زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شاید تصور بیشتر ما این باشد که فصل تابستان فرصت مناسبی برای سفر و طبیعت گردی است. می توانی به تماشای غروب خورشید در ساحل رفته یا از منظره کوهستان ها لذت ببری. اما نمی دانیم که خیلی از مناطق و منظره ها در پاییز قشنگ می شوند، خیلی از مناطق کوهستانی همین که برفی می شوند دلبر می شوند و خیلی از جا ها به دلیل اختلاف فصلی دقیقا زمانی که ما در پاییز و زمستان به سر می بریم توریستی و دیدنی می شوند و بالعکس. حالا امروز اصلا هدف ما فصل نیست، اینکه کی و کجا برویم گردش و مسافرت مهم نیست بلکه امروز می خواهیم با هم راجع به تاثیرات طبیعت گردی روی کیفیت زندگی، بالا بردن تجربه، تغییر نگاهمان به زندگی و افزایش روحیه مثبتی که در ما ایجاد می کند صحبت کنیم. رفتن به طبیعت برای سلامت جسم و روان نیز بسیار مفید است. در این مقاله فواید طبیعت گردی را با تو در میان می گذارم:

به طور کلی آثار زندگی مدرن، سر و صدای شهری و دنیای دیجیتال تاثیرات منفی روی توانایی های ما از جمله دقت و تمرکز و آرامش می گذارد. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است از فواید طبیعت گردی و سفر به درون طبیعت، بهبود دقت و تمرکز است. با گذراندن زمان در طبیعت، می توانیم تاثیرات منفی زندگی مدرن و تکنولوژی را از خود دور کنیم و دوباره توانایی هایمان را بالا ببریم. از جمله مهم ترین فواید طبیعت گردی علاوه بر افزایش آرامش بالا بردن میزان خلاقیت است. در طبیعت می توانی آزادانه فکرت را رها کنی و این دنیای بی انتهخای ذهن را جوری باز بگذاری تا به هر سمت و سویی که می خواهد برود. در طبیعت بکر و سکوت ان می توانی به ایده پردازی هایی برسی که رسیدن آن در دنیای مدرن، صنعتی و پر سر و صدای امروز به مراتب سخت تر است. بسیاری از افراد در عین همین طبیعت گردی به خودشناسی و شناخت درون می رسند و آن را به دیگران توصیه می کنند. در دنیای پر مشغله امروز که متوجه گذر روز های هفته نمی شویم کمترین کاری که همه ما می توانیم انجام بدهیم این است که آخر هفته ها را در کنار خانواده، دوست یا به تنهایی به طبیعت گردی بگذرانیم و بزنیم در دل طبیعت. حالا در ادامه با هم برخی دیگر از فواید طبیعت گردی را مرور می کنیم.

۱. بهبود خلق و خو: زندگی در شهر های بزرگ به دلیل استرس زیاد، ممکن است باعث اضطراب و افسردگی شود. در این میان این همه مشغله و شلوغی طبیعی است که خیلی از ما عصبی شده و رفتار های پرخاشگرانه از خودمان بروز بدهیم. رفتن به طبیعت بر روی روحیه و خلق و خوی ما تاثیر مثبتی می گذارد و سلامت روان را به دنبال دارد. همچنین این کار با کاهش سطح هورمون استرس، احساس آرامش را برایمان به ارمغان می آورد و باعث کاهش تنش های وارد شده در طول زندگی شهری می شود.

۲. افزایش خلاقیت: حضور در طبیعت به بازیابی، بهبود عملکرد مغز و افزایش خلاقیت کمک می کند. در سکوت و زیبایی طبیعت ایده های نابی به ذهنمان می آید که هرگز در محیط شلوغ شهری جایی برای رسیدن به آن را نداریم.

۳. تقویت سیستم ایمنی: صرف زمان در طبیعت، به بدن اجازه استراحت داده و با تقویت سیستم ایمنی، از بروز بیماری هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و دیابت جلوگیری می کند. همچنین با رفع التهابات پوستی ناشی از استرس یا رژیم غذایی نامناسب، مانع بروز اختلالات خود ایمنی می شود. مهم ترین دلیل این موضوع کاهش استرس و افزایش آرامش ذهن و بدن است.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

با برگ ها مهربان باشیم

درمان انواع چروک صورت در پزشکی غربی

راهکاری برای التیام آفتاب سوختگی

این مقاله نسخه ویرایش شده مقاله اصلی به شمار می رود. مقاله اصلی با ۱۹۰ کلمه توسط محبوبه طباطبایی نوشته شده است.