً تجربه عجیبی بود. در یکی از مرکز خرید های شهر بودم که کنار یک استند معرفی چای، مردم ایستاده بودند و منتظر امتحان کردن یک چای هیجان انگیز بودند. بعد از اینکه نوبت به من رسید لیوان کاغذی را گرفتم و به کناری رفتم. این چای ترش و شیرین یک تجربه بسیار خوشمزه بود که هنوز مزه اش از زیر زبانم نرفته است. یاد آوری همین خاطره کافی بود که مقاله ای راجع به این سماق های بامزه بنویسم، پس مثل همیشه با منودلیار همراه باش تا کلی دانستنی جدید راجع به سماق دستگیرت بشود. اگر با من موافق باشی نهایت استفاده ما ایرانی ها از سماق، هنگام نوش جان کردن چلو کباب کوبیده است؛ یعنی به آن صورت ها هم از سماق استفاده نمی کنیم. البته جا دارد که فراموش نکنیم که این سماق های عزیز، یکی از عضو های اصلی و جدا نشدنی سفره هفت سین ما ایرانی نیز هستند.

سماق به صورت دانه های کوچک به رنگ قرمز مایل به زرد تیره و ارغوانی است که به صورت خوشه های متراکم روی درخت سماق قابل برداشت است. سماق ماهیتی سرد و خشک دارد و همچنین سماق مزه ای منحصر به فردی دارد که کمی تا قسمتی شبیه لیمو توصیف می شود. در یونان باستان برای رنگ کردن پارچه ها از چوب درخت سماق استفاده می کردند، همچنین سماق می تواند اثر قدرتمندی روی کنترل قند خون، سلامت قلب، پیش گیری از بیماری ها و حتی تسکین درد هایت داشته باشد.

ارزش غذایی سماق ۱۰۰ گرم

پروتئین: ۶ گرم
چربی:۶ گرم
فیبر: ۴ گرم

خواص سماق

  1. خوشبختانه سماق کالری کم، اما ویتامین C بالایی دارد و باعث ایجاد یک آنتی اکسیدان مهم برای کمک به بهینه سازی سلامتی بدن تو می شود.
  2. دمنوش سماق خاصیت چربی سوزی و کمک به کاهش وزن دارد، در واقع مصرف دمنوش سماق به لاغری شکم و کاهش وزن بسیار کمک کرده و پیشنهاد می شود که به فاصله ۱ ساعت بعد از وعده‌ های غذایی از این دمنوش به میزان یک فنجان استفاده کنی تا علاوه بر کاهش وزن، از شر فشار خون بالا خلاص بشوی.
  3. مصرف سماق می تواند موجب مهار ویروس هپاتیت B بشود و به درمان آن کمک کند.
    برای تسکین گلو درد می توانی از جوشانده سماق به صورت غرغره استفاده کنی.
  4. در تحقیقاتی که بدست آمده معلوم شده است که سماق دارای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی است.
  5. مطالعات متعددی نشان داده اند که گیاه سماق در درمان دیابت و چاقی بسیار موثر است. همانطور که در بالا تر به آن اشاره کردم سماق یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش کلسترول و قند خون کمک شایانی می کند.

دمنوش سماق

مواد لازم:

  1. دانه های سماق قرمز ۱ قاشق چای خوری
  2. عسل ۱ قاشق چای خوری (اگر دمنوشت را ترش تر یا شیرین تر ترجیح می دهی می توانی مقدار های بالا را کم و زیاد کنی)
  3. این دو را در فنجانی ریخته و بگذار ۱۰ دقیقه یا بیشتر آن را دم کنی.

کلام آخر

از آنجایی که سماق حساسیت زا است، بهتر است قبل استفاده از آن با دکتر مشورت کنی؛ زیرا دمنوش سماق باعث سم زدایی در بدن می شود اما مصرف مقدار زیاد آن می تواند باعث ایجاد سموم در خون بشود. خانم های باردار همچنین بدون مشورت با پزشک معالج از اینجور خوراکی ها و ادویه های حساسیت زا استفاده نکنند. اگر به آجیل ها حساسیت داری بهتر است که در مصرف سماق دقت کنی، زیرا ممکن است باعث واکنش آلرژیک در تو بشود.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشی و تو هم یکی از طرفداران این چای پر از خاصیت بشوی.