زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تغذیه سالم کلید اصلی طول عمر و افزایش انرژی است. با رعایت یک رژیم غذایی مناسب می توانی وزن خود را در حالت تعادل نگه داری و کمتر دچار بیماری ها شوی. تمامی ویتامین و مواد معدنی لازم برای بدن نیز از این طریق به دست می آید و نیازی نیست نگران کمبود این مواد ضروری در بدن باشی یا به سراغ قرص ها و مکمل ها و مواد تقویتی بروی. در این مقاله به ما همراه باش تا مهمترین نکات برای تغذیه سالم و مغذی را بررسی کنیم:

۱. در اولین فرصت میوه هایی نظیر پرتقال، سیب و انگور را جایگزین شکلات و شیرینی های پرکالری کرده و به عنوان میان وعده از آنها استفاده کن. کوکی اوتمیل، گرانولا، ماست یونانی و بادام زمینی به همراه میوه از بهترین میان وعده ها محسوب می شوند. با میل کردن این میان وعده سالم و پر انرژی، هم سیر می شوی و هم مواد مورد نیاز بدن را تأمین می کند. ماست سرشار از کلسیم و پروتئین است، گرانولا غنی از فیبر و ویتامین ب است و آجیل ها سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها هستند که برای سلامت بدن ضروری اند. در مورد خواص میوه ها هم هرچه بگوییم کم گفته ایم. بنابراین می بینی که با جایگزین کردن این خوراکی خوشمزه با شیرینی جات، سود زیادی می کنی. می توانی از انواع میوه خشک مثل آلو، هلو، کشمش و انجیر هم استفاده کنی.

۲. در زمان خرید از فروشگاه های مواد غذایی بهتر است به طرف قسمت شیرینی جات و مواد غذایی چرب مانند چیپس نروی. به جای این کار وقتت را صرف خرید میوه ها و ماست های خوشمزه کن. اما با این حال باید به یاد بسپاری که ماست میوه ای و حاوی شیرین کننده انتخاب خوبی برای رعایت تغذیه سالم نیست.

۳. همیشه جدول ارزش غذایی نوشته شده بر روی بسته مواد غذایی را بخوان. این جدول اطلاعات خوبی را در مورد میزان چربی، کالری، انرژی و نمک بازگو می کند. بدین ترتیب می توانی تصمیم بگیری کدامیک برای خرید مناسب و سالم تر است. بهترین کار این است که از میان این مواد غذایی صنعتی و بسته بندی شده گزینه ای را انتخاب کنی که فاقد شکر افزوده، نمک زیاد و چربی فراوان باشد و تا حد امکان در آن از مواد نگهدارنده استفاده نشده باشد.

۴. با مصرف بیشتر میوه و سبزیجات به مرور ذائقه تو تغییر خواهد کرد و به سمت مواد غذایی مضر نخواهی رفت. یاد می گیری که تغذیه سالم را انتخاب کنی و بدن تو کم کم به جای شیرینی جات به سمت میوه های شیرین و خوش طعم گرایش پیدا می کند.

۵. از غذاهای متنوع استفاده کن. تحقیقات ثابت کرده یک بشقاب غذایی رنگارنگ که در واقع ترکیبی از سبزیجات، گوشت و کربوهیدرات را شامل می شود، علاوه بر ظاهر جذاب، اکثر ویتامین های مورد نیاز روزانه را تامین خواهد کرد. بهترین کار این است که در هر وعده غذایی از انواع گروه های غذایی استفاده کنی. مواد پروتئینی، سبزیجات و میوه ها، مواد حاوی فیبر، لبنیات و… برای رعایت تغذیه سالم ضروری هستند پس هیچ کدام را از سبد خرید و مصرف خود حذف نکن.

۶. هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکن. این کار باعث ضعف در بدن، اختلال در متابولیسم و کاهش عملکرد مغز می شود. صبحانه مهم ترین وعده غذایی است پس به بهانه کمبود زمان آن را نادیده نگیر. با شکم خالی خوابیدن هم ایده خوبی نیست و منجر به کاهش قند خون در طول خواب می شود. کم بخور اما همیشه بخور.

۷. حداقل سه ساعت قبل از خواب آخرین وعده غذایی را میل کن تا بدن فرصت هضم آن را داشته باشد و بتواند در طول شب به استراحت بپردازد. به این ترتیب خواب تو هم راحت تر و سبک تر می شود و دچار رفلاکس معده نمی شوی.

۸. نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب را فراموش نکن. نوشیدن آب علاوه بر سم زدایی بدن، نقش موثری را در سلامت کلی و عمومی بدن ایفا می کند. خوردن آب تو را از دی هیدراته شدن نجات می دهد و گرسنگی کاذب را رفع می کند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان

مواد غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن

راههای افزایش اشتها