زمان مطالعه : ۳ دقیقه

همه ما می دانیم که موهای سالم چه نقش مهم و ویژه ای در زیبایی و جذابیت چهره و استایل ما ایفا می‌ کنند و به همین علت، توجه و مراقبت از موها اهمیت بسیار زیادی دارد. ما به طور متوسط روزانه ۱۰۰ تار مو از دست می دهیم؛ در حالی که هم زمان همین تعداد مو در حال روییدن است؛ اما مشکل زمانی آغاز می شود که ریزش غیر طبیعی و کم حجم شدن موها را تجربه می‌ کنیم. عوامل متعددی منجر به ریزش غیر طبیعی موها می شوند؛ اما با رعایت رژیم غذایی مناسب می توانی از بروز این مشکل جلوگیری کنی. در ادامه برخی از این مواد غذایی که به سلامت و رشد مو ها کمک می کنند و از ریزش مو جلوگیری می کنند را بررسی می کنیم:

۱. اسفناج

اسفناج منبع غنی ویتامین C ،A، آهن و پروتئین است. کمبود آهن، یکی از دلایل اصلی ریزش مو به شمار می آید؛ به همین دلیل مصرف اسفناج برای جلوگیری از ریزش موها همواره توصیه شده است. حتماً شنیده ای که مصرف آهن و کلسیم با هم، در روند جذب آن ها اختلال ایجاد می کند. بنابراین بهتر است در مورد یکی از خوراکی های فوق العاده خوشمزه ای که حاوی اسفناج است، یعنی ماست و اسفناج تجدید نظر کنی و این دو ماده جذاب و مفید را جداگانه میل کنی.

۲. هویج

هویج، سرشار از ویتامین A است و در افزایش رشد موها نقش موثری ایفا می کند. ویتامین آ برای سلامت پوست سر بسیار مفید است.

۳. گردو

گردو سرشار از بیوتین، ویتامین E، پروتئین و منیزیم است که مصرف آن در رژیم غذایی، باعث تقویت کوتیکول های مو و جلوگیری از ریزش آن ها خواهد شد. چربی های مفید موجود در گردو هم به سلامت و نرمی موها کمک می کنند. 

۴. عدس

عدس سرشار از پروتئین، آهن و بیوتین است و منبع غنی اسید فولیک به حساب می آید که باعث بهبود عملکرد گلبول های قرمز و اکسیژن رسانی به پوست سر می شود. وقتی اکسیژن مورد نیاز مو تأمین شود، به موها خون می رسد و همین از ریزش مو جلوگیری می کند. 

۵. مرغ

مرغ سرشار از پروتئین است و مصرف آن مانع از ریزش و شکنندگی مو خواهد شد. می دانی که مصرف پروتئین برای سلامت مو ضروری است چرا که بخش عمده ای از مو یعنی کراتین، از مواد پروتئینی ساخته شده است. بنابراین مصرف هر نوع ماده پروتئینی برای سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار مهم است.

۶. ماست

ماست سرشار از ویتامین B5 و D است که در تقویت فولیکول موها نقش موثری ایفا می کند.

۷. مواد غذایی غنی از ویتامین C

ویتامین C نقش موثری در جذب آهن ایفا می کند. از آنجایی که کمبود آهن منجر به ریزش مو ها خواهد شد، مصرف میوه هایی مانند پرتقال، لیمو، کیوی و… که سرشار از ویتامین C هستند، در تقویت موها و جلوگیری از ریزش مو نقش موثری ایفا می کنند.

تو در مورد راه های جلوگیری از ریزش مو چه اطلاعاتی داری؟ همانطور که گفتیم رعایت تغذیه سالم و غنی از گروه های مختلف، در سلامت مو نقش ویژه ای دارد. تو برای این که موهای سالمی داشته باشی باید از انواع مواد حاوی روغن طبیعی استفاده کنی تا رطوبت و چربی مورد نیاز موها را تأمین کنی و آن ها را از خشکی و شکنندگی نجات دهی. همچنین برای تقویت فولیکول مو باید مواد پروتئینی و ویتامین های مورد نیاز مو مثل ویتامین آ، ویتامین دی، ویتامین ث و ویتامین ب را تأمین کنی. خوب است تغذیه سالمی داشته باشی و هیچ ماده غذایی را حذف نکنی تا بدن و موهای سالمی داشته باشی. 

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

نکات طلایی مراقبت از مو ها

نکاتی برای مراقبت از موهای فر

اشتباهات رایج هنگام استفاده از اتوی مو