زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مهمترین علل شوره سر

یکی از معضلات ناخوشایندی که برخی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند و تقریبا همه به دنبال پیدا کردن راهکاری برای درمان آن هستند، شوره سر است. به عنوان اولین قدم برای درمان این مشکل باید به بررسی علل به وجود آمدن این موضوع بپردازیم که در ادامه مهمترینِ آنها را بررسی می کنیم:

شوره سر اختلالی است که اگر درمان نشود ریزش مو و ایجاد ظاهری بد را به دنبال خواهد داشت. دانه های سفید شوره سر زمانی که بر روی لباس ظاهر می شوند بسیار بد شکل به نظر می رسند و حس بدی را به دیگران منتقل می کنند. شوره سر در واقع سلول های مرده پوست سر است که می ریزد؛ اما باید درمان شود.

۱. پوست سر خشک، حساس و استفاده از شامپوی نامناسب در واقع مهمترین علل پیدایش این موضوع است.

۲. شانه زدن مو و ماساژ سر را باید به صورت روزانه انجام دهی تا گردش خون جریان پیدا کند.

۳. بیماری های پوستی نظیر اگزما، پسوریازیس و نیز مصرف داروها منجر به بدتر شدن و افزایش شوره سر می شود.

۴. استرس و اضطراب بیش از حد و کمبود خواب سبب شوره سر می شود.

۵. پوست سر چرب و کثیف نشانه ای از وجود سلول های مرده زیاد است. بهترین راه شستشوی سر هفته ای ۳ بار با شامپو است.

۶. رژیم غذایی نادرست، کم آبی بدن و مصرف بیش از حد فست فودها و غذاهای چرب، موهایی ناسالم را برای تو به ارمغان می آورد. در مقابل مصرف میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی حاوی پروتئین، زینک و B12 را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجان تا از وخیم شدن اوضاع جلوگیری کنی و مواد مورد نیاز موهایت را تأمین کنی.

برای درمان شوره سر راه حل های خانگی خوبی وجود دارد. می توانی برای این موضوع از ماست استفاده کنی. ماست، نه تنها ماده بسیار خوبی برای تقویت مو و پوست سر است، بلکه یک راه حل عالی برای از بین بردن شوره سر است. ماست ساده را روی پوست سر بمال.اجازه بده ۲۰ دقیقه بماند و سپس آن را بشور، حالا با کمی شامپو موها و پوست سرت را بشور. استفاده از آسپرین هم یکی از درمان های خانگی شوره سر است. دو عدد قرص آسپرین را له کن و به شامپو معمولی خود اضافه کن؛ هنگام شامپو کردن، اجازه بده ۲ دقیقه بماند سپس آبکشی کن. سرکه سیب بهترین ماده برای درمان شوره سر به روش خانگی است. کمی سرکه سیب را با آب مخلوط کن، هر دوی سرکه سیب و آب باید با نسبت برابر مخلوط شوند. بعد از شامپو کردن موها، مقدار کمی از مخلوط را بر روی پوست سر خود بمال. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند سپس با آب بشور. این روش را یک هفته یا بیشتر تکرار کن تا از نتایج آن برای درمان شوره سر حیرت زده شوی. ماساژ روغن نارگیل هم می تواند در درمان شوره سر مفید باشد. کمی روغن نارگیل را حرارت داده و پوست سر را با آن ،به آرامی ماساژ بده و اجازه بده این روغن یک شب بماند و صبح روز بعد سرت را با شامپو بشور. روغن نارگیل و مخصوصا روغن های گرم پوست سر و مو را مرطوب می کنند پس این روش را هر هفته تکرار کن تا نتیجه خوبی بگیری.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

مهمترین نکات برای سلامت و زیبایی دهان و دندان

اسرار زیباییِ موهای بلند

نکاتی برای داشتن موهایی سالم