زمان مطالعه : ۲ دقیقه

نام کتاب: مردان بدون زنان

نویسنده: ارنست همینگوی

مترجم: اسدالله امرایی

ناشر: افق

«مانوئل گارسیامرا، رو به موت بود. همهٔ روزنامه‌ها شمارهٔ مرگش را از قبل آماده کرده بودند. پس از مرگش گاو بازها نفس راحتی کشیدند، زیرا توی میدان کارهایی می‌کرد که آن‌ها از دستشان بر نمی‌آمد. همه‌شان زیر باران در مراسم تشییع او حرکت کردند: یک صد و چهل و هفت گاوباز…»

ارنست همینگوی در ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۹ متولد و در ۲ ژوئیه ۱۹۶۱ در گذشت. او از نویسندگان برجستهٔ امریکاست و برای کتاب پیرمرد و دریا جایزهٔ نوبل ادبی را دریافت کرده است. از این نویسنده داستان‌های زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند، مرگ در ساعت یک بعد از ظهر، تپه‌های سبز افریقا و … به چاپ رسیده است.

کتاب مردان بدون زنان مجموعه‌ای داستان کوتاه از بهترین آثار نویسنده است. این داستان‌ها عبارت‌اند از کله شق، در کشوری دیگر، تپه‌هایی مثل برف سفید، آدمکش‌ها، وطن به تو چه می‌گوید، مسابقهٔ پنجاه هزار دلاری، بازجویی ساده، ده نفر سرخ پوست، قناری سوغاتی، حکایتی از آلپ، مسابقهٔ سرعت و…

ویژگی این مجموعه این است که در هیچ کدام از این داستان‌ها حادثه‌ای رخ نمی‌دهد. تمامی داستان‌ها برش کوتاهی از زندگی هستند که در آن هر یک از شخصیت‌ها به زندگی عادی و روزمرهٔ خود مشغول است. سیر داستان به اندازه‌ای عادی و یک نواخت است که خواننده باید با دقت، وسواس و تمرکز زیاد به خواندن کتاب مشغول شود تا موضوع اصلی داستان را گم نکند. بازیگران داستان‌های این مجموعه زمانی که قرار است حادثه‌ای رخ دهد سکوت می‌کنند. به عنوان مثال در داستان تپه‌هایی مثل فیل سفید، دختر در انتهای داستان از دوست خود می‌خواهد که به مکالمه بینشان خاتمه دهد تا با سکوت بتواند، آرامش را به رابطه‌شان بازگرداند.

منودلیار کتابهای زیر را به تو پیشنهاد می کند.

 پنج کتاب فروغ فرخزاد

 شاهنامه

 آیدا در آینه