زمان مطالعه : ۶ دقیقه

قسمت ششم

در یک چشم بهم زدن هفته ها تمام می شوند و پایان ماه فرا می رسد. چیزی به پایان ماه سوم نمانده است. در قسمت قبل (آغاز ماه سوم از همراهی تو و قندک) توضیحاتی راجع به ماه سوم را شروع کردیم و حالا با هم ادامه آن را می خوانیم.

هفته یازدهم

قندک: این هفته هم یک هفته رشد بزرگ دیگر است. از همان جهش های رشدی که قندک تغییرات زیادی می کند. زمانی که پزشک توسط گوشی طبی تو را معاینه می کند می تواند صدای تند ضربان قلب جنین را بشنود. جنین در حال رشد است اما هنوز اندام های جنسی اش به طور کامل شکل نگرفته است که بتوانیم بفهمیم ایشان یک عدد قند عسل خانم تشریف دارند یا گل پسر.

مادر قندک: هورمون های مربوط به بارداری دارند اثرات خوب و بدشان را نشان می دهند. هم ممکن است متوجه رشد سریع مو و ناخن های دست و پایت بشوی، هم از طرفی ممکن است پوستت چرب تر شده و آکنه ها خودشان را نشان دهند.

در این زمان مراجعه به دندانپزشکی مخصوصا یک جای مطمئن باید در برنامه ات باشد. حداقل یک بار در این ۹ ماه باید این کار را انجام بدهی. از مسواک زدن و نخ دندان روزانه نباید غافل شد. همچنین خوردن ویتامین های مربوطه را برای حفظ مقاومت دندان هایت متوقف نکن. الان دو نفر دارند از یک بدن تغذیه می کنند، تو و قند عسل با هم. پس باید به مصرف این ویتامین ها ادامه دهی تا دچار کمبود کلسیم، ید و… نشوی. آزمایش تیروئید جزء آزمایش های ضروری قبل از بارداری است. اما اگر احیانا انجام نداده ای بهتر است وضعیت تیروئید را برای اطمینان چک کنی.

همه چیز این دلبر کوچکمان با بدن مادر زیبایش شریک است.

قبلا هم گفتم به دلیل افزایش جریان خون در این دوران امکان خونریزی لثه و تورم آن وجود دارد پس بعد از در میان گذاشتن با پزشک متخصص ات از مسواک نرم استفاده کن.

در این دوران استفاده از آب نمک برای کاهش تورم لثه توصیه می شود.

با توجه به شرایط سنی و مشورت پزشک ممکن است نیاز به آزمایش های ژنتیکی نظیر سی وی اس (cvs) باشد.

هفته دوازدهم

قندک: بادام زمینی زیبای ما برای خودش بزرگ شده است. ریشه دندان ها و ناخن هایش در حال جوانه زدن هستند و رشد او در تمام اندام هایش به چشم می خورد. او بزرگ و بزرگ تر می شود و آماده یک استراحت طولانی مدت در بدن تو ست، تا این دوره ۹ ماهه به پایان برسد.

با پایان این هفته که هم زمان با پایان ماه سوم است، احتمال سقط جنین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

مادر قندک: ظرف چند هفته آینده احساس انرژی بیشتری می کنی. معمولا اضافه وزن نرمال تا به الان باید حدودا از ۷۰۰ گرم تا ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم باشد.

پزشکان معمولا رابطه جنسی را در سه ماه اول بارداری ممنوع نمی کنند اما با توجه به خونریزی، یا جنین چند قلو حتما طبق توصیه های پزشک عمل کن و در این باره با او مشورت لازم را انجام بده.

جالب ترین نکته ای که وجود دارد این است که، گاهی ممکن است در طی این سه ماه پدران هم علائم بارداری را تجربه کنند. علائمی از جمله: حالت تهوع، درد شکم، تغییر اشتها، افزایش وزن و… که به این حالت “سندروم کووید” گفته می شود. در اصطلاح به آن همزاد پنداری بارداری می گویند. بله، یعنی پدر قند عسل هم شرایطی مانند تو را تجربه می کند. این سندروم می تواند ریشه روانی داشته باشد یا به دلیل اضطراب و هیجان پدر شدن است.

فکرش را بکن تو و پدر قندک هر دو با حالت تهوع و بی اعصاب چه می شود… . فقط خواهش می کنم خونسردی خودتان را حفظ کنید که قندک نیاز به آرامش دارد. مرسی اه:)

خب برگردیم سر درس خودمان. خلاصه که اگر تو پدر قندک هستی و این مطلب را می خوانی بهتر است این حالت را درون خودت نگه نداری و جلویش را نگیری. بلکه با مادر مهربان قندعسل و همچنین در صورت نیاز با یک مشاور در میان بگذار. تو باید با دنیایی از احساس در عین سلامت کامل به استقبال پدر شدن بروی.

اگر هم مادر قندک این مطالب را می خواند با بگویم که اگر این علائم را در همسرت مشاهده کردی بهتر است با آرامش جویای علت آن شوی و در صورت نیاز او را هم آرام کنی. می دانم خودت کم حوصله ای اما یک لحظه گوشت را بیاور نزدیک تر می خواهم یک چیزی یواشکی به تو بگویم؛ “هیچ کس در این دنیا قوی تر و ماه تر از تو نیست”.

پایان ماه سوم

ادامه در قسمت بعد

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چطور از دوستم که به تازگی مادر شده حمایت کنم؟

موهایت را با دست های خودت زنده کن

جذاب ترین سس نارنجی