زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بارداری دوره ای شگفت انگیز و زیبا است که همواره تغییرات بسیاری را با خود به همراه دارد. در اکثر افراد این علائم، نشانه ها و زمان آن ها نیز متفاوت است. یکی از این موارد حالت تهوع نام دارد که امری اجتناب ناپذیر بوده، باعث می شود زندگی افراد مختل شده و احساس خوبی نداشته باشند؛ ضمن آنکه بیشتر مادران باردار از این امر که به آن بیماری صبحگاهی می گویند شاکی هستند. حالا چرا بیماری صبحگاهی؟ مگر نه ایتن که این حالت تهوع در تمام طول روز می تواند همراه مادر باشد؟ اینجاست که باید بگویم سوال خوبی پرسیدی حتما روی این سوال فکر کنید بچه های عزیزم تا هفته آینده به آن پاسخ بدهیم (دیدی بعضی ها می خواهند سر کلاس درس بپیچانند اینطوری می گویند). حالا خلاصه که عزیز من در این مقاله همراه من باش زیرا می خواهیم به بررسی مهم ترین نکات در مورد تهوع زمان بارداری بپردازیم.

در واقع برخلاف اسم این حالت شاید زیاد مناسب آن نباشد؛ با وجود اینکه برخی از مادران حامل قندک در صبح احساس تهوع بیشتری دارند و علائم آن صبح ها که از خواب بیدار می شوند بیشتر است اما ممکن است در طول روز هم اتفاق بیافتد و ادامه پیدا کند که در هر فردی متفاوت است. این حالت  معمولا از هفت ششم بارداری به بعد آغاز می ‌شود اما در برخی از زنان ممکن است از هفت چهارم نیز این حالت ها احساس شود. شادی دلیل اصلی این تجربه های ناخوشایند تغییراتی باد که در بدن مادر به وجود می آید که در ادامه برخی از این تغییراتی که باعث ایجاد حالت تهوع در مادران باردار می شود را می بینیم.

حساس شده معده یکی یاز این دلایل است. گاهی برخی خانم ها به دلیل تحریک پذیر بودن دستگاه گوارششان ممکن است احساس حالت تهوع بیشتری را تجربه کنند. حتی افرادی که هلیکوباکتر معده شان بهم می خورد هم این حالت را بیشتر تجربه می کنند.

افزایش هورمون استروژن از دیگر دلایل ایجاد حالت تهوع در مادران باردار است، دقیقا مانند دوران قاعدگی که برخی خانم ها در این دوران هم گاهی احساس حالت تهوع می کنند. این هورمون در اوایل بارداری بسیار بالا می رود و دلیل بیشتر بودن این حالت ها در اوایل بارداری هم همین است.

برهم خوردن تعادل حس بویایی و حساس شدن به برخی بو ها از دیگر عوامل تشدید کننده حالت تهوع در مادران باردار است.

برخی مطالعات نشان می دهد که استرس بیش از حد در مادران باردار می تواند یکی از دلایل احساس تهوع آن ها باشد خصوصا درد ین دوره ای که بسیار مستعد دچار شدن به این مورد هستند.

برخی نکات در مورد حالت تهوع:

۱. حالت تهوع در زمان های مختلفی بروز می کند و نباید انتظار داشته باشی که فقط در صبح ها ممکن است پیش بیاید.

۲. این امر موقتی بوده و معمولا از اوایل بارداری تا هفته ششم آن پیش می آید.

۳. در واقع هیچ دلیل خاصی به جز بهم خوردن تعادل هورمون ها در بروز تهوع ناشی از بارداری دخیل نیست.

۴. ممکن است حس کنی با وجود تهوع، مشکل خاصی به وجود آمده، اما باید بگم کاملا برعکس است و این موضوع نشان دهنده تغییرات بدن است.

۵. برای کاهش این موضوع بهتر است از شیوه هایی برای تقویت معده استفاده کنی.

۶. ورزش، عدم مصرف سیگار و استفاده از قرص های ویتامین نقش موثری را در بهبود و کاهش تهوع بارداری ایفا می کند.

خلاصه که عزیز دلم چشم بر هم بگذاری قندک دلبر به دنیا آمده، تمام این احساس های ناخوشایند به پایان می رسد و چیزی جز خاطره خوب از دورانی که قندک را در نزدیک ترین حالت به بدن خودت داشتی، باقی نمی ماند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

باورهای غلط درباره فعالیت های ورزشی در دوران بارداری

تاثیرات شگفت انگیز بارداری بر روی مغز مادر

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری خطرناک است؟

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۱۹۸ کلمه توسط سحر پناهی نوشته شده است.