زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تصمیم گیری ها جزء جدایی ناپذیر زندگی روزمره ما هستند. از جزئی ترین مسائل گرفته تا مهم ترین و حیاتی ترین اتفاقات، همگی با تصمیم گیری های ما شکل می گیرند و در نهایت سرنوشت ما را رقم می زنند. شاید با خود بگویی در برخی مسائل تو هیچ کاری انجام نمی دهی و این تقدیر است که کار ها را پیش می برد ولی جالب است بدانی همین سکوت تو در برابر آن رویداد یک تصمیم بوده که خودت گرفته ای. در بیش تر مواقع برای تصمیم ها، منطق را به راحتی کنار می گذاری یا روند تصمیمات را از احساسات جدا می کنی یا به بیان دیگر بیشتر تصمیمات خود را لحظه ای و بر اساس حسی که داری، می گیری یا این تصمیمات منطقی هستند که سرنوشت تو را شکل می دهند؟ مهم تر این که جواب تو به سؤال معروف “منطق یا احساس؟” چیست؟ اگر این سؤال ذهن تو را هم به خود مشغول کرده است تا پایان این مقاله با منودلیار همراه باش.

همه ما نقطه مشترکی داریم و آن نزاع متضاد و بی پایان احساس و منطق است. هنگام تصمیم گیری سمت چپ مغز، ما را وادار به تصمیم گیری منطقی و عقلانی می کند و در عین حال سمت راست مغز، برای قلب و احساس می جنگد. تأثیر شگفت انگیز احساسات را بر روی تصمیم گیری ها نمی توان نادیده گرفت حتی گاهی در مواقعی که منطقی تصمیم گیری می کنیم رد پای احساس را می توان دید. در واقع با وجود این که باور داریم تصمیماتی که گرفته ایم، منطقی هستند، باز هم مسلماً بخشی از آن ها بر پایه احساسات بوده است. منطق و احساس با هم و در کنار هم پیش می روند.

تفکیک احساس و منطق مهم ترین رکن تصمیم گیری به شمار می رود. سخت ترین تصمیم گیری ها، آن هایی محسوب می شوند که احساس و منطق دو راه کاملاً متضاد را در پیش بگیرند. بعد از تفکیک این دو رکن، انتخاب نهایی بین ادامه دادن راه منطق و یا گوش دادن به صدای قلبت سخت ترین تصمیم ممکن خواهد بود که اول از همه لازم است گرفته شود. تصمیم گیری های سریع یا آن هایی که هنگام تنهایی، ناراحتی و خستگی گرفته می شوند، صد در صد از روی احساس خواهد بود و اغلب اشتباه هستند. این تصمیم گیری ها برای کوتاه مدت عالی هستند اما در دراز مدت می توانند ویرانگر باشند. احساسات در مراحل اولیه بسیار قوی هستند اما در نهایت با گذشت زمان کمرنگ می شوند و شما را با منطق تنها می گذارند. علم به این که حسی که در حال حاضر داری، با ماه آینده، سال بعد و دهه پیش رو کاملا متفاوت خواهد بود، به تو کمک می کند تا سریع تصمیم گیری نکنی. مراقب باش که در چه مواقعی به احساسات اجازه دخالت در تصمیم گیری می دهی. سخت است توجیه “احساس” زمانی که حق با “منطق” است. در واقع به زمان علمی تر می توانم به تو بگویم که احساسات تو را در واقع هورمون های بدنت مانند اندورفین کنترل می کنند و معمولاً با فروکش کردن سطح ترشح این هورمون ها در مغز، به احتمال زیاد دیگر آن حس فوق العاده شگفت انگیز را به آن تصمیم احساسی که گرفتی نخواهی داشت پس تا جایی که می توانی نگذار که هنگام تصمیم گیری احساسات تو بر روی منطقت سایه بیندازد و پس از، از بین رفتن آن حس زیبا، تو را با دنیایی از حسرت ها تنها بگذارد.

نظرت در مورد مطالب ارائه شده در این مقاله در مورد منطق و احساس چیست؟ تو معمولاً تصمیم های خود را بر اساس منطق می گیری یا احساس یا هر دو؟ به نظرت تصمیم های منطقی بهتر است یا آن هایی بر اساس احساس گرفته می شوند؟ نظرات و تجربیاتت را در این باره با من و سایر دوستان منودلیاری ات در زیر این مقاله در میان بگذار.

منودلیار مقاله‌های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

چگونه از زندگی لذت ببریم؟

با این ترفند ها همه افراد را عاشق خودت کن

هوش هیجانی چیست و چه نقشی در موفقیت کسب و کار و زندگی دارد؟ (EI)