زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گل سرخ یکی از خوش بو ترین و دارویی ترین گل هاست که مصارف و کاربرد های آن از مواد زیبایی گرفته تا دارویی و صنعت عطر سازی کاربرد دارد. این گل خوشبو می تواند خواص بی نظیری در زیبایی، تسکین و آرامش اعصاب، تهیه انواع غذا و نوشیدنی، آنتی اکسیدان قوی، ضد پیری و ضد التهابی دارد. از دیرباز گلاب ماده ای طبیعی و دارای خواص بیشماری برای زیبایی و تقویت پوست و مو بوده و به همین دلیل معجزه زیبایی نامیده شده است. گلاب یک راهکار درمانی است که در قدیم برای خنک کردن پوست در هوای داغ تابستان مورد استفاده قرار می گرفت و از آن برای درمان اضطراب و افسردگیو آرام کردن افراد اندوهگین و غم دیده استفاده می شد. در این مقاله هم می خواهیم با هم به بررسی مهم ترین فواید گلاب برای پوست و مو بپردازیم.

۱. برای نرمی و لطافت پوست، چند قطره گلاب را به کرم یا لوسیون خود اضافه کرده و روزانه دو بار از این محلول استفاده کن.

۲. اضافه کردن گلاب به تونر در درخشش و شادابی پوست نقش موثری را ایفا می کند. کافی است پس از اینکه صورت خود را با شوینده مناسب شستی، از این تونر استفاده نمایی. 

۳. برای از بین بردن تیرگی دور چشم، پیشنهاد می شود که هرشب مقداری گلاب را به دور چشم بزنی. می توانی دو عدد پد گرد آرایش پاک کن برداری و آن را به گلاب آغشته کنی، چشم هایت را ببند و این ماسک را روی پلک هایت قرار بده. بگذار چند دقیقه بماند و سپس با آب سرد شستشو بده. این کار علاوه بر کاهش پف چشم و روشن کردن آن می تواند در کاهش خستگی و ایجاد آرامش در ناحیه چشم و سرت بسیار موثر باشد.

۴. PH گلاب به PH مو بسیار نزدیک است و به همین دلیل در تقویت و درخشان شدن موها بسیار موثر است.

۵. اگر موهایت آسیب دیده، کمی گلاب را با ویتامین E ترکیب کرده و بعد از حمام بر روی موهایت اسپری کن.

۶. برای کاهش شوره سر چند قطره گلاب را به شامپو بیافزای و دو بار در هفته به موهایت بزن.

۷. گلاب عنوان یک تون خانگی برای پوست بی نظیر عمل می کند. گلاب یک تونر آرایشی برای پاکسازی پوست و باز کردن منافذ آن برای ورود کرم های زیبایی و درمانی بوده و به ویژه برای پوست های خشک بسیار مناسب است. این محصول می تواند به کاهش خشکی کمک کند و پوست را مرطوب نگه دارد.

۸. از گلاب می توانی در درمان آکنه و پاکسازی عمیق منفلذ پوست نیز استفاده کنی. از آنجایی که گلاب به حفظ تعادل pH پوست کمک می کند می تواند برای پیشگیری از آکنه بسیار مناسب باشد. فنیل اتانول موجود در گلاب، باکتری‌هایی که عامل ایجاد آکنه هستند را از بین می ‌برد.یکی از ترکیب های خانگی برای درمان جوش با مشورت پزشک متخصص می تواند ترکیب گلیسیرین و گلاب با لیموترش باشد که می ‌تواند از طریق متوقف کردن رشد باکتری ‌ها، صورتی صاف و درخشان برایت به ارمغان بیاورد.

۹. بوییدن گلاب باعث کاهش استرس و ناراحتی شده و ایجاد احساس آرامش در بدن می کند که این خود عاملی برای داشتن یک پوست زیبا است.

۱۰. یک روش عالی برای درخشان کردن مو ها با گلاب این است که هنگام دوش گرفتن، ابتدا موهایت را با شامپو بشور، بعد مقداری گلاب رقیق شده را در لیوان بریز و برای آبکشی نهایی از آن استفاده کن. این کار باعث درخشندگی مو ها شده و به عنوان بهترین نرم ‌کننده طبیعی برای مو عمل می ‌کند.

۱۱. یک ترفند بی نظیر خانگی برای استفاده از گلاب این است که هر شب قبل از خواب گمی گلاب ترکیب شده با آب چغندر را روی لب هایت بزن؛ این کار باعث نرمی لب ها و خوش رنگ شدن طبیعی آن می شود که صبح روز بعد می توانی از لب های زیبایت لذت ببری.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

نکاتی برای مراقبت از موهای رنگ شده

نکاتی برای مراقبت از موهای فر

نحوه صحیح استفاده از نرم کننده مو