زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در هفته سی و دوم بارداری وزن جنین تو به ۱/۷ کیلوگرم رسیده و قد او حالا از تاج سر تا انتهای پاشنه پا حدود ۴۲/۴ سانتی متر است. هنوز کمی مانده تا این کوچولو آماده تولد شود؛ اما از هفته سی و دوم بارداری نوزادانی که زود به دنیا می آِیند شانس خوبی برای زنده ماندن دارند؛ گرچه ممکن است در ابتدا برای نفس کشیدن به کمک نیاز داشته باشند. چون ریه های نوزاد تا زمانی که متولد می شود به طور کامل تکمیل نشده است. بنابراین اگر نیاز شد زایمان زودرس انجام دهی نگران نشو! ناخن های دست و پای جنین کوچولوی تو حالا به طور کامل شکل گرفته اند. اگر بدن او خارش داشته باشد، خودش را کش و قوس می دهد! موهای او حالا ضخیم تر شده اند، گرچه ممکن است بعد از زایمان همه این موها بریزد!

از این زمان، وضعیت قرارگیری جنین در رحم به گونه ای است که برای زایمان آماده می شود و سر او به سمت پایین می چرخد. اگر او هنوز نچرخیده است نگران نباش! اغلب جنین ها از هفته سی و ششم بارداری می چرخند و او هنوز وقت زیادی دارد!

نشانه های بارداری در هفته سی و دوم بارداری:

همانطور که گفتیم انقباضات شکمی دوران بارداری بسیار رایج هستند. این انقباضات نامنظم هستند و بعد از مدتی قطع می شوند اما تیر کشیدن های مداوم باعث اختلال در روند عادی زندگی تو می شود. اگر نشسته ای، سعی کن بلند شوی و تغییر حالت دهی. دوش آب گرم هم گاهی راهگشا خواهد بود. سعی کن ورزش کنی و به هیچ عنوان استراحت همیشگی را راهکار رفع این مشکل ندانی؛ مگر این که پزشک آن را برایت تجویز کرده باشد.

انقباضات شکمی دوران بارداری بسیار رایج است اما ممکن است از این دوران این انقباضات را با درد زایمان اشتباه بگیری. انقباضات زایمان بسیار شدیدند و در طول زمان تکرار می شوند؛ اما انقباضات بارداری نامنظم هستند و بعد از مدتی قطع می شوند. وقتی رحم دچار انقباض شود، تیر کشیدن های مداوم باعث اختلال در روند عادی زندگی تو خواهد شد و درد شدیدی را تجربه خواهی کرد. اگر نشسته ای، سعی کن بلند شوی. دوش آب گرم هم گاهی راهگشا خواهد بود. 

آنچه که باید در مورد هفته سی و دوم بارداری بدانی:

بسیاری از مادران باردار در مورد زایمان طبیعی نگران هستند و نمی دانند تولد نوزاد به صورت واژینال چطور امکان پذیر است. این نگرانی کاملاً طبیعی است به خصوص اگر بار اولی باشد که باردار شده ای! بهتر است در این خصوص بیشتر مطالعه کنی و با پزشک متخصص در مورد روش های نشستن و خوابیدن و ورزش هایی که برای زایمان طبیعی مناسب است صحبت کنی. باید کمک کنی که دهانه رحم تو هنگام زایمان باز شود و جنین به پایین آمدن از دهانه رحم ترغیب شود. تمرین های هوازی برای تنفس درست هنگام زایمان، ماساژ و روش های طبیعی برای کاهش درد هم در این زمان، از فعالیت های خوبی است که می توانی انجام دهی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

هفته سی و یکم بارداری: تشخیص طعم ها و بوها

در مورد زایمان سزارین بدانیم

زایمان بریچ (BREECH BIRTH) به چه معناست