زمان مطالعه : ۳ دقیقه

نیما بهنود، بیژنی دیگر، افتخاری دیگر

شاید اسم برند ” نیمانی” (NIMANY) را شنیده باشی؟ این نام برگرفته از اسم نیما + مخفف کلمه نیویورک که محل اقامت وی نیز می باشد. در واقع نیما در سنین نوجوانی عاشق تغییر دادن لباس هایش بوده و میهمانی های خانوادگی تنها جایی بوده که می توانست هنرش را به نمایش بگذارد. او به قدری به طراحی لباس علاقه مند بود که تصمیم گرفت در سال ۱۹۹۴ به سانفرانسیسکو برای تحصیلات در این رشته مهاجرت کند. حتی کمپانی کالرتن که همان خانه طراحی تولیدات مشهور کامپیوتر اپل است؛ به او پیشنهاد کار در این کمپانی را داد و در سال ۱۹۹۸ توانست مقام مدیر خلاقیت یک کمپانی تبلیغاتی، به نام جامیسون کاودری را به دست گرفت.

 نیما بهنود در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۵۵ در تهران متولد شد و سال های بسیاری است که در نیویورک زندگی می کند. او علاقه زیادی به ” سیلک اسکرین” داشت. در جواب به سوال مصاحبه گر درباره چگونگی شکل گیری ” نیمانی” در یکی از مصاحبه هایش این گونه می گوید: من علاقه زیادی به هنر “سیلک اسکرین” و نقاشی داشتم؛ همچنین خط فارسی و نستعلیق. ولی یک روز به ذهنم رسید که مشتری هایم نمی توانند تابلو ها را با خود در خیابان حمل کنند؛ برای همین این ایده به ذهنم رسید که این هنر و ذوقم را بر روی مد و لباس پیاده کنم. حتی یک تی شرت،  که لباس عادی است و همه می توانند بپوشند. این چنین بود که نیمانی شکل گفت.

 هــــــ

در واقع سمبل برند که “هـ” است؛ توجه ایرانی ها را به سمت این برند معطوف ساخت. در واقع “هـ” بیان کننده “همه” است. نیمانی مملو از روسری های بلند،  تی شرت، عطر و کمربند هایی است که حرف “هـ” در همه جایش دیده می شود. همینطور شال هایی از این برند که یک ۱۰۰ ریالی روی آن نمایان بود، بسیار خبر ساز شد. در واقع نیما خوب بلد است کجا دست بگذارد و طرفدارانش را همواره با خود به جاهای جذاب بکشاند. اما داستان این ۱۰۰ ریالی چیست؟

در یکی از مصاحبه هایش این گونه پاسخ داد: وقتی با گروهم می خواستیم روی شال کار کنیم خیلی تحقیق کردیم که از چه اِلمانی استفاده کنیم؛ زیرا در ایران طراح های بسیاری هستند که روی شال کار کرده اند و تقریبا طرح هایی مثل هم پدید آورنده اند. دلمان می خواست یک طرحی که تا به حال از آن استفاده نشده و به مسایل روز ربط پیدا می کند طراحی کنیم. بنا بر این اسکناس های مختلف را انتخاب کردیم و این گونه ۱۰۰ ریالی برنده این قسمت شد.

حتی در مصاحبه ای از نیما پرسیدند که آیا ناراحت نمی شوی که طرح هایت کپی می شود، او پاسخ بسیار شیرینی داد:

نه اتفاقا می دانستم این اتفاق دیر یا زود رخ خواهد داد و منتظرش بودم؛ زیرا می خواستم ببینم چه خلاقیت هایی می خواهد پدید آید و با کارهای بسیار جذاب و خلاقانه ای رو برو شدم. همینطور طرح های مشابه ولی هر دو را می پسندم.

نیمانی و افراد مشهور

نیمانی مشتری های بسیاری دارد که از میان آن ها می توان به هایدی کلوم ، جیم کری و همینطور نیکی هیلتون اشاره کرد. حتی هنرمندان ایرانی خودمان مانند پیمان معادی، بهرام رادان، گلشیفته فراهانی، مهناز افشار و غیره، بارها محصولات این برند را بر تن کرده اند.

اما هدف اصلی برند نیمانی؟

نیما بهنود می گوید: هدف اصلی ما، افراد غیر ایرانی هستند؛ به این دلیل که می خواهیم هنر و فرهنگ ایران را به آن عده که هیچی از آن نمی دانند را نشان بدهیم. ما بسیار خوشحال هستیم که در دنیای نیما ها و بیژن ها زندگی می کنیم؛ کسانی که اسم هنر و فرهنگ ایرانی را همچنان بالا نگه داشته اند. امیدوارم که نهایت لذت را از این مقاله برده باشی و اینکه باز هم می گویم خواستن، توانستن است؛ به خودت و اهدافت شک نکن،  فقط به جلو نگاه کن و قدم بگذار.