زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خانم مریم مهدوی هنرمند با ذوق و سلیقه که دهه ششم زندگی شان را پشت سر می‌ گذارند، از سال ۱۳۵۹ طراحی لباس را به صورت حرفه‌ ای آغاز کردند و نزدیک به ۴۰ سال است که به صورت تخصصی در زمینه طراحی مد و لباس در ایران فعالیت می‌ کنند و از جمله به نام‌ ترین طراحان موفق و صاحب سبک این عرضه به حساب می‌ آیند.

خانم مهدوی را می‌ توان به جرئت جزو اولین استایلیست هایی به حساب آورد که رنگ‌ های شاد سنتی و اصیل ایرانی را به لباس‌ های اسلامی در ایران برگرداندند.
داستان از سفرهای ایشان به نقاط مختلف ایران زمین شروع شد به خصوص سفر معروف ۴۰ – ۵۰ روزه خانم مهدوی به ترکمن صحرا، ایل قشقایی و البته قاسم آباد گیلان. خانم مهدوی می گویند مشاهده لباس‌ های شاد خانم‌ های برنج کار گیلانی و به خصوص دامن‌ های پرچین رنگارنگ آنان، اولین جرقه‌ها را ذهن ایشان زد که لباس‌ های سنتی رنگارنگ و فرهنگی ایران شامل دامن، گیوه، سربند، عبا، کت و جلیقه را این بار با ترکیبی مدرن‌ تر به مد روز تبدیل کنند.

وجه تمایز کارها و طراحی‌ های خانم مریم مهدوی را می‌ توان استفاده از نفش های قالی، بته جقه و فرش‌های اصیل ایرانی همراه با ترکیب رنگ‌ های ابتکاری نظیر ترکیب قرمز و بنفش و یا قرمز و سبز بر شمرد که کمتر کسی آن زمان شجاعت چنین خلاقیتی را در طراحی تن پوش‌ های زنانه داشت.

اولین شوی لباس‌ های طراحی خانم مریم مهدوی به صورت خانگی در منزل شخصی ایشان در محله دروس تهران برگزار شد که با وجود این که در ابتدا برای آشنایان تدارک داده شده بود ولی با استقبال باورنکردنی و بی سابقه روبرو شد به طوری که تمام محصولات ارائه شده در این شو به فروش رسید

از مهم‌ ترین شوهای بین المللی خانم مهدوی می‌ توان به شو لندن، شوهای آمریکا و همچنین شوهای دبی اشاره کرد:
شوی لباس لندن در موزه «ویکتوریا و آلبرت» در شب فرهنگ ایران همراه با خانم شادی پرند و با حضور خود خانم مریم مهدوی برگزار شد.
دو شوی لباس آمریکا بدون حضور ایشان در سان فرانسیسکو بر روی کشتی و همچنین در شهر نیویورک به همت پسر خانم مهدوی برگزار شدند.
چهار شوی لباس که در دبی برگزار شدند، به صورت خیریه بودند.

خانم مریم مهدوی همچنین کار طراحی لباس خانم‌ ها لیلا حاتمی، نسیم ادبی و مرضیه رضایی را در مراسم فرش قرمز جشنواره کن را انجام داده‌اند.

در طراحی لباس‌ های جدید خانم مریم مهدوی تغییراتی مشاهده می‌ شود که به گفته خود ایشان طراحی‌ها مدرن‌ تر و مطابق با سلیقه خانم‌ های امروزی ایران شده که از رنگ‌ های ملایم‌ تر و همچنین از پهنا و چین دامن‌ ها و شلوارها کاسته شده است.
کلکسیون جدید زمستانی ۱۳۹۷ خانم مهدوی اوایل آذرماه عرضه می‌ شود.

جالب است بدانی سبک مورد علاقه خانم مریم مهدوی هم به مرور زمان همچون طراحی لباس‌ های فوق العاده اشان تغییر کرده است. در حال حاضر ایشان لباس‌ های گشاد لایه لایه با ترکیب رنگ‌ های سفید، مشکی و خاکستری را می‌ پسندند.

منودلیار مقاله های زیر را به تو پیشنهاد می کند:

شگفت انگیزترین طراحان جواهر قرن ۲۰

هنر اصیل سوزن دوزی، در کیف های نوستالژیک برند “راژانه”

“IRIS APFEL” (آیریس آپفل)