زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اگر این روز ها احساس می کنی حافظه ات کمی ضعیف و کوتاه مدت شده و خیلی نمی توانی اطلاعاتت را به خاطر بسپاری باید کمی هوشیار شوی هوشیاری برای اینکه بدانی وقت مراقبت و تقویت از حافظه رسیده است. با گذر زمان قدرت حافظه کاهش پیدا می کند. عواملی نظیر سن، بیماری و استرس به راحتی توان عملکرد حافظه را تحت تاثیر قرار می­ دهند. اما جای نگرانی نیست زیرا اگر به سرعت برای تقویت عملکرد حافظه در صدد انجام راه حلی برآیی به راحتی می توانی با ورزش کردن یا تغییر در شیوه غذا خوردن کنترل این روند را در دستانت بگیری. شاید بهترین راهی که می ­توانی از حافظه محافظت کنی مراقبت از مغز باشد، که در این مورد هم ساده ترین را کمک گرفتن از مواد غذایی است که به ما در این امر کمک می­ کنند. در ادامه مطلب می خواهیم با بهترین مواد غذایی موثر در تقویت حافظه آشنا شویم و ببینیم کدام مواد را باید در سبد غذایی روازنه مان قرار بدهیم.

۱- ماهی

ماهی سرشار از امگا۳ و امگا۶ است. این اسید های چرب برای تقویت مغز و محافظت از آن ضروری اند. مطالعات نشان می دهند که مصرف مکرر آن ها با توانایی بهتر یاد گرفتن و حال بهتری داشتن رابطه مستقیم دارد. خصوصا ماهی هایی مانند سالمون و قزل آلا. مواد مغذی موجود در این ماهی ها به مبارزه با زوال شناختی کمک می کنند و باید توجه داشته باشیم که برای مصرف سالمون بهتر است نوع پرورشی ان برای این منظور استفاده نشود زیرا سطح اسید های چرب آن بسیار متفاوت از سالمون های وحشی هستند.

۲- میوه های خشک و آجیل

این ها یکی دیگر از منابع امگا۳، فسفر و همچنین ویتامین E، B و منیزیم هستند. همه این ها متحدان بسیار خوبی برای سلامت مغز محسوب می شوند. از جمله این مغز ها می توان به گردو و تخمه کدو اشاره کرد که منبع خوبی برای ماده معدنی روی هستند که به تقویت عملکرد شناختی کمک می کند. اسید های چرب امگا۳ موجود در گردو همانند سوخت برای مغز عمل می کنند. مصرف منظم گردو می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و از بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل پیشگیری کند. با اینکه بیشتر دانه های روغنی حاوی امگا۳ هستند اما گردو بهترین آن ها محسوب می شود.

۳- میوه های بدون هسته:

این میوه ها از بخش هایی تشکیل شده اند که برای سلامت تو فوق العاده اند. یکی از این اجزا آنتی اکسیدان است که از بدن در برابر فرایند اکسایش محافظت می کند. آن ها اثرات گذر زمان را بر مغز متعادل کرده و تاثیر بیماری های خاصی چون آلزایمر را کاهش می دهند.

۴- شکلات

اگرچه عده ی زیادی ترجیح می دهند به دلیل حاوی کالری زیادی بودن از خوردن شکلات دوری کنند، اما حقیقت این است که اگر شکلات تلخ باشد، فواید آن بیشتر از مضراتش است. یکی از این فواید این است که گردش خون را در قسمت هایی از مغز افزایش می دهد. این به دلیل وجود یکی از مواد تشکیل دهنده آن به نام فلاوانول است. این ماده مغذی گیاهی می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد و از زوال عقل و بیماری آلزایمر پیشگیری کند که یکی از المان های موثر برای رفع خستگی، بیخوابی، تقویت حافظه و نشانه های پیری به حساب می آید.

۵- دانه­ ها

این دانه ها نظیر (گندم، برنج، جو و …) برای سلامتی بسیار سودمند اند و تاثیر مثبتی روی عملکرد مغز دارند. آن ها حاوی مقدار زیادی اسید فولیک و ویتامین ب۶ هستند و تمام این دانه ها به بهبود حافظه و تمرکز ما کمک می­ کنند.

۶- مارچوبه

مارچوبه می تواند گردش خون را بهبود ببخشد که بهبود و افزایش اکسیژن دریافتی توسط مغز را به همراه دارد و به تقویت عملکرد های شناختی کوتاه و بلند مدت کمک می کند. مارچوبه شامل نانو فیبر هایی است که سلامت روده را بهبود می بخشد و در نتیجه به قدرت مغز هم کمک می کند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

مواد غذایی که تو را جذاب تر می کنند

۶ روز تا پوستی جوان و درخشان

پاک کننده “میسلار واتر”