زمان مطالعه : ۵ دقیقه

در قسمت قبل با هم نگاهی به استایل بازیگران خانم در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انداختیم و امروز نوبت بررسی استایل آقایان است؛ از حق نگذریم بعضی از آن ها تا اینجای کار واقعا خوش استایل در مراسم ها حاضر شدند. حالا تو بزن دست قشنگه رو برای خوش استایل های مجلس تا با هم نگاهی به استایل چند نفر از آن ها بیاندازیم.

خب به نظرم بحث را با نوید و هومن شروع کنیم. نوید محمد زاده در یکی از این شب ها (فوتوکال فیلم سرخپوست) کاملا با استایل نوید محمد زاده حاضر شد. یک استایل نیمه رسمی که پلیور یقه اسکی و کت تک پای ثابت آن است. این بار نوید به جای استفاده از اکسسوری های جانبی، پوشت (دستمال جیب) و جوراب متفاوت، بازی چشم در استایلش را با همانگی بین کمربند، نیم بوت چرمی و یقه اسکی ساده رنگ ایجاد کرد که از درونمایه رنگی قهوه ای زرشکی پیروی می کردند. در مراسم دیگری اما نوید محمد زاده با استایلی متفاوت از استایل همیشگی حاضر شد اما قشنگی ماجرا اینجا بود که اصلا با شخصیت نوید بیگانه نبود. یک استایل کژوال با درونمایه رنگی توسی، آبی و کرم (رنگ های خنثی و کم رنگی که کاملا در کنار هم خوب نشسته بودند) که با استفاده از یک کلاه همرنگ با کتش جلوه متفاوتی در استایلش ایجاد کرده بود.

هومن سیدی اما این بار بر خلاف تصور من که انتظار داشتم با یک استایل کژوال و جذاب او را ببینم، با استایل کاملا رسمی که شامل کت و شلوار توسی رنگ زیبا با یک پیراهن مشکی ساده که روی یقه آن یک گلدوزی کوچکی کار شده بود، در مراسم حاضر شد. این استایل رسمی هومن سیدی یک پوشت یا شال گردن کم داشت، خیلی هم کم داشت.

خب می رسیم به بهرام رادان که در این مدت بیشتر با کت و شلوار هایی که درونمایه آبی داشتند در مراسم حاضر شد. بهرام رادان بر خلاف تصور استایل های چشم گیری در این مراسم نداشت به غیر از یکی از استایل هایش که با وجود کفش دوبنده زیبا، اکسسوری های مناسب و یک پوشت زیبا در کنار کت و شلوار آبی سرمه ای به خوبی هماهنگ شده بودند اما شاید اگر آن پیراهن لیمویی را با این ترکیب استفاده نمی کرد، استایلش از حالت لباس سازمانی اخبار گویان خارج می شد و جلوه دو چندانی به خود می گرفت.

در میان همه این ها اما یک نفر بود که خستگی چشم ها را در می کرد. مهرداد صدیقیان کسی بود که نه تنها در این چند روز با استایل های فکر شده و کاملا ترندی در مراسم فیلم فجر ۹۷ حاضر شد بلکه با زیرکی خاصی در روز افتتاحیه چنان نگاه ها را به سمت استایل خود کشید که چشم ها منتظر این بودند در روز های بعدی هم دنبال همین آدم بگردند و ببینند که چه لباسی پوشیده است؛ که به نظر هوشمندی و البته ریسک خوبی برای یک مراسم چند روزه بود. مهرداد در روز افتتاحیه یک استایل کاملا مردانه، شیک و کلاسیک را به کمک سپید مرتضوی (استایلیست او در تمام روز های جشنواره) برای خودش ساخت. یک یقه اسکی، کت (از برند هکت لندن) و شلوار توسی رنگ که با یک اوور کت مشکی زیبا روی آن ست شده بود. او در استایلش طبق ترند روز از کمربند استفاده نکرده بود و برای تکمیل آن از یک جفت کفش با سایه روشن های قهوه ای و یک عینک کلاسیک از برند کاتلر اند گراس را ضمیمه لباسش کرد.

