زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نورپردازی خانه یکی از موضوعاتی است که هیچ وقت نباید دست کم گرفته شود چون با جزئی ترین تغییرات می توانی نتایج متفاوتی را دریافت کنی. نورپردازی در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین مراحلی محسوب می شود که حتی با استفاده از آن می تواند سبک دکوراسیون را تغییر دارد. نور پردازی نه تنها در چراغ هایی که برای فضا استفاده می کنی بلکه در رنگ ها، پنجره های موجود و نوع متریال هایی (جنس هایی) که استفاده می کنی نمود پیدا می کند. گاهی می توان با استفاده از جنس و رنگ طوری یک فضای بدون پنجره را روشن نشان داد که باورت هم نشود این فضا نورگیر طبیعی ندارد. گاهی با نورپردازی می توان یک اثر هنری را چنان جذاب روی یک دیوار نشان داد که همه توجه ها روی مهم ترین دیوار خانه باشد و حتی اگر جایی از فضا پرتی داری اصلا به چشم نیاید، چون تو با نورپردازی صحیح تمرکز ها را بردی به سمت جایی که باید ببری. خب از آنجایی که این قضیه از اهمیت ویژه ای در دکوراسیون داخلی برخوردار است پس با هم می خواهیم چند نکته ضروری برای داشتن بهترین نورپردازی را یاد بگیریم؛ در ادامه مطلب همراه من باش.

اولین قدم مشخص کردن هدف برای نورپردازی است؛ آیا می خواهی کل فضا نور داشته باشد یا تاکید تو روی یک شی خاص است؟ به عنوان مثال باید سعی کنی برای نشان دادن مجسمه، تابلو و دیگر آثار هنری از نور های نقطه ای و متمرکز برای آن ها استفاده کنی تا به خوبی به چشم بیایند.

در فضا های تاریک و کم نور از هر رنگی که استفاده می کنی بکن اما دقت کن که از طیف روشن آن رنگ استفاده کنی نه قسمتی کدر آن. به عنوان مثال معمولا رنگ هایی که در ترکیب با سفید روشن می شوند کمی کدر هستند و آن جانی که باید داشته باشند را ندارند. در این فضا ها باید از جنس های براقی استفاده کنی که نور را منعکس و بازتاب کنند. لوازم استیل و آینه ای که این روز ها برای فضا های مدرن حسابی روی بورس هستند یکی از همین متریال های (جنس های) کمک کننده در افزایش نور فضا هستند.

نورپردازی خانه

دومین قدم برای نورپردازی خانه، شناخت انواع نور است که سه دسته هستند:

دسته اول: نور هایی که برای کار های خاص استفاده می شوند مثل چراغ مطالعه.

دسته دوم: نور محیطی که نور کلی را برای دیدن اطراف و افراد دیگر تأمین می کند و برای ایجاد حس و حال خاص استفاده می شود مثل لوستر ها.

دسته سوم: نور های نقطه ای که تأکید بر روی یک شی خاص مثل مجسمه زیبا یا تابلو ارزشمند دارند (مثل همان هالوژن یا چراغ دکوراتیو که بالاتر گفتیم). اگر به دنبال فضای شیک و لوکس هستی این نورپردازی می تواند بسیار برایت کاربردی باشد حتی در فضا های تجاری مثل مزون یا بوتیک. برای فضا هایی مثل آشپزخانه، اتاق خواب و اتاق نشیمن استفاده از چند منبع نور مناسب تر است. 

نورپردازی خانه

معمولا در انتخاب آباژور به جنبه کاربردی آن کمتر توجه می شود و جنبه تزیینی مهم تر است، در حالی که می توانی با تعدادی آباژور یک محیط بزرگ را نورپردازی کنی بدون اینکه نیازی به نور سقفی داشته باشی. 

در طراحی های امروزی برای اتاق نشیمن به جای استفاده از چندین لوستر از نور های مخفی در سقف استفاده می شود که هم نور ملایمی دارند و هم جای کمتری را می گیرند اما برای اتاق پذیرایی و فضای رسمی استفاده از یک لوستر متناسب با سبک دکوراسیون همان فضا بی نهایت زیبا و تاثیر گذار است. 

اگر طرفدار مبلمان و رنگ های مدرن هستی بهتر است به جای استفاده از لوستر های کلاسیک به سراغ چراغ های سقفی جذاب و مدرنی بروی که این روز ها به راحتی در دسترس هستند. 

نکته های درگوشی: برای تهیه لوستر ارتفاع سقف، سبک دکوراسیون و نوع نور مورد نیاز بسیار مهم است که باید حتما آن ها را در نظر بگیری.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

آیکیا یا مادام کوکو؟

۵ راز دکوراسیون برای زیبا کردن میز وسط مبل

رایج ترین اشتباهات در انتخاب رنگ دکوراسیون