او توانست به همراه سپید مرتضوی از پس این ریسک بر بیاید زیرا مهراد صدیقیان در روز های بعد هم با دو استایل زیبا که پاسخ گوی توقع ایجاد شده بودند، روی صحنه حاضر شد. او در مراسم فوتوکال فیلم “طلا” با استفاده از ترند لباس های لایه لایه ای و کت های شتری که به خوبی با یک کت توسی، پیراهن جین و شلوار توسی ست شده حاضر شد. البته بنظر من یک جفت کتانی سفید در کنار آن تی شرت یقه گرد سفیدی که پوشیده بود، می توانست این استایل را متفاوت تر کند. مهرداد برای مراسم فوتوکال فیلم “ایده اصلی” هم چیزی در استایلش کم نگذاشت و با انتخاب یک شلوار جین از برند “په په جینز” (pepe jeans)، یک کت تک شش دکمه سرمه ای، عینکی دیگر از برند کاتلر اند گراس “cutler and gross” که با یک یقه اسکی و بوت مشکی ست شده بود، جلوی دوربین عکاسان رفت. ظرافت را زمانی می شد در استایل مهراد صدیقیان دید که آرایش موهایش را هم با استایل لباس های هر روزش هماهنگ می کرد.

اشکان خطیبی از دیگر افرادی است که همیشه به ظاهر و جزییات استفاده شده در آن اهمیت می دهد. او در یکی از شب های این دوره از جشنواره فیلم فجر با یک کت تک که طراحی متفاوتی از تلفیق پارچه های جین و یک پارچه ضخیم توسی رنگ داشت، در مراسم حاضر شد. طراحی متفاوت در یقه کت و استفاده از دکمه در قسمت های مختلف، نیاز چشم را از دیدن از هر گونه اکسسوری و رنگ اضافه تری مبرا می کرد.

سام درخشانی اما بر خلاف تصور که توقع داشتیم او را در لباسی از طراحی های خانه مد راد ببینیم، با یک استایل تک رنگ مشکی (یادت می آید گفتم استایل مشکی و خصوصا مشکی تک رنگ حسابی در استایل های جشنواره تبدیل به ترند شده است) به همراه همسرش در مراسم حضور یافت.

به نظرم تا بحث استایل های کلاسیک باز است نگاهی به استایل پولاد کیمیایی هم بیاندازیم و بعد برویم سراغ چند استایل کژوال. پولاد کیمیایی در اکران مردمی فیلم “معکوس” با یک استایل بسیار زیبا، رنگ های حساب شده و کاملا مناسب، حاضر شد. او با استفاده از ترکیب رنگ سفید و توسی به شیوه های مختلف و رنگ دادن به استایلش با یک ژاکت زرشکی روشن و پوشت (دستمال جیب)، توانست در عین کلاسیک بودن بسیار زیبا و هماهنگ باشد.

استایل افرادی مانند محمدرضا غفاری و پیمان معادی توانست به خوبی نشان بدهد که می توان در مهم ترین مراسم سینمایی ایران کژوال و راحت حاضر شد اما کمی فقط کمی روی آن فکر کرد و از لباس پیاده روی و خرید آن را متمایز کرد.

در آخر هم می رسیم به یکی از جنجالی ترین استایل های این مراسم که متعلق بود به صابر ابر. اینکه مخالفان و منتقدان از روی سلیقه شخصی به این استایل گفتند نامناسب یا اینکه دقیقا چیز خاصی اذیتشان می کرد را نمی دانم اما به نظرم این استایل با شخصیت (کاراکتر) صابر همخوانی داشت ضمن اینکه نه از نظر رنگ، نه ترند و نه جنسیت هرچه گشتم ناهماهنگی و مغایرتی ندیدم.

به هر حال هنوز غول مرحله آخر و مراسم اختتامیه مانده، ببینیم در آن روز چه استایل های جذاب و چشم نوازی را می بینیم. نظر تو چیست؟ تو تا اینجای مراسم کدام استایل را از همه بیشتر دوست داشتی و معیار زیبایی این استایل چه بود؟

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

ست کردن شال چهارخانه با کت زمستانی

انواع چاک کت مردانه

نه استایل مردانه که هیچ وقت از مد نمی افتد